Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

C Harfinde Toplam 106 Madde

Cabernet Franc

Fransa kökenli şaraplık siyah üzüm çeşididir ve "kaberne frank" diye okunur. Kalın kabuklu, küçük-orta irilikte bir üzüm cinsidir.

Cabernet Sauvignon

Kökeni Fransa olan şaraplık siyah üzüm cinsidir "kaberne sovinyon" diye okunur.

Caesar Salad

Dilimize “sezar salatası” olarak çevrilmiştir. Fakat İngilizce “sizır salad” diye okunur. Adını İtalyan asıllı Amerikalı şef ve restoran işletmecisi Caesar Cardini’den almıştır. Orjinalinde misafir masası önünde hazırlanan bir görsel şölendir. Marul olarak, Romaine Lettuce (roman marulu) kullanılır. Bu salatanın orjinalliği aynı isimle anılan sosundan gelir. Sos içerik olarak yumurta sarısı, zeytinyağı, sirke, limon suyu, sarımsak ve bolca karabiber içerir. Ayrıca bu karışıma robottan geçirilmiş hamsi salamurası da (ançuez) ilave edilir.

Caffe Lungo

Hacim olarak espresso'dan biraz daha fazladır ve yazıldığı gibi okunur. İngilizce "long" ve türkçe uzun anlamına gelir. Yapımında espresso ile aynı oranda kahve kullanılır fakat içerdiği su miktarı biraz daha çoktur. Böylelikle espresso'ya göre daha hafifletilmiş bir seçenektir.

Cağ Kebabı

Yatık döner olarak da bilinmektedir. Odun ateşinde pişen kuzu eti "Cağ" denen şişlere geçirilir ve ızgarada tekrar pişirilir. Adını da bu şişlerden almıştır. Erzurum'un Otlu ilçesiyle özdeşleşmiştir.

Cajun

Özelikle Amerikan mutfağında çok popüler bir baharat karışımıdır ve "kejın" diye okunur. Ama dilimize "kajun" olarak uyarlanmıştır. Temelde soğan tozu, sarımsak tozu, kuru kekik, kuru fesleğen, toz kırmızı biber, kimyon, taze öğütülmüş karabiber, öğütülmüş beyaz biber, acı kırmızı biber ve deniz tuzundan oluşur.

Calamarata

Yüzük gibi halka şeklindeki İtalyan makarnasıdır ve "kalamarata" diye okunur. Kesim olarak kalamar ile benzerlik gösterdiği için bu ismi almıştır. Küçük halkalı olanlar ise "calamaretti" olarak isimlendirilir.

Caldo Verde

Portekizler'in dünyaca ünlü sucuklu karalahana çorbasıdır ve "kaldo verci" diye okunur. Temelde kara lahana, patates, soğan ve sucuk içerir. Portekizce "caldo" et suyu, "verde" ise yeşil anlamına gelir. Özetle yeşil et suyu çorbası.

California Roll

Yengeç eti, avokado ve salatalık içeren sushi (suşi)

Calrose

Orta taneli Kaliforniya pirincidir ve "kalroz" diye okunur. Buradaki "cal" Kaliforniya'nın kısaltmasıdır.

Calzone

İtalyanlar'ın ortadan ikiye katlanmış yarım ay şeklindeki pizzalarıdır ve "kalzon" diye felaffuz edilir. Bizim kapalı pidelerimiz gibi ama içi çok soslu ve de sarımsaklı.

Camembert

Kamember olarak okunan bu Fransız peyniri, adını Fransa'daki Camembert kasabasından almıştır. Pastorize edilmemiş inek sütünden yapılmaktadır. Yumuşak ve kremamsı bir yapıya sahiptir. Brie Cheese ile benzerlik gösterir.

Campari

Aperatifler grubunda yer alan, baharatımsı bir İtalyan içkisidir ve "kampari diye okunur. Genellikle taze portakal suyu veya soda ile içilir.

Canepe

Genellikle ekmek dilimleri üzerine zeytin ezmesi, peynir, soğuk et, somon vb. ile hazırlanan atıştırmalıkları ifade eder ve "kanepe" diye okunuyor.

