Ali Rıza Yücel

Kurucu/Yönetici

Hakkımda

Ali Rıza YÜCEL

Öğretmen bir anne babanın oğlu olarak 1974 yılında Fatsa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Fatsa’da, lise öğrenimini 1988-1992 yılları arasında Tekirdağ Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde yatılı olarak tamamladı. Lisede servis ve bar alanında eğitim aldı. Üniversite öğrenimini 1994-1998 yılları arasında Ankara Gazi Üniversitesi Turizm Öğretmenliği (Yiyecek İçecek Hizmetleri) bölümünde sürdürdü. Üniversite bittikten sonra dünyayı gezmek olan hayalini gerçekleştirmek için 1999-2010 yılları arasında 11 yıl transatlantik tatil gemilerinde çalıştı (Royal Caribbean Cruise Line) Bu süre zarfında 52 ülkede bulundu ve bir çok ülke mutfağını yerinde tecrübe etti. Lise stajlarıyla birlikte, 1990 yılında adım attığı yiyecek içecek ve turizm sektöründe farklı pozisyonlarda (komi, garson, şef garson, restoran şefi, restoran müdürü, yiyecek içecek müdürü, barboy, barmen, barista, aşçı, aşçı yardımcısı) görev yaptı. Gerek kara otelciliği, gerek tatil gemileri, gerekse havalimanı yiyecek içecek operasyonlarında (BTA) yönetici olarak çalıştı. Bu sayede havada, karada, denizde ve dört kıtada sektörel tecrübeler edindi. Mesleki birikimlerini sektör çalışanlarına aktarmak, yiyecek içecek alanında eğitim alan gastronomi öğrencilerine bilgi kaynağı oluşturmak ve sektördeki işletmelere artı değer katmak amacıyla Gurme Akademi markasını oluşturdu. Yöneticilik yaptığı kurumlarda aynı zamanda personel eğitim süreçlerini planladı ve yürüttü. 

Başkent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanında yüksek lisans eğitimi programına devam etmektedir ve servis çalışanlarına yönelik planlanması gereken eğitim programları konusunda tez yazmaktadır.

Gemilerde çalıştığı dönemde 2006 yılında Hospitality Supervising and Managing eğitimi aldı. (American Hotel and Lodging Association-Miami, FL.).

Yazarın Blog Yazıları

15 Maddede İyi Bir Servis Personeli

15 Maddede İyi Bir Servis Personeli

Servis personeliniz bu özellikleri taşıyor mu?

Devamını Oku
Polen

Polen

Arı poleni mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde vücudun yenilenmesine...

Devamını Oku
Köfte Çeşitleri

Köfte Çeşitleri

Ülkemizin yöresel ve popüler köfte çeşitlerine bir göz atalım...

Devamını Oku
Balık Çeşitleri

Balık Çeşitleri

Ülke sularımızda görülen popüler balık çeşitleri...

Devamını Oku
Peynir Çeşitleri

Peynir Çeşitleri

Dünyaca ünlü yabancı ve yerli popüler peynir çeşitleri nelerdir, merak ediyor musunuz...

Devamını Oku
Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı Çeşitleri

Taş baskı, erken hasat ve soğuk sıkma zeytinyağları.

Devamını Oku
Gastronomik Değeri Olan Tropikal Meyveler

Gastronomik Değeri Olan Tropikal Meyveler

Gastronomik değeri olan dünyaca popüler tropikal meyveler nelerdir, merak ediyor musunuz...

Devamını Oku
Kahve Demleme ve Pişirme Yöntemleri

Kahve Demleme ve Pişirme Yöntemleri

Chemex, Siphon, Aeropress vs.

Devamını Oku