Çiğdem çok yıllık, yumrulu, çiçekli otusu bir bitki türüdür. Topraktan çıkan çiçek saplıdır ve yumurta kısmı toprağın altındadır. Ülkemizde bilinen 34 kadar türü bulunmaktadır. Çiğdem aynı zamanda baharın gelişini müjdeleyen bitkilerdendir. Kökü ile birlikte toplanır ve kökü soyularak tüketilir. Bu bitkinin idrar tutukluğunu gidermek, kabızlığı gidermek, balgam söktürmek gibi faydaları vardır.

Tabi her şey gibi bu bitkinin de fazla tüketilmesi zararlıdır. Öyle ki fazla tüketiminde zehirleme ihtimalleri doğurur. Başlıca zehirleme belirtileri ise kanlı ishal, kusma, karın ağrısı olarak sayılabilir. Uzun süre kullanımı B12 vitamini eksikliğine neden olur.


Bu bitki sade tüketildiği gibi Yozgat yöresinde pilavı yapılarakta tüketilir. Gelelim bu pilavın hikayesine.


Çiğdem gezmesi olarakta bilinen baharın başlangıcı ve nevruz kutlamaları çerçevesinde çocukların ev ev gezerek topladıkları yemeklik malzemeyle yapılan bir pilavdır. Bahar pilavı olarakta bilinir. Çocuklar “küsküç” adı verilen çiğdem kazıklarıyla çiğdem toplarlar. Ardından ev ev gezilerek maniler eşliğinde pilavlık malzeme toplanır (Genelde yağ ve bulgur toplanır). Ardından bu malzemeler ortak bir alanda birleştirilerek pilav yapılır. Sonra bütün köy toplanıp kutlamalar yaparak yerler.


Çiğdem Pilavı Reçetesi;

4 kase bulgur

1 kase tereyağı

10 bardak su

1 kase çiğdem


Yapılışı;

Tereyağı bir tavada eritilir. Bulgur, bu yağ ile biraz kavrulduktan sonra su ilave edilir. Piştikten sonra üzerine çiğdemin kök kısmı ve çiçeği ilave edilir ve dinlenmeye bırkalır.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...


Rukiye Palalı

Yorumlar (1)
Yorum Bırak