Binlerce milletin kültürünün yaşadığı bu topraklarda o kadar zengin bir mutfak kültürüne sahip olmamıza rağmen bir o kadar da fakiriz.

Bunun nedeni zengin olan mutfak kültürümüzü yeteri kadar tanıtamamaktan gelmektedir. Çünkü dünya bizi bir kaç yemekle biliyor; sanki sadece kebap ve baklava yapıyormuşuz gibi bir algı var.

Biz kendi gastronomi kültürümüzü tanıtamıyoruz, pazarlayamıyoruz, pazarladığımız ürünleri de yanlış pazarlıyoruz. Yöresellikten yoksun hazırlanmış pideyi turkish pizza diye pazarladığımız anda geçmişten günümüze; atalarımıza, ustalarımıza, kültürümüze saygısızlık etmiş oluyoruz. Bırakalım pidemiz pide diye lahmacunumuz lahmacun diye kalmaya devam etsin. Ürünlerimizi hak ettiği yere getirmek için özüyle, bunun bilincinde olarak pazarlamamız lazım.

Peki nerden başlayalım? İlk olarak kendimizi bilinçlendirerek. Hep başkalarını eleştirmekten kendi eksiklerimizi görmezlikten geliyoruz. Çoğumuz yaşadığımız, bulunduğumuz yörenin bir kaç yemeğini biliyor veya bilmiyoruz. Bu da kendi kültürümüzü bilmediğimiz anlamına gelir.

Halbuki bilsek Türk mutfak kültürüne katılacak çok değerli madenlere kavuşacağımıza eminim. Ayrıca genç aşçıları ilk olarak dünya mutfakları yerine yerel ürün ve yemeklerle tanıştırmalıyız ki Anadolu’nun nasıl bir kültür ve medeniyete sahip olduğunu anlayıp sahip çıksınlar.

İşte bu olduğunda, genç aşçıları bilinçlendirdiğimizde de onlar gittiği yerde kendi ürünlerini yapıp kendi mutfağını tanıtmış olacaklar. Genç aşçılarımız bu anlayışa sahip olmadıklarında başkalarının mutfağını yapıp, tanıtıp kendi mutfağını geride bırakıyorlar ve zamanla Anadolu mutfağı yok olmaya başlıyor, ürünler kayboluyor. Yemeğinden tatlısına, şerbetinden, otlarına kadar dopdolu olan bir mutfak yok olup, onun yerine başkalarının mutfağından alıntılanan yemekler Anadolu’da pişmeye başlar.

Anadolu’da her bir yemeğin hikayesi vardır. Bu hikayeyi bitirmek değil bu hikayelerle büyütmek lazım gelecek nesilleri. Yemek o kadar kültürel bir bağlayıcı ki eğer unutulursa çoğu şeyi kaybederiz. Mesela özümüzü, yöresel olan her şeyi kaybederiz. Bir şeylerin değişmesinin zamanı gelmedi mi sizce de...?

Hadi bu muhteşem hikâyelerle bezenmiş olan mutfak kültürümüze sahip çıkalım.

Yeni yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın...

Yusuf Dursun

Yorumlar (1)
Gültekin SİNCAR
Posted 13.6.2019 11:14:07 Cevapla

Yerinde tespitler teşekkürler.

Yorum Bırak