Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

W Harfinde Toplam 9 Madde

Wagyu

Anavatanı Japonya olan bir sığır cinsidir ve "vagyu" diye okunur.

Waldorf Salatası

Dünya mutfağında isim yapmış bir salatadır ve "voldor" diye okunur. Orjinal reçetesinde; marul yaprağı üzerine mayonez sosla harmanlanmış taze elma dilimleri, kereviz ve ceviz bulunur.

Wasabi

Çok acı bir Japon yaban turbudur ve "vasabi" diye okunur. Sushi (suşi) servisinin vasgeçilmez garnitürüdür.

Weihenstephaner

Almanların tarihi çok eskiye dayanan buğday birasıdır.

Well Done

Izgara edilecek etin pişirme derecesini ifade eder ve "vel dan" diye okunur. Etin içi kurudur, herhangi bir ıslaklık kalmamıştır. Bu pişirme derecesi bizde "iyi pişmiş" diye geçer.

White Russian

Temelde votka, kahve likörü (kahlua veya tia maria) ve taze krema içeren popüler bir kokteyldir. Taze krema yerine süt de ilave edilebilir.

Witloof

Beyaz ve mor olmak üzere iki farklı renge sahiptir ve "vitlof" diye okunur. Uluslararası mutfaklarda bir çok farklı isimle anılır. Örneğin; endive (endiv) veya chicory (çisori) Sert ve kıtır yapraklıdır. Genellikle ordörv tabaklarında kullanılır. Ayrıca salata malzemesi olarak da tercih edilir. Ülkemizde "Hindiba" olarak da bilinmektedir.

Wok

Özellikle Uzakdoğu mutfağında kullanılan derin çukur tavalardır ve vok diye okunur. Noodle ve sebze sotelemek için tercih edilir.

Wonton Soup

Çin mutfağına ait bir çorbadır. Genellikle tavuk suyuna yapılır. Malzemeler olarak taze yeşil soğan, taze zencefil, soya sosu, pirinç sirkesi veya şarabı ve "wonton" denilen içi dolgulu hamur parçaları (çin mantısı) içerir.