Sıvı Altın
Zeytin ağacı hakkında bilgi vermek gerekirse sıcak, kuru ve kireçli toprak sever. 7 yıl sonra meyve verir, 10. yılda karlı ve 14. yılda verimli hale gelir. Zeytin, meyvesinden çok yağı için üretilmiş bir bitkidir. Tarihçi Homeros (M.Ö 750-700) zeytinyağını "sıvı altın" diye nitelendirmişlerdir.

Zeytin ağacı tarihinde Güney Ön Asya ya da Yukarı Mezopotamya kökenli bitki olup anavatanlarında Samiler tarafından verimli bir kültür bitkisi haline gelmiştir. Eski Mısırlılar tarafında işlenerek cilt bakımında ilaç niteliğinde kullanılmıştır.

Etimolojik olarak incelendiğinde, Akkadca'daki "zetrum/zeitrum" sözcüklerine dek gerilere uzanmaktadır. İbranicede "zait" Arapça’da "zeytun" şeklindedir.

Osmanlı Saray Mutfağı’na bakıldığında ağırlıklı olarak hayvansal yağlar tüketilmektedir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde üç bitkisel yağdan bahsetmektedir; susam yağı, beziryağı, zeytinyağı. Bu yağların toplumundaki tüketiminden çok üretimi hakkında bilgi vermektedir.

Seyahatname'de balıkla ilgili bir bölümde Trabzon’un hamsi pilakisinden bahsedilmektedir. Sadece yiyecek olarak değil zeytinyağı ile yapılan sabunlarda Seyahatname'de övülmektedir.

Naan o Paneer (marine edilmiş peynir)
Malzemeler;
400 gr Ezine peyniri, 500 ml. zeytinyağı, 3 diş sarımsak, 2 limon (kabuğu ve suyu) 3adet arpacık soğan, 10 adet acı biber, 40 gr. kişniş

Yapılışı;
Peynir büyük parçalar halinde doğranır, bütün malzemeler geniş bir kavanozda birleştirilir, peynir eklenerek en az 3 saat bekletilir ve kızarmış ekmek üzerinde servis edilir.

Afiyetler olsun...

Nilay Şekerci Yayğır

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak