Kahvaltı Eşittir Mutluluk 


Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama sabah kahvaltısının mutlulukla bir ilgisi olmalı… C. SÜREYA


Dünya üzerindeki farklı kültürlerin güne başlarken çeşitli ritüelleri vardır: Bir bardak buzlu su, kahve ile kruvasan, omlet yada yumurta çeşitleri, yulaf ezmesi, tahıl gevrekleri, pirinç lapası, çorba, meyve gibi tek şekilli, zenginlikten uzak sadece güne başlamak için gereken enerjiyi sağlamaya dönük atıştırmalıklar olarak görülür kahvaltı.


Biz Anadolu topraklarında yaşayanlar için kahvaltı günün en önemli öğünüdür belki de. Mis gibi bir çay demleyip yörelerimize göre değişen peynir çeşitlerimizle, zeytin türlerimizle, yumurtayla, gözlemeyle, çörekle, kuymakla, pişmiş yada çiğ otlarla, ballarla, reçellerle, menemenle, tereyağıyla, kaymakla süsleyip soframızı güne başlarız. Tarhana çorbasına kaşık çaldığımız, süte ekmek doğrayıp şeker attığımız da olur tabi. Bir de sabah sabah çöp şiş ya da ciğer kebabı yiyenleri unutmamalı. Tabi ki afiyet olsun.


Anadolu’nun her köşesinde güne sıkı bir öğünle başlanır. Bunun nedeni bereketli toprakların her bölgeye has nimetlerini, her birisi birer Ana Tanrıça Kubaba (Kybele) olan kadınımızın marifetleri ile tarım ve hayvancılıkla uğraşan halkının yoğun enerji ihtiyacıdır diyebiliriz. Kısacası; sabah çorbası, sabah ekmeği ya da daha sonraları oluşan çaylı kahvaltı yani kahveye alt hazırlama kültürü bizim topraklara özgüdür.

Biz sadece kahve ile güne başlamayız. Köpüklü bir Türk kahvesine kahvaltımızı alt yaparız.

Ece Temelkuran’ın “Düğümlere Üfleyen Kadınlar“ romanındaki kahvaltı sahnesini hatırlayalım. Kuzey Afrika topraklarının kadınları yıllar süren sömürge kültürünün etkisiyle güne sadece filtre kahve içerek başlarken (Akdenizli olmalarına rağmen) İstanbullu kadın kahramanımız gerçek kahvaltı dediği Türk kahvaltısını özlemektedir.


Kahvaltı sonsuz güzellikle güne başlamaktır. Selam durmaktır günün getireceklerine ve doğanın nimetlerine. Uykudan çalınan zaman değildir asla. Mutlu bir başlangıçtır güne kahvaltı.


Yeni Gurme Akademi’de iyi bir başlangıç olsun yazın hayatımızda, yolunun açık ve aydınlatıcı olması dileğiyle.


Yadigar YAĞCI

Yorumlar (2)
Hakan Yalçınsoy
Posted 26.12.2017 09:29:04 Cevapla

Çok keyifli bir yazı. Ben bizim kahvaltı kültürümüze bayılıyorum. Çay, peynir, zeytin, domates, sucuklu yumurta, bal, reçel, kaymak, simit, tahin-pekmez...

Gurme Akademi Yönetici
Posted 26.12.2017 10:45:49 Cevapla

Türk kahvaltısı çeşitlilik bakımından en zengin kahvaltılardan biridir.

Yorum Bırak