Gastronomi Sözlük

Gastronomi Sözlük

Ç Harfinde Toplam 16 Madde

Çalkalama

Muğla, Bodrum, Milas yöresine ait el açması bir börek türüdür. Temelde dereotu, ıspanak, pancar, ebe gümeci ve çökelek gibi malzemelerle içerir.

Çalkarası

Adını Denizli'nin Çal ilçesinden almış, şaraplık siyah üzüm cinsidir.

Çeçil

Doğu Anadolu Bölgesi'ne ait bu peynir özellikle Erzurum civarında çok popülerdir. Aynı zamanda "civil veya tel peynir" olarak da bilinir. Yağsız çiğ koyun veya inek sütünden elde edilir. Yumuşak dokusuyla tel tel ayrılabilen çeçil peyniri hafif ekşimsi tadıyla bilinir.

Çeltik

İşlem görmemiş pirinç tanesine denir.

Çerkez Tavuğu

Çerkez mutfağının popüler bir mezesidir. Temelde didiklenmiş tavuk göğsü, bayat ekmek içi, çekilmiş ceviz, tavuk suyu, kimyon ve tuz içerir. Ayrıca servis öncesi üzerine tereyağı, zeytinyağı ve pul biberden oluşan bir sos gezdirilir.

Çeşni

Yemeklere lezzet katmak için kullanılan baharat veya baharat karışımlarına denir.

Çılbır

Çiğ yumurtanın kaynayan suya kırılıp pişirilmesiyle hazırlanan bir yemektir. Üzerine sarımsaklı yoğurt, kızgın tereyağı ve pul biber ile sos yapılır.

Çiğ Börek

Tatarlar'ın pöpüler böreğidir. Ülkemizde özellikle, Eskişehir'de çok yaygındır. Kızgın yağa altıldığında çıkardığı sesten dolayı "şırbörek" veye içindeki kıyması çiğden konulduğundan için de "çiğbörek" denir. Bir diğer yazılışı da "çibörek" olan bu böreğin, iç harcı; kıyma, soğan ve bir miktar su içerir.

Çiğ Köfte

Etli ve etsiz olmak üzere ikiye ayrılan çiğ köftenin orijinali etli olanıdır. Adını içindeki çiğ kıymadan alır. Temelde bulgur, isot, soğan, sarımsak, salça ve çiğ kıyma içerir. Tüm malzemeler salça ve bir miktar su ile yoğrulur. Genellikle limon ve nar ekşisiyle birlikte marul veya lavaş ekmeğine dürüm şeklinde servis edilir.

Çinekop

Yaklaşık olarak 15-18 cm. arasındaki lüfer balığı yavrusuna çinekop denir. Kışın Karadeniz'den Marmara'ya göç eder. Uluslararası mutfaklarda "small bluefish" olarak bilinir.

Çipura

Akdeniz ve Ege'nin popüler lezzetli balığıdır. Aynı zamanda "çupra" olarak da isimlendirilir. Uluslararası mutfaklarda Sea Bream olarak bilinir ve "si birim" diye okunur.

Çiriş Otu

Yaprakları pırasa ile benzerlik gösterir. Ancak pırasaya göre oldukça küçük boyuttadır ve çoğu yerde yabani pırasa veya güllük diye bilinir. Genelde soğan, biberle kavurması ve diplemesi yapılır.

Çiroz

Tuzlandıktan sonra güneşte kurutulan uskumru balığına verilen isimdir.

Çorti Aşı

Temelde beyaz lahana turşusu, aşurelik buğday ve isteğe göre nohut içeren Bitlis-Muş yöresine ait etli bir yemek türüdür. Bölgede lahana turşusuna "çorti" denir.

Çölyak

Gluten hastaları bu isimle anılır.

Çörek Otu

Unlu mamüllerde çokça tercih edilir. Özellikle açma, peynirli poğaça ve baget ekmek vb. Dünya mutfağında black seed, black cumin, black caraway seed olarak bilinir. Tohumları haşhaş bitkisinde olduğu gibi kozalak (kapsül) içerisinde olgunlaşır. Tohumları 2–3 mm boyunda 3 yüzeyli mat olmayan siyah renklidir.