Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

H Harfinde Toplam 36 Madde

Haggis

İskoçlar'ın geleneksel işkembe dolmasıdır ve yazıldığı gibi okunur. İşkembe zarı çok ince doğranmış sakatat, bolca baharat, bulgur veya yulafla doldurularak hazırlanır. Bohça gibi ağzı bağlanır ve pişirilir.

Hairnet

Aşçı ve kadın garsonların, saçları yemeğe dökülmesin diye taktıkları saç filesidir ve "heyır net" diye okunur.

Haluj

Çerkez mantısı olarak bilinir. Dolgu malzemesi olarak genelde patates ile yapılır. Arzuya göre üzerine yoğurt sos hazırlanır.

Hario V60

Misafir masasında hazırlanan ve "herio" diye okunan bir kahve demleme yöntemidir.

Harisa

Bizdeki keşkek yemeğinin Ermeni mutfağındaki karşılığıdır.

Harnup

Aynı zamanda "keçiboynuzu" diye de bilinir. Şekil olarak taze fasulyeye benzeyen, uzun kahverengi meyveleri vardır ve pekmezi ile çok meşhurdur.

Hasandede

Özellikle Kırıkkale bölgesinde yetiştirilen şaraplık beyaz üzüm çeşididir. Aynı zamanda sofralık üzüm olarak da değerlendirilir.

Hasanpaşa Köfte

Tarihi Osmanlı dönemine dayanan bir köfte türüdür. Üzerine patates püresi ve rende kaşar ilave edilir vede fırında pişirilir. Genelde domates sos eşliğinde servis edilir. Temelde köftesi; kıyma, bayat ekmek içi, soğan, yumurta, tuz, karabiber ve kimyon içerir.

Hashi

Sushi (suşi) ve noodle (nudul, çubuk makarna) yemek için kullanılan çubuklardır (chopsticks) Japonca bir kelimedir ve yazıldığı gibi okunur.

Havarti

Yapımında inek sütü kullanılan Danimarka peyniridir ve yazıldığı gibi okunur. Orta sert bir yapıya sahiptir. Sade olanları olduğu gibi frenksoğanı, dereotu, kimyon vb. otlarla aromatize edilmiş çeşitleri de vardır.

Hawthorn

Bizdeki karşılığı "alıç" meyvesi olan ufak taneli bu meyve "havhorn" diye okunur. Halk arasında ekşi muşmula ve yemişen gibi isimlerle de bilinir. Yüksek derecede antioksidan içeren bu meyvenin kalp sorunları, göğüs ağrısı, yüksek kolesterol, stres ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar için faydalı olduğu bilinmektedir.

Haydari

Ülkemizin popüler mezelerinden biridir. Temelde süzme yoğurt, beyaz peynir, sarımsak, nane ve zeytinyağından oluşur.

Hedik

Kaynatılmış buğday tanesidir. Kaynama sonrası pişen buğdaylar şişer, yumuşar ve buna hedik denir.

Heineken

Yeşil şişesi ile özdeşleşmiş dünyaca çok popüler bir Hollanda birasıdır ve "haynikın" diye okunur.

Hellim

Kıbrıs kökenli bir peynir türüdür. Kıbrıs Rum kesiminde "Halloumi" olarak bilinir. Yapımında inek, koyun veya keçi sütü kullanılır. Orta sert bir dokuya sahip olan hellim peyniri genellikle ızgara edilerek veya tavada kızartılarak tüketilir.

Hendrick's

İskoçlar'ın dünyaca popüler cin markasıdır ve "hendriks" diye okunur.

Hennessy

Fransa'nın dünya genelinde en çok tüketimi olan konyak markasıdır ve "henesi" diye okunur.

Hereford

Adını İngiltere'de bulunan Herefordshire vadisinden almış değerli bir sığır cinsidir ve "hiırford" diye okunur.

Hettüş

Ortadoğu mutfağına ait bir salata türüdür. Temelde bayat ekmek, semizotu, domates ve soğan içerir.

Hibeş

Ülkemizde özellikle Antalya bölgesinde çok popüler bir meze türüdür. İçerik olarak tahin, sarımsak, limon suyu, kimyon ve acı toz biberden oluşur. Genelde ekmek üzerine sürülüp yenir.

High Chair

Uluslararası restoran dilinde çocuklar için kullanılan mama sandalyelerini ifade eder ve "hay çeyır" diye okunur. Aynı zamanda baby chair olarak da bilinir.

Highland

Anavatanı İskoçya'daki Highland adaları olan bir sığır cinsidir ve "hayland" diye okunur. Kaliteli eti, uzun boynuzları ve yüzünü örten saçları ile ünlüdür.

Hindiba

Beyaz ve mor olmak üzere iki farklı renge sahiptir. Uluslararası mutfaklarda bir çok farklı isimle anılır. Örneğin; endive (endiv) veya witloof (vitloof) veya chicory (çisori) Sert ve kıtır yapraklıdır. Genellikle ordörv tabaklarında kullanılır. Ayrıca salata malzemesi olarak da tercih edilir.

Hodan Otu

Karadeniz bölgesinde çok popüler bir ot türüdür. Aynı zamanda "kaldirik veya galdirik otu" olarak da bilinir. Yöre halkı tarafında çok sevilir, genellikle turşu kavurması gibi soğanla sotelenir.

Hojicha

Japonlar’ın bancha (bença) yeşil yapraklarını kullanarak elde ettikleri bu çay, porselen kaplarda kömür ateşinde kavrulur ve “hociça” diye okunur. Yani hociça bir işlem tekniğini ifade eder. Bu nedenle yeşil yerine, kırmızıya çalan bir renge sahiptir. Kavurma işleminde kafein miktarı da azaldığı için hociça diğer yeşil çaylara göre daha yumuşak bir içim sağlar. Bunun yanında fındık ve karamel aromalarına sahiptir.

Hollandez

Yumurta sarısı, tereyağı ve limon suyu ile yapılan ve uluslararası mutfaklarda önemli bir sostur. Orjinal yazılışı "hollandaise" dir.

Holstein

Ülkemizde Hollanda ineği olarak bilinmektedir ve "holştayn" diye okunur. Bir diğer adı da siyah alacadır. Anavatanı Hollanda, Danimarka ve Almanya kabul edilir. Dünyadaki en yaygın sığır ırkıdır ve süt verimi açısından birinci sıradadır.

Homemade

İngilizce bir kelimedir ve "hommeyt" diye okunur. Ev yapımı anlamına gelir, ürünün fabrikasyon olmadığını, taze olarak hazırlandığını ifade etmek için kullanılır.

Hoşaf

Kuru meyvelerin şekerli suyla kaynatılmasıyla hazırlanan vede soğuk servis edilen yardımcı bir yemek, komposto benzeri.

Hörre

Kars yöresinin en meşhur çorbasıdır. Bir çeşit un çorbası olan hörre, temelde un, tereyağı ve salça üçlüsünden oluşur. Servis öncesi üzerinde kızgın yağ gezdirilir.

Höşmerim

Özellikle Trakya'da çok popüler bir peynir tatlısıdır. Temelde irmik, peynir, süt, şeker ve tereyağı içerir. Hoşmerim olarak da söylenir.

Huevos Rancheros

Bizdeki Menemen gibi Meksika mutfağında çok popüler bir yumurta yemeğidir ve "vevoos rançeros" diye okunur. Huevos ispanyolca yumurta demektir. Rancheros ise bizdeki rençper, ırgat, çiflikte çalışan işçi, amele vb. anlamına gelir. Yani özetle amele yumurtası, amele usulü yumurta demek oluyor.

Humus

Temelde nohut, tahin, sarımsak, kırmızı biber, kimyon ve limon suyu içeren bir meze türüdür. Özellikle Ortadoğu ve Güneydoğu'da çok popülerdir.

Hurricane

Beyaz rom, siyah rom, passion fruit (tutku meyvesi) şurubu ve limon suyu ile yapılan popüler bir kokteyldir ve "hörikeyn" diye okunur. Kelime anlamı kasırgadır.

Huruştu

Osmanlı mutfağı yemeklerindendir. Temelde et, kuru erik ve arpacık soğan içerir.

Hünkar Beğendi

Geçmişi Osmanlı saray mutfağına dayanan bir et yemeğidir. Temelde beğendi (beşemal soslu közlenmiş patlıcan) ve kuzu ve/veya dana eti içerir.