Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

N Harfinde Toplam 17 Madde

Naan

Geleneksel Hint ekmeğidir. Bizdeki bazlama ile benzerlik gösterir.

Nachos

Atıştırmalık bir Meksika yemeğidir ve "naços" diye okunur. Özetle tortilla (tortiya) cipslerinin üzeri et, peynir, sebze vb. ile örtülür ve fırınlandıktan sonra aperatif olarak servis edilir.

Nadia Santini

1953 doğumlu olan Nadia, İtalya’nın Lombardiya bölgesinde bulunan Dal Pescatore (dal paskatore) isimli restoranın işletmeci şefidir. Üç michelin (mişlen) yıldızlı Pescatore, İtalyanca rahip anlamına gelmektedir. Restoranın tarihi çok eskilere dayanır. Burası ilk defa 1910 yılında eşinin büyük dedesi tarafından açılmış ve Nadia’nın mesleki kariyeri de burada başlamış.

Naked Neck

Boyun kısmı çıplak (tüysüz) olan tavuk cinsidir. Zaten kelime olarak naked neck (nekıt nek) çıplak boyun demektir. Aynı zamanda hindi melezi oldukları düşünüldüğü için “Turken” ismini de almışlardır.

Nakiri

Japonlar'ın geleneksel sebze bıçağıdır. Japonca sebze kesici anlamı ifade eder ve yazıldığı gibi okunur. Genellikle her tür sebzenin kesiminde kullanılır.

Narince

Tokat yöresine ait ince kabuklu bir beyaz üzüm cinsidir.

Nasi Goreng

Endonezya mutfağında çok popülerdir ve "nasi gureng" diye okunur. Kelime olarak Endonezya dilinde "nasi" pirinç, "goreng" kızarmış anlamına gelir. Önceden pişirilmiş pirinçler az bir miktar yağ ile tavada kızartılır. İçersine sarımsak, yeşil soğan, biber, yumurta, soya sosu ve arzuya göre tavuk, et parçacıkları veya karides ilave edilir.

Nebbiolo

İtalya’nın en kaliteli şaraplık üzümlerinden biridir ve yazıldığı gibi okunur. Dünyaca ünlü, Barolo ve Barbaresco şarapları bu üzümden yapılır. Nebbiolo üzümünden yapılan şarapların tanen ve asidite oranı yüksektir. Bu nedenle hafif buruk bir tada sahiptir. En belirgin karekteristik aroması kiraz, çikolata ve kuru üzümdür.

Negroni

İçeriğinde cin, kırmızı vermut ve campari (kampari) bulunan, İtalya çıkışlı dünyaca ünlü bir kokteylidir.

Nevzine

Kayseri yöresine ait bir tatlıdır. Temelde tahin, çekilmiş ceviz içi, un, yoğurt ve tereyağı içerir. Üzerine pekmez dökülerek servis edilir.

Nezik

Kars yöresine ait çok popüler bir hamur işidir ve "gılik" olarak da bilinir. Hamuru, su yerine kaymakla yoğurulur ve sac üzerinde pişirilir. Genellikle üzerine tereyağı sürülerek kahvaltıda yenir.

Nicoise Salad

İlk defa Fransa'nın Nice şehrinde ortaya çıkmıştır ve "nisuaz" diye okunur. Temelde marul, haşlanmış yumurta, haşlanmış patates, ton balığı, domates, soğan, yeşil fasulye ve zeytin içerir.

Nigiri

Silindir yani sarma şeklinde değil de; kullanılacak malzemenin direk pirinçin üzerine yerleştirildiği suşi türüdür ve yazıldığı gibi okunur.

Nokul

Rulo şeklinde yapılan bir hamur işidir. Özellikle Samsun civarında fındıklı ve kuru üzümlü yapılır. Genelde bayramlarda ikram edilir.

Nori

Sushi (suşi) sarım malzemesi olarak kullanılan yenilebilir yosun cinsidir.

Nuar

Sığırın but kısmında yer alan değerli bir et parçasıdır. Genellikle yağsız ve sinirsizdir.

Nuraniye

Temelde fırınlanmış kabak, pirinç, süzme yoğurt, soğan, sarımsak, maydonoz, dereotu ve zeytinyağından oluşan bir mezedir.