Maitake Mantarı
Dalgalı bir görüntüye sahip olduğundan dolayı ismini dans eden mantar anlamına gelen "mitake"den almıştır ve "mayitaki" diye okunur. Çin, Japon mutfağında favori bir mantar türüdür. Aynı zamanda uzak doğu tıp alanında, bağışıklık sistemi üzerine olan olumlu etkilerinden dolayı çok kullanılmaktadır. Maitake mantarının kansere yönelik yardımcı bir etki gösterdiği ve kansorejen maddelerin yayılmasını engellemeye destek olduğu kabul edilmektedir.

Portobello Mantarı
Çok etli ve büyükçe bir mantar türüdür. Kültür mantarları adı altında ülkemizde en çok bilinen ve "Kestane Mantarı" olarak da tabir edilen bir mantar türüdür. Çok lezzetli olmakla birlikte, yağlı bir yapıya sahip olduğundan dolayı ızgarası inanılmaz güzel olur. Bunun yanında et yemeklerinde garnitür olarak sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda içi dolma gibi çeşitli sebze doldurularak fırınlanır.

Porçini Mantarı
Ana yemek soslarına çok yakışır. Ayrıca risotto ve çorbalarla da çok güzel uyum sağlar. Kurutularak da tüketimi çok yaygındır. Yerli halkın "ayı mantarı" diyip pek önemsemediği bu mantar cinsi, İtalyan mutfağı sayesinde hakettiği yeri bulmuştur. Özellikle Trakya bölgesinin ormanlarında toplandıktan sonra uygun bir şekilde kurutuluyor ve İtalya'ya ihraç ediliyor.

İstiridye Mantarı
Özellikle soya soslu makarnalarla inanılmaz güzel uyum sağlamaktadır. İstiridye mantarının aynı zamanda kolesterolü düşürücü etkisi olduğundan dolayı bir ilaç mantar olarak da değerlendirilir. Uluslararası mutfaklarda "oyster mushroom" diye geçer. Aynı zamanda ülkemizde "kavak mantarı" olarak da bilinir. İlk kez Almanya'da Birinci Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekimi yapılmış ve şu anda dünya çapında ticari bir besin olarak üretilmektedir.

Morel Mantarı
Aslında halk arasında "kuzu göbeği" olarak bilinir. Doğada yaygın bulunur, fakat toplanma süresi kısa olduğu için çok kıymetlidir. Daha çok dondurulmuş veya kurutulmuş şekliyle yurt dışına ihraç ediliyor. Fiyatı diğer mantar türlerine göre daha yüksektir. Morchella türü olduğu için kültür olarak yetiştirilmez. En başta İzmir-Bergama-Kozak yaylasında daha sonra Muğla, Fethiye ve Denizli taraflarında yetiştirilir. Kurutularak ipe dizilebilir. Fransız mutfağında da çok değerlidir.

Chanterelle Mantarı
Ülkemizde "sarıkız mantarı" olarak bilinir ve "şantrel" diye okunmaktadır. Portakal renginden sarıya dönük, ufak bir borazanı andıran bir yapısı vardır. genellikle meşe ve kestane ormanlarında bulunur. oldukça narin bir mantar olup mayıs sonu ile kasım ayları başlangıcında ortaya çıkar. kendine has, başka hiç bir mantarda bulunmayan çiçeksi sayılabilecek denli ferah ve temiz bir kokusu vardır. balık yemeklerinde ve beyaz etle beraber kullanıldığında mükemmel sonuçlar verir.

Crimini Mantarı
En değerli mantar çeşitlerinden biridir ve "kırimini" diye okunur. Restoranların pahalı yemeklerine garnitür olarak eşlik eder. 150 gramında sadece 31 kalori barındırır ve B vitaminleri için harika bir kaynaktır. Kolesterol seviyelerinin düşürülmesi ve alzheimer gibi hastalıkları önlenmesinde etkendir. Tüm bunların yanında çok lezzetli bir mantar türüdür.

Shiitake Mantarı
Menüdeki pahallı yemeklerinin tamamlayıcısıdır ve “Şitake” diye okunmaktadır. Piyasadaki en değerli mantarlardan biridir. İnsan vücuduna faydası da saymakla bitmez. Bu mantar grip, soğuk algınlığı, kızamık, baş ağrıları, sindirimsel sorunlar ve karaciğer rahatsızlıklarına etki eder. Kan dolaşımını hızlandırır ve canlılığı artırır.

Enoki Mantarı
Asya mutfağına özgü bir mantar çeşididir. Özellikle Çin, Japonya, Kore ve Vietnam yemeklerinde çok popülerdir. Çiğ olarak da tüketildiği için salatalarda sıklıkla garnitür olarak tercih edilir. Ayrıca çorbalara da çok yakışır. İnce ve narin yapısından dolayı uzun pişirme işlemine tabi tutulmaz.

Trüf Mantarı
Gastronomi dünyasının en değerli, en pahallı ürünlerinden biridir. Bunun nedeni kültür halinde yetişmemesi ve oldukça zor bulunmasıdır. Genellikle yanmış ormanlarda ve toprağın altında kendiliğinden yetişir. Trüf mantarları inanılmaz yoğun bir lezzete sahiptir. Mantarların kralı olarak tabir edilen trüf mantarı, gerek fiyatından gerek yoğun aromasından dolayı tek başına kullanılmaz. Onun yerine ince dilimler şeklinde garnitür olarak kullanılır. Toprağın altında gelişmeleri nedeniyle, toplanmaları sırasında eğitimli köpek yada domuzlardan faydanılmaktadır.

Ali Rıza YÜCEL 

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak