Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

Z Harfinde Toplam 14 Madde

Zagorka

Bulgarların popüler bira markasıdır.

Zahedi

Orta irilikte sarımsı renkte bir İran hurmasıdır ve "zahidi" olarak da bilinir. Tadı biraz kuru kayısıyı anımsatır.

Zahter

Arap mutfağında çok popüler bir ot, bir çeşit baharattır. Kekik ile çok benzerdir. Yabani kekik olarak da bilinir.

Zalto

Avusturya'nın ünlü el yapımı kristal şarap kadehi.

Zarda

Bizdeki zerde pilavı ile benzerlik gösteren zarda, Hindistan ve Pakistan’da çok popülerdir. Özellikle düğünlerde yemek sonrası tatlı olarak ikram edilir. Haşlanmış pirinçler portakal suyu, süt, şeker, kakule, kuru üzüm ve safran ile pişirilir; antep fıstığı ve badem ile de süslenir. Zarda ismi de İran ve Urdu dilinde sarı renk anlamına gelen “zard” kelimesinden türemiştir

Zargana

Uzun ve ince bir balık türüdür "sargan" olarak da bilinir. Ülkemizde tüm denizlerde görmek mümküdür. En lezzetli zamanı aralık, ocak, şubat, mart ve nisan aylarıdır. Genellikle ızgarası ve tavası yapılır. Uluslararası mutfaklarda iğne anlamına gelen "needle fish" olarak bilinir ve "nidıl fiş" diye okunur.

Zencefil

Uluslararası mutfaklarda "ginger" olarak bilinir ve "cincır" diye okunur. Havuç veya turp gibi toprak altında kalan kök kısmı yenir. Baharat olarak dünyanın birçok mutfağında kullanılır. Özellikle Asya mutfağının olmazsa olmazıdır. Kurabiye ve bisküvilere de çok yakışır. Piyasada taze olarak, kurutulmuş olarak veya öğütülmüş halini bulunmak mümkündür. Ayrıca zencefilden gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yararlanılır.

Zerdali

Kayısı ile çok benzerdir. Tadı kayısıya göre biraz acı ve boyut olarak daha küçüktür. Yabani kayısı diye de bilinir.

Zerdeçal

Uluslararası mutfaklarda "turmeric" olarak bilinir ve "törmerik" diye okunur. Bir diğer adı Hint safranıdır. Bunun dışında halk arasında zerdeçöp, safran kökü, sarıboya ve zerdeça olarak da bilinir. Acımsı bir tada sahiptir. Baharat olarak kullanılması için zerdeçal bitkisi temizlendikten sonra suda kaynatılıp kurutulur ve akabinde öğütülür. Elde edilen baharat safran yerine de değerlendirilir. Balık çorbası, pilav, söğüş ve çeşitli sebze yemeklerine çeşni olarak katılır.

Zinfandel

Avrupa kökenli olan bu üzüm cinsi; Avusturalya ve Amerika Kaliforniya’da yoğun üretiminden dolayı çok popülerdir. Tanen oranı yüksek olan bu üzümden yapılan şaraplarda belirgin karabiber, karanfil ve tarçın aromaları hissedilir.

Zirva

Geçmişi Osmanlı'ya dayanan Edirne yöresine ait bir yemektir. Temelde kuzu eti, badem, taze üzüm, hurma, kara erik, incir, haşhaş tohumu ve safran içerir.

Ziti

İtalyan makarna çeşididir ve yazıldığı gibi okunur. Şekil olarak bizdeki düdük makarnası ile benzerdir.

Zivania

Üzümden elde edilen Kıbrıs’ın milli içkisidir ve %45 oranında alkol içerir. Aynı zamanda zivana veya zivaniya olarak da bilinir.

Zoodle

Uluslararası mutfaklarda zucchini (zukkini) diye geçen yeşil sivri kabağın, spiral kesme aletinden geçirilip, spagetti makarna şekline getirilmesidir. Aynı makarna gibi haşlanır.