Chemex
Bu kahve demleme yöntemi 1940 yılında laboratuvar cihazı olarak keşfedilmiştir ve kimeks diye okunur. Akabinde 1941 yılında Peter Schlumbohm tarafından Amerika’nın Massachusetts eyaletinde kahve demlemek için denenmiştir. Özel kağıt filtre Chemex’in ağzını kapatacak şekilde huni gibi katlanarak yerleştirilir. Kağıdın üstüne bir miktar su dökülerek, kahvenin temas edeceği alanın nemli olması sağlanır. Bunu yapmaktaki amaç kahve tanelerinin kağıt filtreye yapışmasını sağlamaktır. Akabinde kahve, filtre kağıdın üzerine dökülür. Bu işlemden sonra bir pottaki kaynamış su daire çizecek şekilde akıtılır.

Siphon
İlk defa 1830 yılında Almanya Berlin’de ortaya çıkmış ve 1841 yılında yılında ise Fransız Madam Vassiex tarafından geliştirilip patenti alınmıştır. Aynı zamanda vakum kahve olarak da bilinir. Özellikle Japonya ve Uzakdoğu’da çok tercih edilen kahve demleme yöntemidir. Balon şeklindeki alt hazneye su konur. Bu su isteğe göre ılık, soğuk veya sıcak olabilir. Akabinde en alt bölümdeki ispirto ocağı yakılır ve suyun kaynayarak en üst bölümdeki hazneye çıkması sağlanır. Sonrasında en üst hazneye çıkan sıcak suya filtre kahve kalınlığında öğütülmüş kahve ilave edilir ve hafiften karıştırılır. Bu aşamadan sonra alttaki yanan ateş söndürülür ve kahvenin tekrar balon kısma geçmesi sağlanır.

Hario V60
Hario şirketi tıbbi amaçlı cam üretimi yapmak için 1921’de Japonya’da kurulmuş, daha sonra kahve demleme ekipmanları üretmeye başlamıştır. V60 yani vector 60, 60 derece koni anlamını temsil eder. Pour Over demleme tekniği olan Hario V60 aynı zamanda filtre kahve demleme yöntemi sayılır.

Aeropress
Alan Adler tarafından 2005 yılında tasarlanmış bir kahve demleme yöntemidir. Pratikliğinden dolayı özellikle kampçılar tarafından çok tercih edilir. Aeropress ile yapılan kahvede acılık ve asidite hissedilmez. Çünkü Aeropress’de demleme süresi toplam 30 saniyedir. Demleme süresi ne kadar uzun olursa acılık ve asidite o derece artar.

French Press
İlk defa 1850 yılında Fransa’da icat edilmiştir. 1929 yılında ise İtalyan tasarımcı Attilio Calimani tarafından French Press olarak patenti alınmıştır. Evde kahve demlemek için en pratik yöntemlerden birirdir. Demleme süresi yaklaşık 4 dakikadır.

Moka Pot
İlk defa 1933 yılında İtalyan Luigi De Ponti tarafından Bialetti markası adı altında üretilmiştir. Günümüzde elektirikli espresso makineleri daha icat edilmemişken bu yöntem kullanılmaktaydı. Bu pot üç bölümden oluşuyor. Alt kısmına su, orta kısmına öğütülmüş kahve konuluyor ve sonrasında ocağın üstüne yerleştirilen moka pot, alttaki suyun kaynamasıyla orta kısımdaki kahveyi buharla üçüncü bölüm üst hazneye çıkartıp köpüklü espresso elde edilmesini sağlıyor.

Mırra
Adını Arapça acı anlamına gelen mur kelimesinden almıştır ve Arap kültürüne özgü bir kahve demleme yöntemidir. Çok acı ve koyu bir kahve olması nedeniyle küçük fincanlarda içilir. Kahve çekirdekleri kavrulup dibek ismi verilen havanda, taneleri çok inceltilmeden dövülür. Dövme işlemi için kahve değirmenleri veya çeşitli kahve öğütücüleri kullanılır. Şekersiz içildiği için hazırlanırken tatlandırılmaz.

Türk Kahvesi
Osmanlı İmparatorluğu’nda günümüze uzanan ve Türk kültüründe çok önemli bir yer sahip olan kahve pişirme yöntemidir. Aynı zamanda telvesi ile servis edilen tek kahve türüdür (filtre edilmez) Kendine has sunum şekli ile özgün bir kimliğe sahiptir.

Ali Rıza YÜCEL

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak