Sağlık Turizmi ve Thalasso Terapi

Etimolojik olarak Yunanca thalasso (deniz) ve theraphy (bakım) kelimelerinin birleşmesinden oluşan Thalassoterapi; hastalıktan koruma ve/veya tedavi amacıyla, deniz iklimi, deniz suyu, deniz çamurları, yosunlar, kum ve denizden elde edilen diğer maddelerin değişik yöntemlerle kullanıldığı ve kür şeklinde gerçekleştirilen bir tedavi sistemidir.

Deniz suyu, tıpkı vücudumuzda olduğu gibi mineraller ve faydalı elementler içeriyor; bakır, magnezyum, iyot, çinko, kalsiyum, potasyum, sodyum…. Thalasso terapi vücudun bu mineral ve elementlerle beslenip, yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. “Terapiye ne gerek var, her yaz denize giriyorum” gibi bir düşünce geçebilir aklınızdan. Thalasso terapinin önemi de bu noktada ortaya çıkıyor. Denizin içeriğinde bulunan tüm faydalı minerallerin ve elementlerin vücuda nüfuz edebilmesi ve etkileşime geçebilmesi için suyun 33-37 derece sıcaklığa sahip olması gerekiyor. Terapide sadece deniz suyu değil; ısıtılmış yosun, ısıtılmış çamur, deniz tuzu gibi yardımcılar da kullanılıyor.

Bu kavramın asıl yaratıcısı ünlü tıp doktoru Hipokrat’tır. Deniz kürlerinin önemini ilk olarak tanımış ve kavramış kişilerden biridir.

Thalassoterapi uygulamaları 1800’lü yıllarda başlamıştır. Ancak ısıtılmış deniz suyunun terapi amaçlı kullanımı antik çağlara dayanmaktadır. İlk thalasso merkezi 1800’lü yılların sonunda Fransa’da açılıyor. İlk modern thalasso merkezi ise 1964 yılında geçirdiği bir kaza sonrası thalasso terapi yöntemi ile iyileşen Fransız bisikletçi Louisan Bobet tarafından Fransa’da kuruluyor.

Bu merkezler daha çok Fransa’da ve Kuzey Afrika ülkelerinde yoğunlaşmıştır. Ülkemizde ise son yıllarda nitelikli thalassoterapi merkezleri kurulmaya başlanmış ve Sağlık Bakanlığı’ndan işletme izni olan merkez sayısı 10’a ulaşmıştır.

Deniz suyu şifalı mı?

Deniz suyu 104 ana element ve mineral içeriyor. Cildin gözeneklerine nüfuz ediyor ve dolaşım sistemine girerek vücut fonksiyonlarını dengeliyor. Bu nedenle denize girmek vücut için son derece faydalı. Ancak ısıtılmış deniz suyuna girmek bu etkileri daha da artırıyor. Thalasso merkezlerinde denizden pompalanan su, ısıtma ve filtre işlemlerinden geçtikten sonra özel havuzlara veriliyor. Isıtılmış deniz suyunda 20 dakika boyunca kalmak vücut üzerinde, hem fizyolojik ve hem de psikolojik açıdan pozitif etkiler yaratıyor. Deniz suyunun, sindirim ve dolaşım problemlerine, sinir hastalıklarına, uykusuzluğa, romatizmal ağrılara ve gerginliğe karşı etkili olduğu biliniyor.

Vücuttaki toksinleri atmak için kullanılan deniz çamurunun içinde bitki özlerinde, vitamin ve mineraller bulunuyor. Toksinlerden temizlenen hücreler oksijen almaya başlayarak besleniyor.

“Thalasso” terapi, kendi içinde birçok uygulamayı barındırıyor. En yaygın olanı ise deniz yosununun vücuda bandajlama yoluyla yedirilmesi. Ancak, uzmanlar, “Thalasso” için mutlaka deniz suyu kullanılması gerektiğini ve ehil olan kişilerce yapılmasının zorunluluğu üzerinde duruyorlar.

Bu yöntemin selülit tedavisi, toksin atma, sinir ve dolaşım sisteminin düzenlenmesi, romatizma ağrıları, anti-stres, doğum öncesi ve sonrası çatlakların tedavisi amacıyla uygulanabildiği kaydediliyor.

Ortalama 9 ve 12 günlük seanslar halinde yapıldığında, gözle görülür bir başarı elde edildiği belirtiliyor ve 7 günden önce tedavinin bırakılmaması tavsiye ediliyor.

Thalasso merkezlerinin en önemli özelliği deniz kıyısında kurulmuş olmaları. Böylece taşınma işlemi ile deniz suyu faydalı özelliğini kaybetmeden doğrudan denizden çekilip, filtrelenip kullanılabiliyor. Son yıllarda dünyada popülerliği artmaya başlayan thalasso terapi bizim için henüz çok yeni bir keşif diyebiliriz.

Sağlıklı günler dilerim...

Rıdvan TAŞKIN

Yorumlar (4)
Halil Murat AKIN
Posted 20.2.2018 15:19:50 Cevapla

Dostum gerçekten keyifli ve az bilinen bir terapi şekli en azından ben öyle biliyorum. Denemek lazım...

Gurme Akademi Yönetici
Posted 20.2.2018 15:19:50 Cevapla

Yorum için teşekkürler...

Rıdvan Taşkın
Posted 20.2.2018 15:19:50 Cevapla

Evet Halil Murat Akın dostum, gerçekten az bilinen bir tedavi şekli. Bu terapi şeklinin ülkemizde yaygınlaşması, ülkemizde turizmin 12 aya yayılması anlamına geleceği için çok önemli.

Gurme Akademi Yönetici
Posted 20.2.2018 15:19:50 Cevapla

Teşekkürler...

Yorum Bırak