Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

L Harfinde Toplam 27 Madde

Laba

Antalya dolaylarında kaburga dolmasına verilen isimdir.

Labne

Daha çok pasta ve tatlılarda kullanılan, tuzsuz krem peynir.

Lagos

Akdeniz ve Ege'nin popüler balığıdır. Aynı zamanda "lahoz" ve "grida" olarak da bilinir. Çok derinlere inmeden, kayalık ve taşlık alanlarda yaşarlar. En lezzetli zamanı temmuz ve ağustos aylarıdır. Genellikle ızgarası, buğlaması ve çorbası yapılır. Bunun yanında tuzda pişirilmesi de nefis olur. Uluslararası mutfaklarda "white grouper" olarak geçer ve "vayt gurupır" diye okunur.

Lakerda

Salamura edilmiş torik balığı için kullanılan isimdir ve balık restoranlarının popüler bir mezesidir. Zaman zaman torik balığı yerine palamut balığndan da yapılmaktadır.

Laktoz

Sütte bulunan doğal şekere denir.

Lalanga

Kökeni Osmanlı saray mutfağına dayanan bir hamur tatlısıdır. Temelde un, yumurta, su, peynir, yoğurt ve süt ile hazırlanan hamur yağda kızartılır. Üzerine bal veya şeker şerbeti dökülerek servis edilir.

Lambuka

Tropikal denizleri seven bu balık, özellikle Japon mutfağında çok popülerdir. Ülkemizde Akdeniz'de, az da olsa Ege'de görülür. Çiğ olarak sushi (suşi) yapımında tercih edildiği gibi unlanarak tavası, fırını ve ızgarası da güzel olur. Uluslararası mutfaklarda "mahi mahi" olarak geçer ve yazıldığı gibi okunur.

Latte Macchiato

Latte İtalyanca süt anlamına gelir ve yazıldığı gibi okunur. Nasıl espresso macchiato (makiato) kahve üzerine süt köpüğünü ifade ediyorsa; latte macchiato da süt üzerine kahveyi ifade eder.

Lavash

Yumuşak, ince ve düz bir ekmek türüdür. Yani bizim "lavaş" ekmeğimiz. Bu ekmek türü çok eski dönemlere aittir. Orijinalde Ermenistan'a ait olduğu bilinmektedir. Fakat coğrafi olarak aynı bölge kültürleri olduğundan dolayı; Türkiye, İran ve Ermenistan arasında kime ait olduğu tartışma konusudur.

Lebeniye

Güneydoğu, özellikle Antep yöresinde çok popüler bir çorbadır. Adı arapça yoğurt anlamına gelen "leben" kelimesinden gelmektedir. Lebeniye ise yoğurtlu anlamını ifade eder. Reçetesinde özetle; süzme yoğurt, haşlanmış nohut, yine nohut büyüklüğünde köfte ve buğday tanesi bulunmaktadır. Yer yer buğday tanesine alternatif, pirinçle de yapılmaktadır.

Leffe

Belçika bira markasıdır. Blonde (sarı, sarışın) ve Brown (esmer, siyah) olmak üzere iki çeşidi çok popülerdir.

Leghorn

İtalyan orjinli bir tavuk cinsidir ve yazıldığı gibi okunur fakat ülkemizde "ligorin" olarak bilinir.

Lemon Grass

Bizde limon otu olarak bilinir ve "lemın gıras" diye okunur. Limonsu bir kokuya sahip olduğu için bu ismi almıştır.

Levrek

Ülkemizde en çok tüketilen balıklardan biridir. Sıklıkla Marmara, Karadeniz ve Akdeniz'de görülür. Özellikle ızgarası ve buğlaması çok güzel olur. En lezzetli zamanı haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarıdır. Uluslararası mutfaklarda "sea bass" olarak geçer ve "sii bas" diye okunur.

Liberica

Kahve çekirdeği denilince ilk akla gelen Arabica ve Robusta'dır. Fakat Arabica ve Robusta'dan sonra en yaygın tarımı yapılan diğer bir kahve çekirdeği türü ise Liberica'dır ve "liberika" diye okunur.

Lime

Misket limonu olarak bilinir. Koyu yeşil bir rengi vardır ve hacim olarak limondan daha küçüktür.

Limon Tuzu

Limondaki sitrik asidin kristalize olmuş halidir ve şerbetli tatlılarda, özellikle reçellerde şekerlenmeyi önlemek için kullanılır.

Limousin

Anavatanı Fransa olan değerli bir sığır cinsidir ve "limuzin" diye okunur.

Linguine

Spaghetti'den daha kalın, Fettuccine'den daha ince ve yassı bir İtalyan makarna türüdür "linguini" diye okunur.

Linzer Torte

Avusturya’nın ünlü Linz Turtası. Üzeri kafesi andıran hamur şeritleri ile örtülmüş bu lezzet, adını Avusturya’nın Linz kentinden almış. İçereği un, yumurta sarısı, tuzsuz tereyağı, limon kabuğu, limon suyu, meyve marmeladı (genellikle ahududu) ve tarçın. Kenarı veya üzeri fındık, badem, ceviz gibi yemişler dekore edilir.

Lokma

Şerbetli tatlılar grubuna girer. Un, maya, tuz ve şeker karışımıyla hazırlanan hamur top haline getirilir ve de kızgın yağda kızartılır. Genelde üzerine toz tarçın serpilerek servis edilir.

Lolorosso

Genellikle mor renkli kıvırcık salata.

Long Red of Florence

Uzun bir şekle sahip olan bu soğan, İtalya’nın Floransa bölgesinde yetiştirilir. Banana shallot (şalot) olarak da isimlendirilmiştir. Çok keskin bir acılığı olmayan tatlımsı bir soğan cinsidir. Genellikle salatalarda ve güveç yemeklerinde tercih edilir. Bununla birlikte konservesi ve turşusu yapılır. Görselliği sayesinde de gastronomik açıdan önem arz eder.

Longan

Yazıldığı gibi okunur ve bir diğer adı da “ejderha gözü” meyvesidir. Diğer tropikal meyvelerden Rambutan ve lychee (liçi) ile benzerlik gösterir. Meyveleri ağaçta üzüm salkımı gibi asılı durur. Kabuğun içindeki meyvesi şeffaf görünümlü ve etli bir yapıya sahiptir. Şekerimsi ve üzümsü bir lezzete sahiptir.

Lor

Peynir altı suyundan elde edilen yumuşak kıvamlı bir peynir türüdür.

Lüfer

Pullu bir balık türüdür ve denizlerin efendisi olarak bilinir. Sürüler halinde sıcak ve ılıman denizlere göç ederler. Dolayısoyla tüm sıcak ve ılıman denizlerde görmek mümkündür. Özellikle ekim ayında boğazlarda yakalanan lüfer lezzet bakımından daha değerlidir. Küçüğüne çinekop, büyüğüne kofana denir. Uluslararası mutfaklarda "bluefish" diye geçer.

Lychee

Çin’de kral meyvesi olarak bilinir ve “Liçi” diye okunur. Rambutan ve Longan ile benzerlik gösterir. Aynı zamanda “Chinese Fruit” diye de geçer. Ülkemizde Mersin dolaylarında yetiştirilmektedir. Üzümü çağrıştıran şekerimsi bir tadı vardır.