1-İyi bir servis personeli kişisel hijyenine önem gösterir ve her daim bakımlıdır.


2-İyi bir servis personeli öğrenme ve kendini geliştirme isteği içinde olur, yenilikleri takip eder, sektör dinamiklerinin gerisinde kalmaz.


3-İyi bir servis personeli işletme politikasına göre hareket eder. İşletmenin belirlediği kurallara uyum sağlar. 


4-İyi bir servis personeli takım çalışmasına önem verir, ekip arkadaşlarına yardımcı olur, onlarla güzel ilişkiler kurar.


5-İyi bir servis personeli altında çalışan ekip arkadaşına karşı öğreticidir. Oların gelişimine katkı sağlar. 


6-İyi bir servis personeli misafirinin karşısına enerjisi yüksek, dinç ve pozitif çıkar, dinlenmesine önem verir.


7-İyi bir servis personeli masasına misafir kabul etmeden önce, masasını eksiksiz olarak hazırlar. Masasının üzeri ve sandalyeleri temizdir. Masasının altında veya çevresinde herhangi bir çöp vb. yoktur, masa ayakları dengededir.


8-İyi bir servis personelini masasına oturacak misafirini güler yüz ve sıcak bir samimiyetle karşılar, akabinde günün saatine göre “Günaydınlar efendim, hoş geldiniz, iyi günler efendim hoş geldiniz veya iyi akşamlar efendim hoş geldiniz” diye selamlar.


9-İyi bir servis personeli zamanı iyi yönetir ve misafiri sipariş vermek için hazır olduğunda, ulaşılabilir olur. Misafirine nezaketle yaklaşır ve “Tekrar hoş geldiniz efendim, ne arzu ederseniz” diye sorarak siparişlerini dikkatli bir şekilde not alır.


10-İyi bir servis personeli aldığı siparişi misafirine anlaşılabilir bir ses tonu ile ona tekrar eder ve onun onayını alır. Başka bir arzunuz var mı diye sorar.


11-İyi bir servis personeli misafirine asla surat yapmaz, tarzından veya tercihinden dolayı misafirini yargılamaz. Onu kendine özel hissettirir.


12-İyi bir servis personeli yemeklerini servis etmeden önce masasını göz ucuyla son bir defa daha kontrol eder. Misafirin ihtiyacı olacak malzeme ve gereçlerin masada olduğundan emin olur.


13-İyi bir servis personeli misafirinin yemeklerini servis kurallarını uygulayarak, onları rahatsız etmeden servis eder. Afiyetler olsun efendim der ve başka bir arzunuz var mı diye sorar. 


14-İyi bir servis personeli servis ettiği yemeği mutlaka kontrol eder. Misafir yemekten bir kaç lokma aldıktan sonra, “Nasıl efendim, yemeğiniz arzu ettiğiniz gibi olmuş mu?” diye sorar. Eğer misafir yemeğinden mutlu değilse, başka bir yemek tavsiyesinde bulunur. 


15-İyi bir servis personeli misafirini mutlaka kendisi uğurlar. Misafirimin kalkmasına yakın istasyonunu terk etmez. “Teşekkür ederiz efendim, tekrar bekleriz, sağlıkla kalın.” der.


Ali Rıza Yücel

Yorumlar (21)
Yorum Bırak