Çin yemek kültürüne bakıldığında, tarihten bu zamana yetişen bitki ve hayvanların tüketilmesi ile karakterize olmuştur. Süt üreten hayvanları azlığı nedeniyle, yüzyıllarca süt ve süt ürünleri Çin mutfağında kendine yer bulamamıştır. Bu nedenle bize son derece tuhaf gelen böcek, yılan gibi hayvanları tüketmek zorunda kalmışlardır.

Çinliler'e göre gıda ilaçtır. Bu nedenle gıdaların doğru pişirilmesi ve besin değerlerini kaybetmemeleri çok önemlidir. Yemek kültürünü incelediğimizde "Yin" ve "Yang" (zıtlıkların birliği ilkesi) felsefesi karşımıza çıkmaktadır. "Yin" ve "Yang" kuvvetlerinden bir tanesi bedende dengede değilse, bir problem oluştuğuna inanılmaktadır.

Çin yemekleri genellikle dış görüntüleri ile kimliklerini yansıtır. Renk, aroma, baharatın yanı sıra bileşenlerin uyumluluğu da önemlidir. Kendi mutfaklarına has ürünleri sıklıkla kullanarak hem kendi yemek kültürlerini korumuş, hem de bunu tüm Dünya'ya kabul ettirmişlerdir. Bunlar; körpe mısır koçanı, Çin lahanası, körpe bambu, tofu, soya sosu, soya filizi vb.

Yemek için kullanılacak ürünler pişirmeyi kolaylaştırmak için büyük parçalar şeklinde doğranır ve çok yüksek ısıda hızlı pişirilir. Bu pişirme yöntemine de "wok" adı verilir. Yüksek sıcaklıktaki yağ, ürünlerin içinde bulunan protein ile birleşerek mailard reaksiyonu sonucu lezzet açığa çıkartır. Besin değerini kaybetmemek için bu ürünler az pişirilir. Dışı çıtır ve lezzetli, içi diri ve sulu olması makbuldür. Denize yakın oldukları için Doğu Çin’de deniz ürünleri yanı sıra olgun meyve kullanılarak yemekler tatlandırılır. Batı Çin’de ise aşırı baharatlı ve acı yemeklerin yanında tatlı tüketilerek "Yin Yang" felsefesi yaşatılmaktadır.

Yemeklerde çatal ve bıçak kullanılmaz. Çinliler'in kullandığı yemek çubukları ise M.Ö. 200 - M.S. 200 yılları arasında Han hanedanlığı döneminde keşfedilmiştir. Çinlilerin çubukları, çatala göre çok daha derin ve köklü bir tarihe sahiptir.

Sebzeli Noodle

Malzemeler: Fındık büyüklüğünde taze zencefil, 2 diş sarımsak, yarım paket noodle, 8 yaprak beyaz lahana, yarım kabak, yarım havuç, 1 adet kapya biber, 1 adet yeşil biber, 2 yemek kaşığı soya sosu, 1 yemek kaşığı oyster sos, 1 yemek kaşığı susam yağı.

Yapılışı: Zencefil ve sarımsak wok tavada yağ ile kokusu çıkana kadar sotelenir. Kabak, havuç, kapya biber, yeşil biber julienne doğranır. Tavaya eklenir. Ayrı bir tencerede noodle haşlanır. Ortalama 8-10 dakika sonra süzdürülür ve kenara alınır. Lahanalar julienne doğranır ve wok tavaya eklenir. Noodle eklenerek sebzeler ile karışması için tava sallanır. Soya sos ve istiridye sos eklenerek noodle ile karıştırılır ve chopstick ile servis edilir.

Afiyetler olsun...

Nilay Şekerci Yayğır

Yorumlar (1)
CAFER TAYYAR AYDIN
Posted 12.4.2021 22:54:01 Cevapla

Börtü böcek konusunda birde uzun soluklu ve beraberinde kıtlık getiren savaşları unutmamak gerekir

Yorum Bırak