Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

F Harfinde Toplam 27 Madde

Fagottini

Bizdeki mantının tam karşılığı, İtalyanların bohça şeklinde olan makarnası Fagottini’dir. Aynen yazıldığı gibi okunur. İtalyanca kelime anlamı zaten bohça demektir.

Fajita

Meksika mutfağının en popüler yemeklerinden biridir ve "fahita" diye okunur. Etli, tavuklu, karidesli veya karışık olmak üzere bir çok çeşidi yapılmaktadır.

Falafel

Ana malzemesi nohut olan Ortadoğu mutfağına ait bir meze türüdür ve yazıldığı gibi okunur. Nohut köftesi olarak da bilinir.

Farfalle

İtalyan makarna çeşididir ve yazıldığı gibi okunur. Bizde kelebek makarna olarak bilinir. Zaten kelime olrak İtalyanca'da kelebekler anlamına gelir.

Fatayer

Arap mutfağına ait bir lezzettir ve bizdeki poğaçalarla benzerlik gösterir. En popüleri kıymalı, etli olandır. Ama peynir, ıspanak, patates gibi farklı iç malzemlerle de hazırlamak mümkündür.

Fattoush

Araplar'ın ekmek salatasıdır ve "fettuş" diye okunur. Mevsimine göre farklı yeşillik ve sebzelerle yapılır. Bazı mutfaklarda üzerine peynir ve zeytin de ilave edilir. Ekmekten kasıt bizdeki kızartılmış veya fırınlanmış yufkadır. Yeryer pide veya pita ekmeği kullanılır.

Fava

Ege ve Yunan mutfağında popüler, ana malzemesi bakla olan bir meze türüdür.

Fellah Köfte

Özellikle Güneydoğu'da çok popülerdir. Temelde bulgur ve irmikten yapılır ve et içermez. Fellah, Adana ve Mersin civarında yaşayan Araplara verilen isimdir. Fellah olarak adlandırılmalarının sebebi Çukurova'da sadece çiftçilik yapmalarıdır. Arapça'da fellah, çiftçi demektir.

Fesleğen

Uluslararası mutfaklarda "basil" olarak bilinir ve "bezıl" diye okunur. Mor renkte olanına "mor fesleğen" yada "reyhan" denir. Hoş aroması bakımından makarna ve salata soslarının vazgeçilmezidir.

Fettuccine

İtalyan mutfağında özellikle Roma'da popüler bir makarna türüdür ve "fetuçini" diye okunur.

File Badem

İnce dilimlenmiş badem bu isimle anılır.

Filet Mignon

Bonfilenin uç kısmına denk gelen en değerli, en yumuşak et parçasıdır ve "file minyon" diye okunur.

Fine Dining

Pahalı ve lüks restoranlar için kullanılan bir terimdir ve "fayn daynig" diye okunur.

Finger Bowl

Çatal bıçak kullanmaksızın çıplak el yardımı ile yenen yemekler için hazırlanır ve "fingır bool" diye okunur. Su dolu bir kasenin içine limon dilimi ve çiçek yaprağı vb. konur. Yemek sonrası misafirler ellerini; daha ziyade parmaklarını kasedeki bu su ile yıkarlar.

Focaccia

Pizza gibi düz, otlu, sebzeli ve baharatlı popüler bir İtalyan ekmeğidir ve İtalyanca "fokata" diye okunur. Bunun dışında "fokaçia" olarak da telaffuz edilir.

Fodula

Etli ekmek dolması olarak bilinen bu yemek Osmanlı mutfağının popüler yemeklerinden biridir. Temelde kuşbaşı dana eti, havuç, bezelye, soğan, rezene ve anason içerir.

Fortified Wine

Dilimize "fortifiye" diye çevrilmiştir. Özetle alkol katkılı şaraplara, yani alkol ile kuvvetlendirilmiş şaraplara denir. Aynı zamanda dessert wine, liquor wine olarak da bilinir.

Frambuaz

Bizde "ahududu" diye bilinir. Fransızca orjinal yazılışı "framboise"dır. Aynı zamanda uluslararası mutfaklarda raspberry (razberi) olarak da geçer. Kırmızı renkli ve küçük taneli bir orman meyvesidir. Pasta ve tatlılarda çok tercih edilir.

Frankfurter

Uzun ince yapıdaki Alman sosisleri bu isimle anılır ve "fırank furte" diye okunur. Aynı zamanda bu sosis ile yapılan sosisli yiyeceğinin ismidir.

Frappe

Nescafe gibi hazır kahvelerden yapılan buzlu kahve içeceğidir. Yunanistan'da çok popüler olan bu soğuk kahve içeceği "fırappe" diye okunur. Yapımında bir su bardağı soğuk süt, bir tatlı kaşığı nescafe, 2 tatlı kaşığı şeker ve 3-4 parça buz kullanılır.

Frappucino

Buzlu kahve içeceği olan frappe'yi starbucks markası geliştirip tüm dünyaya frappuccino (fırapiçino) olarak tanıtmıştır. Yani frappe'nin geliştirilmiş hali diyebiliriz. Zaten adını frappe (fırappe) ve cappuccino (kapiçino) kelimelerinin birleştirilmesinden almıştır.

French Baguette

Fransa'ya özgü, uzun ve ince yapılı bir ekmek çeşididir. Fransa'da çok popülerdir ve "firenç baget" diye okunur.

French Toast

Amerika'da çok popüler bir kahvaltı yiyeceğidir ve bizim yumurtalı ekmeğimiz ile benzerlik gösterir. Maple şurup ve çeşitli orman meyveleri ile servis edilir. Maple (meybıl) şurup, akçaağaç ağacının gövdesinden elde edilen balımsı bir sıvıdır. Ayrıca üzerine tarçın ve/veya pudra şekeri serpilir.

Frittata

İtalyanları'ın fırın omletidir ve yazıldığı gibi okunur. Fırında pişirildiği için fırın omleti denir. Temelde un, süt, yumurta içerir. Ek olarak peynir veya sebze veya sosis gibi malzemeler ilave edilir.

Fusilli

İtalyan makarna çeşididir ve yazıldığı gibi okunur. Bizde burgu makarnası olarak bilinir.

Füme

Et, balık ve peynir gibi gıdaların ateş dumanına tutularak kurutulması işlemidir. Fransızcadan dilimize uyarlanmıştır, orjinalde "fumee" diye yazılır.

Füzyon Mutfağı

Farklı ülke mutfaklarının veya farklı mutfak kültürlerinin birleştirildiği, yeni yemek ve lezzetlerin yaratılması amacıyla sentezlendiği mutfak türüdür.