Yaşam tarzımızın değişmesiyle birlikte gündelik hayatımızdaki önceliklerimiz de deyişiyor. Ve maalesef her geçen gün yeme içme ihtiyacımız fast food alışkanlığına dönüşüyor. Dönüşüyor diyorum çünkü temel ihtiyaçlarımızdan yeme içmeyi iki dakikaya sığdırır olduk. Bu anlamda televizyonlarda sürekli reklamları dönen, ayaküstü hızlıca yemek yiyebileceğimiz fast food restoranlarını tercih ediyoruz. Vitaminler yerine aldığımız sağlıksız gıdalarla birlikte kilolar da cabası. Peki ya hafta sonları ailelerimizi de alıp AVM katındaki fast food restoranlara koşturmamıza ne demeli...!

Kuru baklagillere bağlı kuru baklagil eksikliğinden doğan en ufak bir hastalığımızda doktorların kan değerlerine bakıp, örneğin B12 vitamini sizde eksik dediğinde hiç kuru baklagil almıyor musunuz sorusuyla karşılaştığımızda fast food ürünleriyle ne kadar doğru ve dengeli beslendiğimiz ortada.

Yeri gelmişken kuru baklagillere örnek verirsek; nohut, kuru fasulye, mercimek, bakla, börülce vb. Bu gıdalar etli ürünlerden sonra yüksek protein miktarlarıyla bağışıklık sistemini güçlendirici lifli kaynaklardır. Bu gıdaların yeteri miktarda alınmaması; baş dönmesi ve özellikle erkeklerde görülen saç dökülmesine neden olmaktadır.

Beslenme uzmanları tarafından yeterli ve dengeli beslenme; vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması olarak açıklanır.

İşte bu anlamda sırf karnımız doysun diye fast food restoranlarını her öğünde tercih etmemeliyiz. Eski bir fast food restoran yöneticisi olarak ben, her öğün aynı menüyü bıkmadan yiyen müşterileri biliyorum.

Son olarak kalori ihtiyaçlarına değinecek olursak; normal ve standart bir yaşama sahip yetişkin bir erkeğin bir günlük kalori ihtiyacı 2700 kalori. Kadınlarda ise bu 2200 kaloridir. Bu rakamlar ortalama rakamlardır, kişiden kişiye ve yaşam tarzına göre farklılık göstermektedir.

Konuyu biraz daha açacak olursak; fast food restoranında yediğimiz standart bir hamburger 658 kalori, orta boy patates kızartması 335 kalori, orta boy asitli içecek 168 kaloriye eş değerdir. Bir hamburger, bir patates kızartması ve bir asitli içecekle ortalama 1161 kalori almış oluyoruz. Ve bu sadece bir gün içindeki bir öğün.

Sıklıkla tükettiğimiz besinlerin kalori değerlerini örnekle açıklamak gerekirse; 20 gr. bitter çikolata 96 kalori, 1 adet haşlanmış yumurta 75 kalori, 1 adet muz (100 gr.) 89 kalori, bir adet portakal (100 gr.) 47 kalori, bir adet elma (100 gr.) 52 kalori, bir kase (90 gr.) tam yağlı yoğurt 60 kalori, bir dilim beyaz ekmek (28 gr.) 90 kalori, bir porsiyon etsiz kuru fasulye (200 gr.) 292 kalori, 1 porsiyon pirinç pilavı (100 gr.) 360 kalori.

Yukarıdaki değerlerden yola çıkarsak; bir öğünde yiyeceğiniz bir porsiyon kuru fasulye, bir porsiyon pilav, bir kase yoğurt ve bir dilim ekmek toplamda 802 kaloriye denk geliyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlık ve affiyetle kalın.

Samet Çakmaklı

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak