Yemeğin ırkı yoktur, coğrafyası vardır diyerek toprağı ortak dilimiz seçelim.

Dünyada bilindiği gibi farklı mutfak kültürleri bulunmaktadır. İnsanoğlu avcılık ve toplayıcılıktan beri süre gelen bir gelişim içerisinde olup yaşadığı coğrafya ve iklim şartlarına güre mutfak kültürünü şekilendirmiştir. Bu süreçte birbirinden farklı mutfak oluşmasına öncülük etmiştir.

Doğa bir kez daha üstünlüğünü insanoğluna kabul ettirmiş olup farklı deneyimler kazanmamıza olanak sağlamıştır. Bundan yola çıkarak toplumların sürekli gelişim içinde olması mutfak kültürünü etkilemiş ve moleküler gastronomi, füzyon mutfak, slow food, surf and turf gibi yeni akımlar ortaya çıkmıştır.

Farklı güzelliklerde olan yemek akımları arasında bana soracak olursanız en güzeli füzyon mutfak neden mi?

Füzyon mutfak iki farklı mutfak kültürüne ait iki yemeği kombine etmek aslında ve füzyon mutfağı küreselleşme olarak da tanımlayabiliriz.

Bütün dünya mutfaklarında farkına varmadan füzyon mutfak akımını hemen hemen herkes kendi mutfağında uyguluyor. Çünkü farkında olmadan farklı kültürler arasındaki etkileşim mutfak kültürülerini etkilemiştir.

Gelin hep birlikte "Yemeklerin ırkı yoktur coğrafyası vardır diyerek toprağı ortak dilimiz seçelim" sloganıyla kaybolmaya yüz tutmuş yemeklerimizi kayıt altına alalım ve bir sonraki nesilerimize aktaralım.

Saygı ve sevgilerimle...

 Hozan Aykut

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak