Tunalı’da çok şirin bir butik kafe olan Merveille içine girdiğiniz andan itibaren naif bir “ev” ruhu uyandırıyor bünyenizde. Amerika’da pastacılık eğitimi alan Merve hanım’ın büyük özenle kurduğu her halinden belli olan Merveille’nin özellikle San Sebastian konusunda sosyal medyada çok methini duyduğumdan epey heyecanlıydım keşfetmek için; nitekim ilk bakışta bu küçük kafenin her noktasına hakim olan “az ve öz” konsepti de beni mest etti diyebilirim.

Uzun zamandır yazılarımı okuyanlar bilecektir, popüler kültürün bizlere  dayattığı “her şeyi bir arada yapalım!” mottosunun yanı sıra ben birkaç ürün de profesyonelleşmiş, iddiasını o ürünler üzerinden %100 ortaya koyan mekanları daha çok takdir ediyorum ve seviyorum açıkçası.

Merve Hanım’ın yarattığı bu şirin atmosfer de iddiasını “San Sebastian Cheesecake, Bal Kaymaklı Cheesecake, Glutensiz Yaban Mersinli Cheesecake, Elmalı Strudel, Kruvasan, Creme Brulee” ve birkaç daha benzer spesifik ürün üzerinden misafirlere yansıtıyor.

Özellikle süt ve süt ürünlerinin yoğun olarak kullanıldığı tatların rayihasının donattığı vitrinde eğer kafanızda seçiminiz belirli değil ise ilk etapta tercihinizi hangisinden yana kullanmanız büyük bir kararsızlık sebebi, şimdiden söylemeliyim.

San Sebastian düşüncesi ile gittiğimden öncelikli tercihim belliydi. Lakin ben dahi o güzel tatlıları görünce keşke ziyaretim öncesinde yemek yemeseydim düşüncesine kapıldım. Velhasıl kelam gelelim asıl tatlımıza.

Daha önce de denediğim San Sebastian’ı butik bir kafede ilk defa tattım. Ağzınıza ilk attığınızda önce hissettiğiniz şey kesinlikle peynirin vuruculuğu. Buradan kesinlikle kaliteli ürün kullanımını farkedebiliyorsunuz. Bazı cheesecake’ler de ki olması gerekenin üstünde peynir tadını gölgeleyen yüksek şeker oranı bu tatlıda yok. Aksine yediğiniz şeyde peynirin baş rolde olduğunu rahatlıkla algılıyorsunuz, şeker oranı gayet yerinde.

Tekstür olarak bakıldığında ise yine çok başarılı olduğunu söylemek isterim. Burada kastettiğim; iç yapısında olmaması gereken pütürlü yapının ve aşırı katılığın bu tatlı da gerçekten de olmaması. Bazı San Sebastian’ların aksine ne çok sıvı ne de çok katıydı, tabiri caizse “dilinizin üzerinde kayan” bir dokuya sahip ve bunun yanında yanıklık olarak da oldukça dengeliydi.

Tadı konusunda yeterli betimlemeleri yaptığımı düşünerek porsiyon konusuna değinmek istiyorum. Bir porsiyon San Sebastian hatrı sayılır bir büyüklüğe sahip. (Çekimi bana ait editörümüzün koyduğu görsel’den de bunu görebilirsiniz.) Alışılagelmiş “az porsiyon, çok kar” bakış açısının artık yarar getirmediğini Merveille dahil olmak üzere, özellikle son 6 ayda epey fazla işletme’nin çok iyi anladığını düşünüyorum. Umarım diğer işletmeler de onları takip eder bu konuda.

Yazımı sonlandırmam gerekirse ben Merveille’den oldukça memnun kaldım. Bir sonraki ziyaretimde kesinlikle bal kaymaklı cheesecake ve yine son derece lezzetli bir tereyağından yapıldığı söylenen elmalı strudel’i denemek istiyorum.

Gideceklere benden sevgiler, şimdiden afiyet olsun.

Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın...


Leyla Günbay

Yorumlar (3)
Kadir orak
Posted 28.1.2020 14:11:22 Cevapla

Medovik yemeye özellikle gittiğim bir yer kalite fen ödün yok kahveside dünya kahveleri ve Fiat uygun begenerek gittiğim yer

kübra k
Posted 30.1.2020 12:42:38 Cevapla

Gurme Akademi yüzünden diyet bozulacak kuzenimi göndereyim sevgiler

Yorum Bırak