Piruhi Mantısı

Kimine göre Rus, kimine göre Tatar, kimine göre Leh ve hatta İskandinav spesiyalitesi olarak tanımlanan Piruhi, bazı araştırmacılara göre kökü Çin’e dayanan bu yemek ve Marco Polo’nun keşifleriyle ilk olarak İtalya’ya gelmiş. Bugün orta Avrupa ve Rusya’da farklı iç malzemelerle yapılan Piruhi, her ülkede kendine özgü bir isim almış. Piruhi Paflagonya’ya özel bir yemek olarak görülmektedir. Ana akım Türkmenler tarafından getirilmiş, Anadolu’nun her yerine yayılmış ve Osmanlı saray mutfağına kadar girmiştir.

Osmanlı Mutfağının bilinen lezzetleri arasındaki tulum peynirli ve ceviz içli bu mantı varyasyonun üstüne en yakışanı tabii ki acılı erimiş tereyağı.

Malzemeler
1 su bardağı un, 1 adet yumurta, 1 çorba kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı su.
İç harcı için; lor peyniri ve tuz.
Üzeri için; tereyağı, karabiber ve nane.

Yapılışı
Hamuru için tüm malzemeyi pürüzsüz bir kıvama gelene kadar elinizde yoğurun. Sonrasında iç harcını lor peyniri hazırlayınız. Hamuru merdaneyle açınız. Tencerede su kaynatın ve içine bir tutam tuz ilave edin. Su kaynadıktan sonra Piruhi mantısını içine dökün ve 7-8 dk. haşlayın. Suyunu süzdüğünüz Piruhi mantısının üzerine kızgın tereyağı gezdirin ve kuru nane serpiştirip servis edin.

Afiyet olsun...

Burcu ARSLAN

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak