Herkese merhabalar uzun zamandır ara vermiştim yeni bir yazım ile tekrar karşınızdayım. Bugün son zamanlarda trend olan ve benim de mutfağımda mümkün olduğunca dikkat etmeye çalıştığım ve duyan gören araştıran herkesinde uygulaması son derece önemli olan ‘’Sıfır Atık’’ projesinden bahsetmek istiyorum.


Peki nedir bu sıfır atık der gibisiniz! Bilgim dahilinde sizlere anlatmaya çalışacağım. Umarım okurken keyif alırsınız. Sıfır atık dediğimiz şey aslında kabaca temelde mutfakta israfı önlemek için başlatılan bir akımdır. Şöyle ki mutfakta kullanılan maydanoz sapından, ıspanak köküne kadar hiçbir şeyi atmayıp değerlendirebileceğimiz ve onlardanda lezzetli yemekler, içecekler hatta alkolsüz içecek olarak adlandırdığımız “mokteyl” dediğimiz içecekler dahi yapabileceğimiz ürünler çıkarabiliriz. Temelde asıl amaçlanan şey söylediğim gibi ‘’İsrafa Son’’ diyebiliriz.


Fakat sıfır atık projesine başlamadan önce mutfak konusunda bilinçlenilmesi de son derece önemlidir demem o ki bir yumurta kabuğunu ele alalım diyelim ki bir ürün  çıkardık ve bitirici olarak  yumurta kabuğunu toz haline getirip hem farklı hemde şık bir sunum için kullanmak istiyoruz.Bunun için mutlaka yumurta kabuğunun mutlaka belli başlı strelize aşamalarından geçmesi gerekir.


Bunlar şunlardır;

Mutlaka kaynatmadan önce yumurta kabuklarını en az 15 20 dakika ılık suda yıkayıp süzgeçten geçirin. Daha sonra en az 1 2 saat sirkeli ve limonlu suda(asitler yumurta kabuğundaki zararlı bakterilerin tekrar oluşumuna ve son bulmasına yardımcı olur). Son olarak yumurta kabuklarını 90-100 derece fırında 30-40 dakika arası fırınlayarak daha sonra robottan çekerek ister ürünlerinizin üzerinde eser miktarda  istersenizde bahçenizde çiçeklerinize gübre yardımcısı olarak kullanabilirsiniz.


Yumurta kabuğunu örnek olarak vermemdeki sebep kemik gelişimi açısından en önemli mineral olan kalsiyumu fazlaca barındırması olarak ek bir bilgi vermek isterim. Daha sonra sıfır atığa katkıda bulunmak isterim derseniz, her evde bulunan patates, domates ve biber kabuklarını da aynı şekilde kaynatıp sirkeli suda beklettikten vede kuruttan sonra derin kızgın yağda kızartıp cips olarak çekirdeklerini kurutup; ister baharatlarla karıştırıp dipsoslarınıza yardımcı ürün olarak, isterseniz yemeklerinizin üzerine dekor olarak kullanabilirsiniz.


Bu ve bunun gibi mutfakta kullanacağınız ürünlerin kabuğunu kafasını çekirdeğini atmayıp değerlendirerek sizlerde gıda israfına son vermekte hem kendimize hem bizlerden sonraki gelecek nesillere taze ve sağlıklı gıdaya erişim konusunda kolaylık sağlabilirsiniz. Son olarak ‘’Sıfır Atık Projesine” katkı olarak ben de bir tane tarif vererek yazımı sonlandırmak istiyorum. Umarım okurken keyif almışsınızdır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.


Sürç-i lisan ettiysem affola.


Zeytinyağlı Kök Ispanak

Malzemeler;

8-10 adet ıspanak kökü

6 yemek kaşığı zeytinyağı

1 adet domates

1 adet kuru soğan

1 adet kırmızı kapya biber

1 adet sarı kapya biber

Sarımsak ve tuz

İsteğe bağlı baharatlar

Üzerini İçin; sumaklı zeytinyağı (2 3 yemek kaşığı)

 

Hazırlanışı;

Tavaya iki yemek kaşığı zeytinyağ koyulup kızdırılıp daha sonra brunoise doğranmış soğanlar tavaya koyulup hafif pembeleşinceye kadar kavrulup sarımsaklar eklenir kokusu çıkınca rendelenmiş domatesler eklenip iyice sulanana kadar pişirilmeye bırakılır. Daha sonra biberler eklenip kavrulur en son ıspanak kökleri eklenir kalan zeytinyağı tuz ve baharatlar eklenip kapağı kapatılır. 15 20 dakika kısık ateşte pişmeye bırakılır suyunu çekince altı kapatılır dinlendirmeye bırakılır. İster ılık ister soğuk servis yapılır servis esnasında üzerine sumaklı zeytinyağı dökülerek servis yapılır.


Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.


Ercan Erkocaaslan

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak