Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

J Harfinde Toplam 17 Madde

Jabuticaba

Brezilya üzümü olarak da bilinmektedir ve “cabutakaba” diye telaffuz edilir. Gövdesinden meyve veren tek ağaç olarak bilinmektedir. Üzüme benzeyen bu sulu meyve, Brezilya dışında Paraguay ve Arjantin’de de yetiştirilmektedir.

Jack Daniel's

Dünyaca çok popüler bir Amerikan viski markasıdır ve "cek denyıls" diye okunur.

Jack Fruit

Ana vatanı Doğu Hindistan olan bu meyve, ağaçta yetişen en büyük meyvelerden biridir ve ağırlığı 50 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Tadı muz ile ananas arası bir tat olarak tanımlanmaktadır.

Jagermeister

Bir Alman likörüdür ve “ yega mayıstır” diye okunur. Üzerindeki geyik resminden dolayı ülkemizde avcı içkisi olarak nam salmıştır. Zaten kelime olarak "Jager" avcı "meister" ise usta anlamını ifade eder. Yani "usta avcı" olarak çevrilebilir. 56 çeşit bitki ve baharattan elde edilmektedir.

Jalapeno

Ünlü Meksika biberidir ve "halapenyo" diye okunur.

Jambalaya

Amerika Louisiana mutfağına ait bir yemektir ve "cambalaya" diye okunur. Özetle pirinç, et ve sebze karışımından yapılan baharatlı bir pilav türüdür. Et olarak genellikle sosis tercih edilir.

Jambon

Tavuk, hindi, dana veya domuz gibi hayvanların, özellikle but kısmından elde edilen etlerinin, tuzlama veya dumanlama işleminden sonra ortaya çıkan soğuk et ürünüdür.

Jameson

Dünyaca çok popüler İrlanda viski markasıdır ve "ceymsın" diye okunur.

Jasmine

Uzakdoğu mutfağında çok tercih edilen bu pirincin anavatanı Tayland’dır ve “cezmin” diye okunur. İnce ve uzun bir yapısı bu pirincin hafif şekerli bir tadı ve muhteşem bir aroması vardır. Pişirildiğinde yumuşak ve yapışkan bir dokuya bürünür.

Jelatin

Özellikle tatlılara kıvam vermek için kullanılan toz yada tabaka halindeki kıvam verici. Orjinalde gelatine diye yazılır.

Jerky

Et kurutma işlemini ifade eder. Şerit halindeki kurutulmuş etler için kullanılan bir terimdir ve "cerki" diye okunur. Etler önce yağlarından ayrılır, sonra şeritler halinde kesilir ve akabinde kurutulur. Amerika'da çok popülerdir ve marketlerde cips gibi paketler içinde "beef jerky" adı altında satılır.

Jigger

İçkiler için kullanılan iki ağızlı huni şeklindeki metal ölçektir ve "cigır" diye okunur.

Jim Beam

Dünya sıralamasında en çok tüketimi olan Amerikan viskilerinden biridir ve "cim biin" diye okunur.

Johnnie Walker

İskoç viskisidir ve "coni volkır" diye okunur. Dünya genelinde en çok tüketilen içki olarak kayıtlara geçmiştir.

Jose Cuervo

Meksika'nın dünyaca en ünlü tekila markasıdır ve "hoze guergo" diye okunur.

Julienne

Et ve sebzelerin kibrit çöpü inceliğinde, şeritler halinde doğrandığı ve Fransızlar'ın dünya mutfağına kazandırdığı uluslararası bir doğrama şeklidir "jülyen" diye okunur.

Junk Food

Yüksek oranda şeker ve yağ içeren, besin değeri bakımından pek faydası olmayan yiyecekleri ifade eder ve "cank fuut" diye okunur. Abur cubur, gofret, cips vb. gıdalar bu isimle anılır.