Havalimanı Yiyecek İçecek Hizmetleri

Bu yazımda sizlere Ankara Esenboğa Havalimanında yiyecek içecek hizmeti veren bir şirkette 3 yıl çalışmış birisi olarak deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Havalimanlarında yiyecek içecek hizmetleri maalesef hizmeti alan insanlar açısında kategori edilmiş durumda, hizmet veren şirket açısından değil. Bu kısmın özellikle altını çizmekte fayda görüyorum. Tabiki hizmet veren şirkette bu doğrultuda birimlerini kategori etmiş.

Bu kısmı biraz açacak olursak; VIP, CIP, sponsorlu isimli lounge'lar (salonlar) kiosk'lar, restoranlar vb. gibi kategorilere ayrılmış durumda. Tabiki bunlar abartılı isimlere bakılmaksızın yiyecek içecek hizmeti veren birimler. Havalimanı olduğu zaman tabiki bu isimler ingilizce terimlere çevirilmekte ve bu havalı isimlere sahip olmakla beraber biraz pahalı olmaktadır.

VIP salonu (Very Important Person-Çok Önemli İnsan) eski yeni milletvekillerinin, bakanların, devlet sanatçıları, mili sporcular kısacası çoğunlukla bürokratların geçtiği çay kahve çeşitleri, kuru pasta gibi ücretsiz ikramların sunulduğu salondur. O kadar havalı olduğuna bakmamakta fayda var ama aracınızı kesinlikle VIP salonunun etrafına bırakmayın trafik cezası, park cezası gibi yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

CIP salonu havayolu jargonunda Commercially Important Person-Ticari Önemli Kişi olarak çevirebiliriz. Biletlerini biraz daha pahalı alarak açık büfe ikramlardan faydalanıp bu salonlardan uçağa geçerler. Ünlüler şirket sahipleri vb. gibi kişilerin kullandığı salonlardır. Pasta, salata, sandviç çeşitleri, alkolsüz kutulu içecekler gibi bir çok sınırsız aperatif yiyeceklerin açık büfede sunulduğu salonlardır. Ve Bu insanların hep aceleleri vardır ama o ikramları almadan oradan ayrılamazlar.

Bir de sponsorlu lounge'lar var. Bunlar bazı havayolu şirketi, bazı bankaların salonları gibi. O havayolu ile uçuyorsanız veya en basitinden o bankaya ait bir kartınız varsa bu salonlarda aynı CIP salonunda olduğu gibi benzer ikramlardan faydalanabilirsiniz.

Kiosk'lar, kafeler restoranlarda ise ayaküstü uçağa geçerken hızlıca aperitif yiyebileceğiniz yiyeceklerden faydalanabilirsiniz. Tabi bu noktalar da her keseye uygun her kitleye hitap eden yiyecekler bulabilmeniz mümkündür. Ve aynı zamanda yiyecek içecek makineleri (vending) ile de birçok noktada karşılaşmaktayız.

Havalimanlarında özellikle restoran noktalarında insanların acelesi olmasına rağmen, hep meşakatli geç gelen yiyecekleri sipariş etmeleri ve hesabı acele ile ödemeyi unutmaları gibi problemler sık yaşanmaktadır.

Bugün için konuşacak olursak havalimanlarında yiyecek içecekler için şehir merkezlerindeki birçok restoran kafelere göre pahalı olmadığının da altını çizmekte fayda görüyorum. Ve hijyen açısından ciddi anlamda en alt kadrodan en üst kadrodaki işletme müdürüne varana kadar hijyen konusunda hassas olduklarını en basitinden bonesiz galoşsuz mutfakta herhangi bir personel görmeniz mümkün olmamakla beraber hiçbir şekilde raf ömrü bitmiş, yani son kullanma tarihi sona ermiş bir ürün görmeniz neredeyse imkansızdır. Gerek şirket içi, gerek şirket dış denetçiler, gıda mühendisleri vb. kişi ve kurumlar tarafından sürekli denetim altındadır. Yani şirketin her satış noktasında aynı kaliteyi standartı bulmanız mümkündür. Ve şirket bütün bu ürünleri kendisi üretmektedir. Pastalar sandviçler vb. hepsi kendi mamülleridir. Bunlar için İstanbul'da çok büyük Cakes&Bakes isimli fabrikaları vardır ve bu fabrika ünlü kahve zincirlerinin tedarikçiliğini de yürütmektedir.

Yani genel anlamda şahsi fikrimi soracak olursanız gönül rahatlığıyla uçağa geçmeden bir kahve yudumlayabilir, birşeyler atıştırabilirsiniz. En azından ben öyle yapıyorum.

Sevgi ve saygılarımla...

Samet ÇAKMAKLI

Yorumlar (5)
Gökhan ÖZDEMİR
Posted 26.6.2018 22:44:21 Cevapla

Emeğine sağlık kardeşim gerçekten yazını sonuna kadar okudum bende 3 sene ordaydım inan okudukca eski anıları yaşadım. CIP yi anlattın ordaydım. VIP yi anlattın ordaydım gibi... Tebrikler.

Gurme Akademi Yönetici
Posted 26.6.2018 22:44:21 Cevapla

Teşekkürler...

ömer başarır
Posted 12.7.2018 15:06:40 Cevapla

bta esb ankarada 10 yıl mutfak şefliği yaptım her noktası ile uygulamaları güzel ve yerinde anlatmıssın tebrikler

Gurme Akademi Yönetici
Posted 12.7.2018 15:06:40 Cevapla

Teşekkürler...

Yorum Bırak