Hünkar Beğendi
Bu çok özel yemeğinin hikayesi rivayetlerden uzak, yaşanmışlığına inanılan bir gerçektir. 1867 yılında padişah Abdülaziz, İmparator III. Napolyon’a misafir olduğunda, Napolyon’u da kendi sarayına davet eder. Napolyon yoğunluğundan ötürü bu davete icabet edemez ve kraliyeti temsilen, kraliçe davete gidebilir. Kraliçe İstanbul'a gelirken yanında aşçısını da getirir ve Beylerbeyi sarayında misafir edilirler. Sarayın mutfağında Türk aşçılarla birlikte yemek yapan Fransız aşçı bir gün “Beşamel” sosu hazırlar. Bu yeni sos, o sırada hemen yanında patlıcanı közleyen, ezerek patlıcan salatası hazırlayan Türk aşçının ilgisini çeker. Türk aşçı, hazırladığı beşamel sosa közleyip ezdiği patlıcanları ekler. Tadına bakar, beğenir ve bu yemeği kuzu etinin yanında hünkara sunmaya karar verir. Padişah Abdülaziz yeni yemeği pek beğenir. O günden sonra bu yemek “Hünkar Beğendi” olarak anılır.

Malzemeler
Etli kısmı için: 4 dolu yemek kaşığı (100 ml) yağ, 2 adet soğan,1 kg kemiksiz kuşbaşı doğranmış kuzu but eti, 2 diş sarımsak, 1 adet dolmalık biber, 2 adet domates, 1 tatlı kaşığı domates salçası, 3 tutam tuz, 1 tutam karabiber, 3 bardak su

Beğendi kısmı için: 1 çay bardağı (100 ml) yağ, 3 yemek kaşığı tepeleme un, 1,5 kg bostan patlıcanı, 1 su bardağı rendelenmiş taze kaşar peyniri, 1 tutam tuz, 1 tutam rende muskat, 2,5 bardak ılık süt

Hazırlanışı
Soğanları küp küp doğrayın yağı öldürünceye kadar döndürün. Etleri ilave edin. Orta ateşte suyunu bırakıp tekrar çekene kadar pişirin ve önce ince kıyılmış sarımsakları sonra irice doğradığınız biberleri tencereye ekleyin. Domateslerin kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkartıp küp küp doğrayın, suyunu çeken ete ekleyin. Domates salçası, tuz, karabiber ve 3 bardak suyu da ekleyin, iyice karıştırıp kaynadıktan sonra altını kısın. Tencerenin kapağını kapatıp 1 saat kadar pişirin.

Beğendi kısmı için; tencereye yağı ve unu ekleyip ağır ateşte altın rengine dönene kadar karıştırın ve ateşten alın. Patlıcanları kürdan ile delin ve direkt ateş üzerinde pişirin. Dışı iyice pişen patlıcanları kabuklarını soyduktan sonra tenceredeki unlu karışıma atın. Tencerenin altını tekrar yakın, ağır ateşte karışımı ezerek hepsini birbirine iyice yedirin. Kaşarı, tuzu, rende muskatı ve ılık sütü ekleyip 2 dakika daha pişirin ve ateşten alın. Kenarda dinlenmeye bırakın. Servis tabağına önce beğendiyi daha sonra etleri koyarak bekletmeden servis yapın.

Afiyetler olsun...

Burcu ARSLAN

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak