Bu konuya başlamadan önce baharatın ne olduğuna değinelim. Baharat; çeşitli bitkilerin tohum, çekirdek, meyve, çiçek, kabuk, kök ve yaprak gibi bölümlerinin öncelikle kurutulması; akabinde parçalanması veya öğütülmesi ile elde edilir. Elde edilen bu bileşenler gıdalara renk, tat, koku ve lezzet verici olarak kullanılır.


Baharatlar yiyeceklere aroma katarak, onlardan farklı tat almamızı ve beslenmenin sadece temel bir ihtiyaçtan ibaret olmayıp, bir zevke dönüşmesini de sağlamaktadır.


Baharat kelimesinin kökenine gelecek olursak; bahar Arapça'da koku anlamına gelir. Baharat ise çoğuldur yani kokular demektir. Türkçemize de yeniden çoğul yaparak "baharatlar" olarak yerleşmiştir. Yunanlılar ise baharat için aroma sözcüğünü kullanırlar.


Baharat kullanımının kayıtlı tarihten daha öncesine dayandığı düşünülmektedir. İnsanoğlu ateşle ilk pişirmeyi öğrendiği günden bu yana baharat kullandığı tahmin edilmektedir.


Önceleri baharat et ve ürünlerinin bozulmasını önlemek ve onlarda oluşabilecek hoş olmayan kokuları maskelemek amacıyla kullanılmıştır. Teknolojik gelişmeler ve gıda muhafaza tekniklerinin çoğalmasıyla baharatın kullanım alanı da değişmiştir.


Baharat geçmişte sadece yemeklerde değil, ilaç yapımında, kutsal yağ ve aromatik maddelerin hazırlanmasında da kullanılmıştır. Mezopotamya'da bulunan tarihi kayıtlarda hardal, rezene, kekik ve safran gibi baharatların adı geçmektedir. Antik uygarlıklarda da çok sayıda baharatın bilindiği, üretildiği ve çeşitli amaçlarla kullanıldığı bilinmektedir. Eski Yunan ve Roma dönemiyle birlikte baharatların kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir.


Eski çağlarda Asya ve Avrupa'nın birçok bölgesinde yoğun olarak baharat kullanılması ticaret alanı oluşturmuş, ticaret kervanları ile Avrupa'dan Doğu Asya'ya kadar bir çok ülkeye ulaşmıştır. Ticarette kullanılan en yaygın baharatlar ise karanfil, tarçın, zencefil ve karabiberdir.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...


Rukiye Palalı

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak