Son iki yıldır inovasyon adına ülkemizde neler yapılmadı ki! Kuru fasulyeli pilavı 6,7 çeşit yemeği üzerine koyarak servis edeni mi örnek vermeliyim veya Antep fıstıklı muzlu tost icat edeni mi! Ha tabiki söylemeden geçmemeliyim, geçtiğimiz sene her şeye Cheddar (çedar) peyniri de koydu bu millet. Dedim ya bütün bunlar inovasyon adı altında yapılıyor.


Kilit soru şu; peki biz inovasyonu doğru anladığımıza emin miyiz?


Bilmeyenler için şöyle bir tanımlayayım. İnovasyon, yeni veya özellikleri açısından önemli ölçüde geliştirilmiş bir mal veya hizmetin pazara sunulması demek.


Dikkatimizi çekmesi gereken “gelişmiş” kısmı. Halihazırda ülkemizdeki çoğu üretici ticari karını daha da arttırmak için bu adımı atlıyor. Bu durum da ülke piyasasına; aslından kopmuş, ne geliştirilmiş, ne değiştirilmiş tamamen özünün dışına çıkarak mantıksızlık demini vuran alalade ürünler girmesine sebep oluyor. Tabiki ömrü de bir yere kadar oluyor.


Lokma örneğini rahatlıkla verebilirim. Son bir senenin en çok gelir getiren içi dolgulu, dışı soslu lokmaları şu an sadece lider birkaç markada yürüyebiliyor ve giderleri gelirine neredeyse eşitlenmiş durumda.


Halkın dikkatini çekmek kolay, peki ya sonrası? O furyaya kapılan ve dükkan açan işletmecilerin %80’i battı maalesef. Nedeni mi? Araştırmadığın pazara, zaten Türk halkının günlük hayatında da çoğunlukla sadece özel günlerinde tükettiği bir ürünün değiştirilmiş hali ile giriş yapmak. İlgi çekti evet, ama oldukça kısa süreli bir ilgi.


Bu yazının asıl konusuna gelecek olursam, inovasyon düşüncesi benim için kabul edilemez ya da kesinlikle arka plana atılması gereken bir konu değil. Az da olsa başarılı örneklerine rastlıyorum. Bu yazım da o örneklerin birinden bahsedeceğim.


Antalya Muratpaşa’da yer alan Lara Tatlı Evi, envai çeşit baklavadan tutun da waffle’a kadar hizmet veren, lokasyon olarak minik fakat çeşitlilik olarak oldukça tatmin eden bir işletme. Waffle mantığını şerbetli tatlılarda denemek ise itiraf etmeliyim başta önyargı beslediğim bir konu oldu. Sonuçta şerbetli tatlılar zaten ağır. Bir de üzerine birkaç tane çikolata sosu, muz, çilek, bolca fıstık vb. ilave edilince; tatlıyı çok seven biri olarak beni bile düşündükçe şeker komasına sokacak gibi olan bir birleşimdi. Fakat bunu denemek için çok bir ürün seçmişler.


Gaziantep ilimizin eşsiz lezzeti olan katmer, harika bir inovasyona tanık olmuş Lara Tatlı Evi’nde. Aranızda katmeri daha önce tadanlar varsa; aşağı yukarı tahmin edecektir son ürünün tadını. Benim ilk defa sade yediğimde fazlasıyla yalın gelen ve aslında tatlı ihtiyacımı tam olarak gidermeyen bu tatlının kesinlikle meyve kategorisinden bir dokunuşa ihtiyacı olduğunu düşünmüştüm. Bu anlamda özellikle çileği çok yakıştırmıştım. Waffle Katmer ürünü; katmer hamurunun inceliği, bol fıstığı, üst malzemelerini ağırlaştırmayan içindeki toz şekeri ve kaymak oranı ile beni benden aldı diyebilirim.


Katmer yapısı itibari ile gözlemlediğim çoğu kişinin devamlı yemediği ya da aralıklarla yediği bir ürün. Dolayısıyla Belçika’nın Waffle’ını bu tatlıya yansıtmak kesinlikle geliştirici ve ilgi çekici olan başarılı bir inovasyon örneği kanımca.


Belirtmek isterimki; ilk başta beklentimin oldukça düşük olmasının sebebi, kesinlikle işletme bazında değil. Bu düşüncemde, ülkemizde bu alandaki ürünlerin %70’inin başarısız olduğunu deneyimlediğim için. bizzat Özellikle altını çizmem gereken konu ise bu ürünü ikamet ettiğim adrese sipariş vermem. Gidip bizzat oturarak servis aldığımız mekanlarda kaliteden ödün verilirse zaten kınıyoruz, lakin sıcak ve ılık tüketilmesi gereken bir ürünü sipariş verdiğimizde kriterlerimiz biraz da olsa düşebiliyor. Zira hazırlanışı, bekleme süresi, yolda gelirkenki şartlar; hepsi süreci etkileyen birer faktör. Bu derece hoşnut kalmamın altında evet, kesinlikle servisi ve bana geliş şekli var.


Tamamı kapalı hava geçirgenliği olmayan, her zamanki köpük saklama kutularından değil; üzeri şeffaf, altı ısıyı içerde tutacak bir materyale sahip ve desenli. Bir siparişten beklemeyeceğiniz düzeyde şık bir peçeteye sarılı çatal, bıçak ve çok tatlı bir not ile geldi bana Katmer Waffle.


Yanlış anlaşılmasın kim olduğumu kesinlikle belirtmemiştim. Hepimizin kullandığı sipariş sitesinden normal bir şekilde sipariş verdim. Soğumamıştı ve yukarda belirttiğim gibi harika bir üründü. Malzemesinden çalınmamış; içi bol fıstıklı, bol kaymaklı, üzeri beyaz çikolata ve sütlü çikolata soslu.


Bu lezzetin ana temasında mevsiminde olmamasına rağmen, fazla miktarda lezzetli olan çilek ile muz ve yine son dokunuş olarak serpilmiş harika toz fıstıklar vardı. Paket siparişinde bu kadar kaliteli ürün bir işletmenin, kendi içindeki servisi nasıl olur tahmin etmek size kalmış.


Eğer daha önceki mekan tanıtım yazılarımı okuduysanız ve sonrasında söz konusu mekanlara gidip memnun kaldıysanız; buradan da oldukça memnun kalacağınızın garantisini verebilirim.


Gittikten sonraki fikirlerinizi benimle @leylagunbay instagram sayfamdan paylaşır ve bu yazının altına da yorum bırakırsanız sevinirim.


Sizin başarılı bulduğunuz inovasyon örnekleri var mı? Düşüncelerinizi merak ediyorum.


Sevgilerimle...


Leyla Günbay

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak