Biz ülke olarak kendi gastronomi kütürümüzü geliştirmek adına ne yapıyoruz? Bence çok bir şey yapmıyoruz! Daha doğrusu kendimizi kandırıyor ve bir şeyler yaptığımızı sanıyoruz!

Evet son yıllarda ülkemizde bu anlamda bir çok yarışma, fuar ve festival düzenleniyor. Neredeyse Türkiye’nin bütün üniversitelerinde gastronomi bölümü açılıyor. Her gün bir yerde bir etkinlikler var. Ama genelde hepsi yerel alandan dışarı çıkamıyor ve maalesef bunların hepsi de birbirinden bağımsız yapılan programlar. Biz bin tane organizasyon yaparken, yurtdışında yapılan bir organizasyon bizimkilerin hepsine bedel oluyor.


Çünkü bizim yerelde kalmış programlarımız kendi içinde kalıyor ve de etki yaratmıyor. Bizim ihtiyaçımız uluslarası platformda yarışmalar düzenlemek. Bu konuda ülkemizde yeterince dernek ve kuruluş var. Fakat maalesef kendi aralarında bir dayanışma veya bir işbirliği içinde değiller.


Birlikten kuvvet doğar dediğimiz anlayışı bu yarışma platformlarına da taşımamız gerekiyor. Ayrıca ülkede bu kadar dernek, kuruluş varken ancak 3 tane aşçılık milli takımımız var Bunu da anlamış değilim! Artık gerisini siz düşünün.


Bu yarışmaların en önemli amacı kendi kültürümüzü ve yemeklerimizi, kendine has özellikleri ile tanıtmak olmalı. Fakat biz bu konuda çok yanlış adımlar atıyoruz.


Kültürümüzü öğrenmeye, bizi yakından tanımaya gelen turistleri, kendi müzikleri ile kendi yemekleri ile ve de kendi kültürleri ile karşılıyoruz. Bunu yaparak da kendi yemek kültürümüzü pazarlamaktan geri kalıyoruz. 


Hepimiz otellerin düzenlediği Türk gecelerini biliriz. Bu Türk gecelerinin menülerinde kendi pidemizi “Turkish pizza” ve yine kendi mantımızı “Turkish ravioli” diye tanıtıyoruz. Bunun örneklerini çoğaltmak mümkün. Biz yemeklerimizi kendi orjinal isimleriyle tanıtmadığımız sürece bir arpa boyu yol alamayız. Hep birlikte bunun önüne geçmemiz lazım.


Menülerde yabancı yemek isimlerinin yerine, kendi isimlerini kullanmalıyız. Kendi kültürümüz özentiden uzak tutmalı ve kendine has özellikleri ile tanıtmalıyız. Bunu da ancak uluslararı programlarla ve yarışmalarla yapabiliriz. Eğer birlik olup daha fazla uluslarası programlar düzenlersek, kendi kültürümüzü ve kendi mutfağımıza hak ettiği yere taşımanın yolunu açmış oluruz.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...


Yusuf Dursun 

Yorumlar (62)
Yorum Bırak