Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

E Harfinde Toplam 21 Madde

Earl Grey

İlk defa Twinings firması tarafından piyasaya sürülmüş bergamot aromalı İngiliz çayıdır. Adını İngiltere başbakanlarından II. Earl Grey'den almıştır. Darjeeling ve Seylan tipi siyah çaylar, bergamot meyvesinin kabuğundan çıkarılan yağ ile aroma vermek için harmanlanır. Bu arada "örli gırey" diye okunmaz "örl gırey" diye okunur. Çünkü "earl" diye yazılır, sonunda "y" harfi yoktur

Early Bird Dinner

Normal saatinden önce yenilen akşam yemekleri için kullanılan bir terimdir ve "örli börd dinır" diye okunur. Örneğin öğleden sonra 3:30-4:30 aralığı gibi. Hemen hemen bizim ikindi dediğimiz saatlerde yenen akşam yemekleridir.

Edam

Orta sertlikte dünyaca ünlü bir Hollanda peyniridir ve "edım" diye okunur. İsmini Kuzey Hollanda'da bir kasaba olan Edam'dan almıştır. İnek sütünden yapılır ve dışı kırmızı ambalajı ile bilinir. Dayanıklı, kolay bozulmayan bir peynir türüdür.

Eggs Florentine

Adını İtalya'nın Floransa şehrinden almış bir yumurta yemeğidir ve "filorentin" diye telaffuz edilir. Özetle English muffin ekmeği üzerine ıspanak, poşe yumurta ve hollandez sosundan oluşur.

Elena Arzak

2012 yılında dünyanın en iyi kadın şefi seçilmiştir. (Veuve Clicquot World's Best Female Chef) Yine kendisi gibi şef olan babası, Juan Mari Arzak ile dördüncü kuşak aile işletmesi Arzak Restoran’da çalışmaktadır. İspanya’nın San Sebastian şehrinde faaliyet gösteren bu işletme, üç Michelin (mişlen) yıldızına sahiptir. 1969 İspanya doğumlu olan Elena Arzak, mesleğe 11 yaşında bu aile işletmesinde başlamıştır.

Emense

Etin veya sebzenin 4-5 cm. uzunluğunda ve 1-2 cm. eninde ince dilimler seklinde doğranmasıdır. Fransızca bir kelime olup, orjinal yazılışı "emincer"dir ve dilim anlamına gelir.

Emir

Kapadokya bölgesine ait kalın kabuklu şaraplık beyaz üzüm cinsidir.

Emmental

Orta sertlikte, sarı renkte bir İsviçre peyniridir. Yazıldığı gibi okunan bu peynir ismini İsviçre'nin Emmental bölgesinden almıştır. Aynı zamanda "swiss cheese" olarak da bilinmektedir. Delikli bir peynir türüdür ve inek sütünden elde edilir.

Empanada

Latin Amerika ülkelerinde çok popülerdir ve yazıldığı gibi okunur. Bizdeki içi doldurulmuş muska böreği ile benzerlik gösterir. İçerik olarak genellikle et, peynir ve çeşitli sebzeler kullanılır. Latin Amerika'ya özgü olduğu için dolgu malzemesi olarak tropikal meyveler de tercih edilir.

Enchilada

Popüler Meksika yemeğidir ve "ençelada" diye okunur. Meksika dürüm ekmeği olan tortilla (tortiya) et, tavuk, peynir, sebze vb. malzemelerle doldurulur ve rulo haline getirilir. Üzerine acı biber sosu gezdirilir ve fırınlanır.

Endive

Sarı beyaz ve mor olmak üzere iki farklı renge sahiptir "Belcın Endiv" diye okunur ve dünya mutfağında bir çok farklı isimle anılır. Örneğin; French Endive veya Witloof (vitloof) veya Chicory (çisori) Sert ve kıtır yapraklıdır. Genellikle ordörv tabaklarında kullanılır. Ayrıca salata malzemesi olarak da tercih edilir. Ülkemizde "Hindiba" olarak da bilinmektedir.

English Muffin

Bizdeki bazlama ekmeği ile benzerlik gösterir ve "ingiliş mafin" diye okunur. İngiltere ve Amerika'da, kahvaltı grubunda çok popülerdir.

Erdinger

Popüler bir Alman buğday birasıdır ve "ördinger" diye okunmaktadır.

Escalope

Fransızca bir kelimedir. Dövülerek inceltilmiş, dilim şeklindeki dana, tavuk, hindi vb. etlere denir ve "eskalop" diye okunur.

Escargot

Fransızca salyangoz anlamına gelir ve “eskargo” diye telaffuz edilir. Portekiz, İspanya ve Fransa mutfaklarında başlangıç yemeğidir. Kabuklu veya kabuksuz olarak servisi yapılır. Kabuklu olarak servis edilecekse; salyangoz pensi ve salyangoz çatalı gibi özel servis takımları kullanılır.

Esmer Pirinç

Kepekli veya kahverengi pirinç olarak da bilir. En az işlem görmüş pirinç türüdür. Sadece dış kabuğu soyulmuştur ve pişmesi daha uzun zaman alır. Tıpkı beyaz pirinç gibi kısa, orta boy ve uzun cinsleri bulunur. En sık kullanılan kahverengi pirinç türü uzun olandır. Çünkü pişince yumuşak ve tane tane bir hal alır. Kısa ve orta boydaki kepekli pirinçler daha katı ve nişastalıdır.

Espresso Macchiato

Bir fincan espresso kahve üzerine bir kaşık süt köpüğüdür ve "espiresso makiato" diye okunur. Kelime olarak makiato italyanca benekli (lekeli) anlamına gelir. Buradaki benek kahve üzerindeki süt köpüğüdür.

Estragon

Baharat olarak kullanılan aromatik bir bitkidir ve "estaragun" diye okunur. Fransızca bir kelimedir ve "tarhun otu" anlamına gelir. İngilizcesi ise "tarragon" dur.

Etimek

Uzun süre bayatlamadan durabilen kıtır ekmek dilimleri (peksimet)

Evian

Fransızlar'ın dünyaca popüler doğal kaynak suyudur ve "evyan" diye okunur.

Ezogelin

Ülkemizdeki en popüler çorbalardan biridir. Temelde kırmızı mercimek, bulgur, pirinç, soğan ve sarımsak içerir.