Zirva
Edirne mutfağının çok eski bir yemeğidir. İstanbul’da Fatih ve Süleymaniye imaretlerinde, Edirne’de II. Beyazıt imaretinde Cuma akşamları, ramazan ve iki bayram akşamları halka dağıtılan bir yemek olduğu bilinmektedir. Et ve meyvelerin bir arada kullanılmasıyla Osmanlı saray mutfağı kadar Mevlevi mutfağı izleri de taşıdığını göstermektedir.

Malzemeler
500 gr. kuzu eti, 200 gr. badem, 1 küçük salkım üzüm, 100 ml. bal, 5 adet hurma, 10 adet kuru kayısı, 3 adet kara erik, 2 adet incir, 1,5 yemek kaşığı nişasta, haşhaş tohumu, safran ve tuz.

Hazırlanışı
Etleri küçük kuşbaşı kesin, 3 yemek kaşığı su ilave edip ateşin üzerine yerleştirin. Etlerin rengi değişince yarım su bardağı su ilave edin. Piştikten sonra tuzunu ekleyin. Isıtılmış balı, soyulmuş ve az haşlanmış bademi, ince doğranmış, az haşlanmış kayısıyı, soyulmuş ve çekirdekleri çıkarılmış üzümü, doğranmış hurmayı, soyulmuş erik ve safranı, nişastayla beraber ete katın ve yoğunlaşıncaya kadar ateşin üstünde karıştırın. Ateşten alıp üzerine haşhaş tohumu serpin. Servis yapmadan önce dinlendirin.

Afiyet olsun...

Burcu ARSLAN

Yorumlar (1)
Yorum Bırak