Her sağlıklı bir birey engelli adayıdır sözünü geçirdiğim bir trafik kazası sonucu acı bir tecrübeyle yaşadım. Sekiz yıldır tekerlekli sandalyedeyim. Bu yüzden turizm sektöründe engelli bireylerin karşılaştığı problemler birebir yaşanmışlıklardır.

Her birey gibi, engelliler de turizm hareketlerinin içinde yer alabilmelidir. Ancak sektördeki ana sorun ulaşabilirlik. Tabii ki bu sorun sadece turizm sektörü için değil hayatın tüm alanlarında var. Bir tur şirketini arayıp herhangi bir tura katılmak istediğinizde engelli olduğunuzu belirtip ulaşımın nasıl olacağını sorduğunuzda dedikleri ilk cümle biz sizi kucaklayıp taşırız. Bizim beklentimiz taşınmak değil o yere engeli ile ulaşabilmek. O zaman daha mutlu oluyorsun. Bu bütün engelliler için geçerli. Ulaşabilirlik sorunu sadece bedensel engelliler için değil bütün engelliler için geçerli. Sadece her engelli bu sorunu farklı şekillerde yaşıyor. Ben bedensel engelli olarak karşılaştığım problemleri daha iyi gözlemleyebiliyorum. Örneğin feribotla Rodos’a gitmek istiyorsunuz bindiniz feribota karşınıza 5 basamak merdiven çıkar. Merdivenin yanına rampa yapmak zor bir olay değil. Gündelik hayatın içinde olmak istiyorsunuz ve bir akşam yemeğine gitmek istediniz işte hayatınızın hatasını yaptınız. Çünkü bu sosyal aktivite sorunlar yumağına dönüşür. Arabayla gittiniz park yeri yoktur varsa bile kendi çapında uyanık bir vatandaş yerinize park etmiştir. Ama uyanık vatandaşın gözden kaçırdığı 500 metre ileriye park etse o yürüyerek gelir ama siz 500 metre ileriden tekerlekli sandalye ile gelmeniz için kim bilir ne engellerle karşılaşarak geleceksiniz. Park ettiniz restauranta geldiniz karşınızda merdiven. Normalde 3-4 basamak sıradan bir merdiven ama bizim için Çin seddinden farkı yok. Tuvalete gidersiniz ama içerde tekerlekli sandalye ile hareket edebilme şansınız zor. Gereksiz görülüp o kadar dar yapılıyor ki sağlıklı bir bireyin hareketi bile sınırlı.

Turizm işletmelerinin engellilere göre ulaşabilirlik alanında kendini revize etmesi gerekiyor. Son yıllarda tabii ki çok yol gidildi ama yeterli değil. Çünkü nicelik olarak küçümsenmeyecek bir kitle var. Yalnız bir hususu belirtmek gerekiyor. Bu problem sadece turizm sektörünün değil ülkenin engelli politikasının problemidir. Çünkü ülke genelinde engellilere karşı farkındalık anlamında ciddi bir sorun var. Hem fiziki altyapı hem de bakış açışı olarak. Umarım bu durum olumlu yönde düzelir. Yazının başında belirttiğim gibi her sağlıklı birey bir engelli adayıdır.

Sevgilerimle...

Mustafa GEZER

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak