Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

O Harfinde Toplam 21 Madde

Oatmeal

Bizdeki yulaf ezmesine Amerikalılar, İngilizler oatmeal (oot mi ıl) derler. Amerikan kahvaltısında çok popüler olan bu tahıl yiyeceği, sıcak olarak servis edilir. Üzerine sıcak süt gezdirilir ve arzuya göre taze veya kurutulmuş meyvelerle lezzetlendirilir. Ayrıca tatlandırmak için esmer şeker veya bal da ilave edilir.

Oban

Adını İskoçya'da bulunan küçük bir liman kasabasından almış kaliteli bir malt viski markasıdır ve yazıldığı gibi okunur.

Odun Köfte

Manisa'nın Salihli ilçesinde popüler olan bu köfte odun ateşinde pişirilmektedir. Temelde kuzu kıyması, un ve tuz içerir. Tüm malzemeler güzelce yoğrulur ve akabinde şişlere sarılarak uzgara edilir. Genellikle domates ve maydanozlu soğan salatasıyla servis edilir.

Ograten

Üzerine rendelenmiş peynir serpilip üsten ızgaralı fırınlarda kızartılmış yemek türüdür. Graten olarak da bilinir.

Oğlak

Altı aylık yaşa kadar erkek veya dişi keçi yavrusuna oğlak denir.

Okroshka

Rus mutfağının soğuk çorbasıdır ve "okraşka" diye okunur. Temelde salatalık, soğan, haşlanmış yumurta, dereotu, sosis veya salam içerir.

On The Rocks

Bol buzlu içkiler için kullanılan bir terimdir ve "on dı raks" diye okunur. Örneğin whisky on the rocks (buzlu viski)

Oolong

Siyah ve yeşil arası tonlarda bir Çin çayıdır ve yazıldığı gibi okunur. Fermantasyon işlemi yarıda kesildiği için, yarı fermente çay olarak da bilinir. Fermantasyon süreci siyah çaydan kısa, yeşil çaydan uzundur.

Opera Cake

Bademli pandispanya kekinden elde edilen Fransızlar'ın dünyaca ünlü kahveli ve çikolatalı pastasıdır. Bademli pandispanya keki kahve şurubu ile ıslatılır, arası tereyağ kreması ile doldurulur ve üzeri çikolata ile kaplanır.

Opus One

Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Malbec ve Petit Verdot üzümlerin bir araya gelmesiyle yapılan bir kırmızı şaraptır ve "opus van" diye telaffuz edilir. Kaliforniya'nın Napa vadisinde, Robert Mondavi ve Baron Philipe de Rothschild firmalarının ortak girişimi ile yapılmaktadır. Erik, kiraz, karabiber, karanfil ve kızarmış badem aromaları hakimdir.

Orcik

Elazığ yöresinde orcik diye bilinen bu lezzet aslında cevizli sucuktur. Kökeni Gürcistan’a dayanmaktadır. İpe dizilen cevizler kaynamış üzüm veya dut pekmezine batırılarak yapılır.

Ordövr

Yemek öncesi masaya getirilen soğuk ve sıcak atıştırmalıklara denir. Fransızca kökenli bir kelimedir ve orjinal yazılışı "hors d'oeuvre"dir.

Orecchiette

İtalyan makarna çeşididir ve "orikette" diye okunur. Bizde deniz kabuğu makarna olarak bilinir.

Orfoz

Kayalık alanlarda yaşayan bu balık, ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege'de görülür. Genellikle buğlaması, ızgarası tercih edilir. Tuzda pişirilmesi de popülerdir. En lezzetli zamanı eylül, ekim ve kasım aylarıdır. Uluslararası mutfaklarda "grouper" olarak geçer ve "gurupır" diye okunur.

Orkinos

Denizlerimizin en büyük balıklarından biridir ve "ton balığı" olarak da bilinir. Taze tüketim dışında daha çok konserve, kurutulmuş ve tuzlanmış olarak yenir. Özellikle Japon mutfağında sushi (suşi) ve sashimi (saşimi) yapımında kullanılır. Taze tüketimde, en lezzetli zamanı ekim ve kasım aylarıdır. Uluslararası mutfaklarda "tuna fish" olarak geçer ve "tüna fiş" diye okunur.

Oruk

Orjinalde içli köftenin tepside börek gibi yapılanıdır ve içerik olarak içli köfte ile aynıdır. Dilimler halinde veya içli köfte gibi servis edilir.

Osso Buco

Dünya mutfağında bir İtalyan yemeği olarak yerini almıştır ve "osso buko" diye okunur. İtalyanca "osso" kemik "buco" ise delik demektir. Sığır diz bölgesinde bulunan kemikli et parçası.

Ouzo

Ülkemizde Yunan rakısı olarak bilinmektedir ve "uzo" diye okunur. Rakıda olduğu gibi genelde su ve buzla içilir.

Ovaleks

Daha az yumurta ile daha hacimli ve kaparık kekler elde etmek için kullanılan bir katkı maddesidir. Uluslararası mutfaklarda "ovalette" diye geçer. Bir diğer adı da "sponge gel"dir.

Oxtail

Uluslararası mutfaklarda sığırın kuyruk sokumu için kullanılan teriimdir ve "oksteil" diye okunur. Özellikle çorbası "oxtail soup" çok popülerdir.

Oyster Mushroom

Ülkemizde istiridye mantarı ve aynı zamanda "kavak mantarı olarak bilinir. Özellikle soya soslu makarnalarla inanılmaz güzel uyum sağlamaktadır. İstiridye mantarının aynı zamanda kolesterolü düşürücü etkisi olduğundan dolayı bir ilaç mantar olarak da değerlendirilir.