Canjica

Brezilya tatlısıdır ve “kanjika” diye telaffuz edilir. Bizdeki sütlaç ile benzerlik gösterir.

Cannele

Orjinalde Fransa'nın Bordo bölgesine aittir. Kendine özgü şekli olan bu kek "keenli" diye okunur. Şeklinde dolayı cannele (yivli) ismini almıştır. Temelde süt, tereyağı, yumurta sarısı, un, şeker, vanilya ve rom içerir.

Cannelloni

Silindir şeklinde içi dolgulu ve fırında pişmiş makarna çeşididir "kaneloni" diye okunmaktadır. Lazanya ile çok benzerdir. Aradaki tek fark Lazanya'nın düz, Cannelloni'nin ise silindir şeklinde olmasıdır.

Cantık

Bursa yöresine ait bir lezzettir. Bursa civarındaki küçük yuvarlak pideler bu isimle anılır. Genelde kıymalısı meşhurdur.

Capers

Bizde "kapari" olarak bilinir ve "kepırs" diye okunur. Bir diğer adı da "gebre otu" Ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde görülmektedir. Çiçekleri tomurcuk halindeyken toplanır ve turşusu yapılır.

Cappuccino

Espresso tabanlı İtalyan kahve içeceğidir ve "kapiçino" diye okunur. Özetle espresso kahve üzerine sıcak süt köpüğünü ile hazırlanır.

Caprese Panini

Mozarella peyniri, domates, pesto sos ve taze fesleğen ile yapılan tost bu isimle anılır ve de "kaprese panini" diye telaffuz edilir. Tost ekmeği olarak genelde ciabatta (çabata) gibi zeytinyağlı ekmekler tercih edilir.

Captain Morgan

Anavatanı Jamaica (jamaika) olan meşhur rom markasıdır ve " keptın morgın" diye okunur.

Carbonara Sauce

Popüler bir İtalyan makarna sosudur ve "karbonara" diye okunur. Genelde spaghetti gibi ince uzun makarnalarda tercih edilir. Temelde bu sos becon (domuz pastırması) krema, sarımsak, yumurta ve parmesan peynir içerir.

Carignan

İspanyol kökenli bir üzüm cinsidir ve “karigna” diye okunur. Kalın kabuklu bir yapıya sahiptir ve koyu renkli, yüksek asitli şaraplar verir. Daha ziyade kupaj yapımında tercih edilir. Ülkemizde Ege bölgesinde yetiştirilmektedir.

Carlsberg

Klasik yeşil şişesi ile ünlü Danimarka birasıdır ve "karlsberg" diye okunur.

Carme Ruscalleda

Hayatı başarılarla dolu İspanyol şef, “Karme Ruskayera” 1952 yılında çiftçi bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Sant Pol de Mar’da iki Michelin (mişlen) yıldızlı Moments Restaurant ve bunun yanında diğer markası üç Michelin yıldızlı Sant Pau Barselona ve iki Michelin yıldızlı Sant Pau Tokyo ile toplamda 7 Michelin yıldızı yönetmektedir.

Casarecce

Hafif kıvrımlı bir İtalyan makarnasıdır. Adını evyapımı anlamına gelen "casereccio" kelimesinden almıştır ve "kasereççe" diye okunur.

Cashew

Ağaçta yetişen ve anavatanı Brezilya olan bir çerez türüdür. Dilimize "kaju" diye uyarlanmıştır.

Cassava

Toprak altındaki kökleri yenen bu bitki "kasava" diye okunur. Güney Amerika ve Afrika gibi tropikal iklimlerde yetişir. Patates gibi kızartması, püresi, haşlaması ve fırınlaması yapılır.

Casserole

Küçük ve saplı tencereler bu isimle anılır ve "kaşarol" diye okunur. Aynı zamanda güveç yerinede kullanılan bir terimdir.

Castella

Japonlar'ın meşhur sünger (sponge) kekidir "kastela" diye okunur. Temelde un, şeker, yumurta ve nişasta içerir.

Catering

Kelime anlamı yiyecek içecek hizmeti sağlamak olan bu terim, ülkemizde toplu yemek hizmeti veren firmalar için kullanılmaktadır ve "ketring" diye okunmaktadır.

