Polen, yani arı poleni mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde vücudun yenilenmesine ve diri kalmasına yardımcı olur. Yine içerdiği aminoasitler ve vitaminler sayesinde cildi koruyarak, hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Arı poleni, içinde bulunanlar ile kanın pıhtılaşması, kalp krizi ile inme gibi tehlikelerin oluşmasına önceden engel olur. Kandaki alyuvar sayısının artmasını sağlar.


Sindirim sistemini korur. Oldukça zengin bir enzim kaynağı olan arı poleni, sindirim sisteminin sağlıklı olmasını sağlar. Enerji verir. İyi bir doğal enerji kaynağı olduğundan dolayı; sporcular başta olmak üzere doping ihtiyacı duyan kişiler tarafından sıklıkla tüketilir. Bağışıklığı güçlendirir. Arı poleninin barındırdığı antibiyotik özelliği, bağışıklık sisteminin mikroplardan arınmasına olanak tanır.


İshale iyi gelir. İshal problemi ile karşılaşan vatandaşların, yarım kaşığı olarak sebze ya da meyve ile arı poleni tüketmesi tavsiye edilir. Zira, polen, ishale iyi gelmekle beraber; iyileşmesini de sağlar. İştahı açar. Polenin faydalarından birisi de iştah açıcı özelliğidir. Zengin mineral ve vitamin yapısı ile iştahsızlığa iyi gelir. Prostat önler. Prostat sorunu ile karşılaşan erkekler için oldukça faydalıdır. Bunun akabinde, olası durumlarda ileride prostat kanserine yakalanma tehlikesini de en az seviyeye indirger. Sık sık idrara çıkmaya çözüm olur.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...


Ali Rıza Yücel

Yorumlar (1)
Yorum Bırak