Caymus

Kaliforniya Napa vadisinden kaliteli bir şarap markası.

Cercerun

Hatay yöresine ait kahvaltılık bir meze türüdür. Öncelikle doğranmış kuru soğan tereyağında kavrulur ve üzerine keçi sütünden yapılmış tuzlu yoğurt ilave edilir.

Ceviche

Deniz ürünlerinden oluşan bir salata türüdür ve seviçe diye okunur. Peru çıkışlı bir yiyecek olan Ceviche, Latin Amerika, İspanyol mutfağında çok popülerdir.

Cezerye

Mersin dolaylarında çok popüler bir tatlıdır. Tantuni gibi adı Mersin'le birlikte anılır. Temelde havuç, şeker, ceviz ve hindistan cevizinden oluşur. Adını, Arapça'da havuç anlamına gelen "cezer" kelimesinden almıştır. Rendelenen havuç önce haşlanır haşlandıktan sonra şekerle kavrulur. Üzerine hindistan cevizi; içine ise ceviz veya antep fıstığı veya fındık vb. konur.

Chafing Dish

Otel ve restoranların açık büfelerinde gördüğümüz bu cihaz “şefin diş” diye telaffuz edilir ve yemeklerin sıcak muhafaza edilmesini sağlar. Aynı zamanda chafer (şeyfır) olarak da bilinmektedir. Kare, dikdörtgen, oval ve yuvarlak modelleri bulunur.

Chai Masala

Chai kelime olarak Hindistan dilinde çay anlamına gelir ve "çai masala" diye okunur. Chai'nin en sık tüketilen şekli, Chai Masala'dır. Yani sütlü chai. Bölgede yetiştirilen çaylar çeşitli baharatlar ile karıştırılır ve bu karışım süt ile pişirilir.

Chak Chak

Tataristan ve Özbekistan’da çok popüler geleneksel bir hamur tatlısıdır ve 'çak çak" diye okunur. Lokma, pişi gibi hamur kızgın yağda kızartılır. Hamur harcının içine arzuya göre fındık ve kurutulmuş meyveler de katılır. Kızgın yağda pişirdikten sonra üzerine sıcak bal dökülür

Chakapuli

Gürcistan'ın popüler etli güveç yemeğidir ve "çakapuli" diye okunur. Temelde kuzu veya dana eti, yeşil erik, tarhun otu, sarımsak, nane, maydonoz, kişniş ve beyaz şarap içerir.

Chapati

Geleneksel Hindistan ekmeğidir ve "çabati" diye okunur. Saç üzerinde pişirilen bu ekmek türü, bizdeki katmer ile benzerlik gösterir.

Chardonnay

Kökeni Fransa dayanan, dünyanın en kaliteli şaraplık beyaz üzümlerinden biridir ve "şardone" diye okunur.

Charolais

Eti için yetiştirilen bu sığırın anavatanı Fransa’dır ve "şerole" diye telaffuz edilir. Adını Fransa’da bir bölge olan Charolais’den almıştır. Avrupa’da çok popülerdir. Süt verimi çok düşüktür; genelde sağılmaz.

Chateau Lafite

Bu Fransız şarabı dünyanın en pahallı kırmızı şarap markalarından biridir ve “şato lafit” diye telaffuz edilir. Fransa’nın meşhur üzüm bağlarının bulunduğu Bordeaux (bordo) bölgesi üzümlerinden yapılır.

Chayote

Şekil olarak armuta benzer ve "çayote" diye telaffuz edilir. Latin Amerika ve Karayipler'de çok popülerdir. Aynı zamanda dikenli kabak olarak da bilinir. Karayip usulü et ve balık yemeklerin yanında garnitür olarak kullanılır.

Cheddar

İngilizler'in en popüler peyniridir ve "çedar" diye okunur. Adını İngiltere'nin Cheddar (çedar) kasabasından alan bu peynir dünyada da en çok tüketilen peynirdir. Sarı veya kirli beyaz bir renge sahiptir ve inek sütünden üretilir.

Chemex

Bir çeşit kahve demleme yöntemidir ve "kimeks" diye okunur.

Chenin Blanc

Şarap yapımında kullanılan kaliteli bir beyaz üzüm cinsidir ve "şenin bılan" diye okunur.

Cherimoya

Güney Amerika'nın genellikle serin bölgelerinde yetişen bu meyve "çerimoya" diye okunur. Tat olarak çilek ile ananasa benzemektedir. Sadece beyaz kısmı yenir. Kabuğu ve çekirdekleri zehirlidir.

Cherries Jubilee

Çekirdeği alınmış kirazlar flambe arabasında, konuğun masasına getirilir ve flambe tavasında pişirilir. Güzelce pişen ve artık karemalize hale gelmeye başlamış kirazların üzerine, flambe kepçesinde kızdırılmış kiraz likörü (Kirschwasser) alevlendirilerek dökülür ve konuğa alevler eşliğinde görsel bir ziyafet izletilir. Bir tabakta, bir veya iki kaşık vanilya dondurma üzerine dökülür ve kavrulmuş badem parçacıklarıyla dekore edilir.

Chia Tohumu

Çiya diye okunmaktadır. Sütten daha fazla kalsiyum, yeşil çaydan daha fazla antioksidan, ıspanaktan daha fazla demir ve somon balığından daha fazla omega 3 içeriyormekteymiş. Ayrıca kan şekerini düzenlemekle birlikte kolesterol ve tansiyona da iyi geliyormuş.

Chicory

Beyaz ve mor olmak üzere iki farklı renge sahiptir ve "çisori" diye okunur. Uluslararası mutfaklarda bir çok farklı isimle anılır. Örneğin; endive (endiv) veya witloof (vitloof) Sert ve kıtır yapraklıdır. Genellikle ordörv tabaklarında kullanılır. Ayrıca salata malzemesi olarak da tercih edilir. Ülkemizde "Hindiba" olarak da bilinmektedir.

Chilaquiles

Geleneksel Meksika kahvaltısıdır ve "çilakiles" diye okunur. Tortilla (tortiya) ekmeği üzerine domates sosu (salsa) rendelenmiş peynir ve siyah fasulye püresinden oluşur.

Chili Con Carne

Meksika mutfağında çok popüler bir yemektir ve "çili kon karne" diye okunur. İspanyolca "carne" et anlamına gelir. Özetli çili biberli, domatesli ve Meksika fasulyeli et kıymasıdır.

Chimichanga

Meksika mutfağının popüler yemeklerinden biridir ve "çimiçanga" diye okunur. Öncelikle burrito (meksika dürümü) hazırlanır ve bu hazırlanan burrito kızgın yağda kızartılır. Tabağa alındıktan sonra üzerine sos gezdirilir ve servis edilir.

Chimichurri

Latin ülkelerinde çok popüler bir sostur ve "çimiçuri" diye okunur. Özetle maydonoz, sarımsak, zeytinyağı, kekik ve beyaz sirkeden oluşur.

Chipotle Sos

Güney Amerika ve Kaliforniya mutfağına özgü bu sos temelde tütsülenmiş kırmızı jalapeno biberi, domates, sarımsak, soğan, toz hardal, bal, sirke, karabiber ve tuz içerir. Genellikle tavuk ve et yemeklerinde tercih edilir.

Chivas Regal

İskoçlar'ın en popüler viski markalarından biridir ve "şivaz regıl" diye okunur.

Chopin

Yapımında patates kullanılan popüler Polonya votkasıdır ve "şopin" diye okunur. Adını ünlü romantik besteci Frederic Chopin'den almıştır.

Chorizo

İspanyollar'ın domuz sucuğudur ve "çorizo" diye okunur. Aynı bizdeki sucuklar gibi bol yağlı ve baharatlıdır.

Churro

Meksikalılar’ın, İspanyollar’ın kahvaltıdaki popüler yiyeceğidir ve “çurro" diye telaffuz edilir. Görüntü olarak bizim tulumbaya, halka tatlısına benzer fakat tadı aynı değildir. Daha ziyade donut tarzında hamur kızartması diyebiliriz. Genellikle sıcak çikolataya bandırılıp yenir. Aynı zamanda Fransa’da da çok yaygındır.

Chutney

Hindistan mutfağında reçel gibi koyu kıvamlı soslar için kullanılan genel bir terimdir ve çatni” diye okunur. Farklı birçok malzemeyle yapmak mümkündür. Temelde sirke, şeker ve baharat yardımıyla meyveli veya sebzeli çeşitleri yapılır. En popüler olanları mangolu, hurmalı, erikli, üzümlü, incirli, elmalı, domatesli, soğanlı, naneli vb.

Ciabatta

İtalya'ya özel buğday unu ve zeytinyağından yapılan beyaz bir ekmek türüdür ve "çiabata" diye okunur. İlk defa fırıncı Adria tarafından, Fransız baget ekmeğine alternatif olarak yapılmıştır.

Cibre

Üzüm ve benzeri meyvelerin, suyu sıkıldıktan sonra geriye kalan posalarına denir.

Cicirya

Gökçeada’ya (İmroz) özgü yuvarlak, keçi peynirli ve taze naneli bir pide veya pizza çeşididir.Aynı zamanda Rumlar’ın özel günlerde pişirdiği bir hamur işidir.

Cilantro

Bizde "kişniş" olarak bilinir ve "silantro" diye okunur. Aynı zamanda coriander "koriendır" olarak da geçer. Maydanozgiller familyasından, yaprakları maydanozu andıran, Tüysüz ve otsu bir bitkidir. Salata ve özellikle et yemeklerinde çokça tercih edilir. Bu bitkinin baharat olarak kullanılan kurutulmuş meyvesi veya tohumuna da kişniş adı verilir. Aynı zamanda Çin maydanozu olarak da anılır.

Cinnamon

Bizde tarçın olarak bilinir ve "sinimın" diye okunur. Yaprak dökmeyen aromatik kokulu bir ağaç cinsidir. Bu ağacın kurutulmuş kabukları kullanılır. Kabukların dış kısmında mantar tabakası bulunur ve grimsi renklidir. Tarçın baharatı, ağacının gövde ve dal kabuklarının dış kısmı sıyrıldıktan sonra kalan iç kabuğun kurutup öğütülmesiyle elde edilir. Ayrıca kabuklarının iç içe konularak rulo gibi kıvrılmasıyla da çubuk tarçın elde edilir.

Cinsault

Kökeni Güney Fransa’ya ait bir üzüm cinsidir ve (senso, sensolut) diye okunur. Ülkemizde en çok Trakya’da yetiştirilmektedir ve şensol olarak bilinir. Şarapları hafif baharatımsı özellikler taşır. Çok kaliteli olmamakla birlikte orta kalite şaraplar verir.

Ciroc

Üzümden yapılan ünlü Fransız votkasıdır ve "sirok" diye okunur.

Clam Chowder

Amerika'da çok popüler olan bu çorba "kılem çavdır" diye okunur. İki farklı versiyonu vardır. Biri domates soslu, diğeri krema sosludur. Domates soslu olan "Manhattan Clam Chowder" krema soslu olan "New England Clam Chowder" olarak bilinir. Özellikle San Fransisco'da, Sourdough ekmeğinin içinde servis edilir.

Cleaver

Bizim satır dediğimiz bıçak ile aynıdır ve "kılivır" diye okunmaktadır. Et ve kemiği parçalamak için çok eski çağlardan beri kullanılan baltaya benzer. Genellikle demirden ya da karbon çeliğinden yapılır. Hem kasap dükkanlarında, hem de evlerde yaygın olarak kullanılır. Özellikle Çin mutfağında vazgeçilmez bir alet haline gelmiştir.

Cobb Salad

Amerikan mutfağının popüler ana yemek salatasıdır ve "kob" diye okunur. Temelde marul, tere, domates, tavuk parçacıkları, haşlanmış yumurta, avokado, rokfor peyniri ve crisp bacon (kıtır domoz pastırması) içerir. Genellikle kırmızı şarap sirkesi (red wine vinaigrette) ile servis edilir.

Cocona

Güney Amerika dolaylarında yetişen bu meyve "kokona" diye okunur. Görüntü olarak domatese çok benzer. Limon ile domates arası bir tada sahiptir. Salatalarda çokça tercih edilir

Coffee Americano

Amerikalı askerlerin 2. Dünya Savaşı sırasında kesfettikleri kahvedir ve "amerikano" diye okunur. İtalyanlar'ın espresso kahvesi Amerikan askerlere sert geldiği için, üzerine sıcak su ilave ederek içmişler ve böylelikle ortaya çıkmış.

Coffee Mocha

Sıcak veya soğuk olarak hazırlanır ve "moka" diye okunur. Bunun için öncelikle espresso ve süt ile coffee latte yapılır. Sonrasında üzerine koyu kıvamda süt köpüğü veya krema ilave edilir. En üst kısmı ise arzuya göre karamel, çikolata vb. soslarla veya şuruplarla lezzetlendirilir

Cointreau

Anavatanı Fransa olan dünyaca ünlü portakal likörüdür ve "kantru" diye okunur.

Cold Drip

Kelime anlamı "soğuk damlama" olan bu sözcük soğuk kahve demleme yöntemini ifade eder ve "kold dirip" diye okunur. Özel bir demleme ekipmanı yardımıyla öğütülmüş kahenin üzerine soğuk su damlatılması sonucu elde edilir.

Coleslaw

Flemenkçe lahana anlamına gelir ve "koslov" diye telaffuz edilir. Farklı ilave içeriklerle yapmak mümkündür. Fakat temelde; ince doğranmış lahana, havuç, rendelenmiş soğan ve kuru üzümden oluşan bir salatadır.

Concasse

Fransızca bir kelimedir ve "konkase" diye okunur. Özellikle domates için kullanılan bir doğrama şeklidir. Domateslerin kabuğu soyulur, çekirdekli kısmı alınır, geriye kalan etli bölümü tavla zarı boyutunda küp küp kesilir.

Condiment

Kondiment diye okunur. Yemeğe lezzet vermek için misafir masasında hazır bulunan veya misafirin isteği doğrultusunda masaya getirilen çeşitli baharat ve sosları ifade eder. Genelde bunlar tuzluk, karabiberlik, sirkelik, şekerlik, ketçap, mayonez, hardal vb.

Confit

Kendi yağı ve suyu ile düşük ısıda yavaş yavaş, uzun sürede pişirme tekniğidir ve "konfi" diye okunur.

Coors Light

Popüler bir Amerikan birasıdır ve "kuurs layt" diye okunur.

Coriander

Bizde "kişniş" olarak bilinir ve "koriendır" diye okunur. Aynı zamanda cilantro (silantro) olarak da geçer. Maydanozgiller familyasından, yaprakları maydanozu andıran, Tüysüz ve otsu bir bitkidir. Salata ve özellikle et yemeklerinde çokça tercih edilir. Bu bitkinin baharat olarak kullanılan kurutulmuş meyvesi veya tohumuna da kişniş adı verilir. Aynı zamanda Çin maydanozu olarak da anılır.

Corned Beef

Kaya tuzu ile salamura edilmiş sığır eti.

Corona

Ünlü Meksika birasıdır ve "korona" diye okunur. Açık sarı bir rengi olan bu bira genellikle lime (yeşil imon) eşliğinde içilir.

Cortado

Espresso ve bir miktar sıcak süt ile hazırlanan kahve içeceğidir.

Corto

Espresso'nun yarısı hacminde, çok koyu bir kahvedir ve "korto" diye okunur. Diğer bir adı da "ristretto" dur. Espresso veya Corto yapmak için aynı miktarda çekirdek kullanılır fakat Corto için, kahve makinesi Espresso'nun yarısı kadar su ilave eder.

Cosmopolitan

Temelde votka, cointreau (portakal likörü) limon suyu ve cranberry (kızılcık) suyu içeren Amerika çıkışlı çok popüler bir kokteyldir ve "kozmopolitan" diye okunur.

Cotija

Yapımında inek sütü kullanılan bir Meksika peyniridir. Adını aynı isimli Cotija kasabasından almıştır. İspanyolca "kotiya" diye okunmaktadır. Sert ve ufalanabilen bir yapıya sahiptir. İtalyanlar'ın toz parmesan peyniri gibi genellikle salataların üzerine serpiştirilir.

Coulis

Meyvelerin püre haline getirilmesi sonucu elde edilen meyve sosudur. Fransızca bir kelimedir ve "kuli" diye okunur.

Couverture Chocolate

Yüksek kakao oranına sahip külçe ve kalıp çikolatalar bu isimle anılır ve dilimize "kuvertür" olarak çevrilmiştir.

Cranachan

İskoçların geleneksel tatlısıdır ve “krançan” diye telaffuz edilir. Bir gece önceden viskiye yatırılmış yulaf ezmesi, krema, ahududu ve baldan oluşur. Ahududu yerine farklı orman meyveleri ile de hazırlamak mümkündür.

Cranberry

Dilimize "kızılcık" olarak çevrilmiş bu meyve "kıranberi" diye okunur. Ülkemizde "kırmızı yaban mersini" olarak da bilinmektedir. Bir diğer adı da turna yemişidir. Bunun yanında bazı yörelerde, ayı üzümü, çoban üzümü de denir.

Creme Brulee

Fransızlar'ın tüm dünyaya tanıttığı bu tatlının okunuşu "kırem burüle"dir. İçeriği kısaca; tatlı kreması, toz vanilya, yumurta sarısı, pudra şekeri ve akabinde kaba aldıktan sonra üzerine serpilen toz şekerdir.

Cress

Bizde "tere" olarak bilinir ve "kıres" diye okunur. Turpgiller familyasından, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki türüdür ve vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındıran bir bitkidir

Crimini

En değerli mantar çeşitlerinden biridir ve "kırimini" diye okunur. Restoranların pahalı yemeklerine garnitür olarak eşlik eder.

Croquette

Silindir, yuvarlak veya üçgen haline getirilmiş gıdaların, pane harcına bulanıp kızgın yağda kızartılması ile elde edilen yiyeceklerdir. Kroket diye okunur.

Crouton

Salata ve çorbalarda kullanılan küp şeklindeki baharatlı, kızarmış ekmeklerdir ve "kruton" diye okunur.

Crown Royal

Kanada'nın meşhur viski markasıdır. Kraliyet tacı anlamına gelen bu sözcük "kıravn royıl" diye okunur.

Crudite

Fransızca bir kelimedir ve kurudite diye okunur. Kokteyl ve açılış davetlerinin vazgeçilmezi olan bu atıştırmalıklar; havuç, salatalık, kereviz sapı, biber vb. çiğ sebzelerden oluşur. Zaten crudite (kurudite) Fransızca ham, çiğ anlamına gelir. Sebzeler parmak kalınlığında kesilir, çeşitli dip soslarla birlikte, genellikle bir bardak içinde servis edilir.

Crumble

Unun katı yağ ile kavrulması sonucu kırıntı haline getirilme işlemidir ve "kırambıl" diye okunur.

Cuisine

İngilizce ve Fransızca'da mutfak anlamına gelen bir kelimedir ve "kuzin" diye okunur.

Culinary

Mutfak ve yemek pişirme anlamında kullanılan bir kelimedir "kalineri" diye okunur.

Curaçao

Adını Karayipler'de bir ada olan Çuraçao (kurasua) dan almış mavi renkli popüler bir likördür. Kurasua aynı zamanda bu adada yetişen portakal benzeri bir narenciye meyvesinin adıdır ve bu likörün hammaddesi kurutulmuş ve kabuğu alınmış kurasua portakalıdır.

Curry

Meşhur Hindistan baharat karışımıdır ve "köri" diye okunur. İçerik olarak kimyon, biber, zerdeçal, kişniş, karanfil, kakule, zencefil, hindistan cevizi, demirhindi ve acı kırmızı biberden oluşur.

Currywurst

Popüler bir Alman sosisli yiyeceğidir ve "karivörst" diye okunur. Özellikle Berlin şehrinin sembolüdür. Kızarmış sosis üzerine ketçap ve köri tozu dökülerek hazırlanır. Zaten curry (köri) ve wurst (sosis) kelimelerinin bir araya getirilmesiyle isimlendirilmiştir.