İster esnaf lokantası olsun ister dünyanın en kaliteli restoranı, farketmez! Her iki yerde de size hizmet eden insanların olması ve bu insanların kalplerinin olması tek ortak noktadır. Güzel ülkemde yıllarca ulusal ve uluslararası firmalarda operasyon müdürü olarak çalıştım. Dolayısıyla Adana, İstanbul, Çorum, Samsun, Eskişehir, Diyarbakır, İzmir, Elazığ ve daha sayamadığım birçok il ile Makedonya, Dubai, Hırvatistan gibi ülkelerde bulundum. Bu süre zarfında yüzlerce gözlem ve deneyimlerim oldu. Bu gözlem ve deneyimler neticesinde şu karara vardım;


İşletmeler ikiye ayrılır;

1-Çalışanına değer veren, onları gerçekten sahiplenen ve önemseyen işletmeler.

2-Çalışanını her gece şarja takılmış ve her sabah açma düğmesine basılıp çalışan robotlar olarak gören işletmeler.


Masalarının en kaliteli ağaçtan yapılmış olması, çatal bıçakların gümüş olması, bardaklarının kristal olması bir işletmeyi iyi yapmaz. Hizmet almak ve hizmet vermek karşılıklı duygu alışverişidir. Hizmeti masa, sandalye ve gümüş takımlar değil; işletmedeki komi, garson, barmen ve temizlik personel yapar.


Siz isterseniz milyon dolarlık yatırım yapın! Ama çalışanınıza hak ettiği gibi davranmaz, onları onure etmezseniz gün gelir bu yatırımınız çöpe gider. Unutmayın işletmenin kaderi çalıştırdığınız personelin iki dudağı arasındadır. Siz yokken misafirinize nasıl davrandığını bilemezsiniz!


Yer yoktan var olan muhteşem Dubai. İçinde kayak merkezi olan dünyaca ünlü alışveriş merkezinde bir şirketin sahibi tarafından ilk 1 yılında işlerin iyi gitmesine rağmen son 6 ay zarar ediyor gerekçesiyle sorun yaşayan bir işletmeyi gözlemlemek ve raporlamak üzere davet edildim. O kadar çok işletme vardı ki ve hemen hepsi doluydu. Ancak beni davet eden firmanın şubesinde masaların yarısı boştu ve  daha kapıdan girerken öyle kötü ve negatif bir enerji vardı ki anında beni de içine aldı. Burada yaklaşık 3 saat zaman geçirmek zorunda kaldım. O gün işletmenin müdürü ve şef garsonu personeline öyle kötü bir beden dili kullanıyordu ki; bu durumda çalışanların asık suratlı olmamaları şaşırtıcı olurdu. Bir ara masamla ilgilenen garsona; müdür biraz asabi galiba diyince; umarım bir an önce ölür ve biz rahat ve mutlu çalışırız dedi. Önceki müdür çok iyi davranırdı bize ve masalarımız daha çok olmasına rağmen yorulduğumuzu hissetmezdik bile. Hatta çoğu zaman 1 saat mesaiye erken gelirdik ve bize meslek ile ilgili bilgilerini aktardığı, kahve eşliğinde kendisinden eğlenceli eğitimler alırdık. O müdür 6 ay önce ülkesine gitti. Bu müdür geldi ve burası cehenneme döndü.


Yer Anadolu’nun bozkırı Kırşehir;

Operasyon müdürü olarak başladığım zincir bir markanın Kırşehir’deki şubesini ilk ziyaretimdi. Sabah erken saatlerde içeriye girdim. Lakin ne bir günaydın ne bir hoş geldin ile karşılandım. Sanırım kim olduğumu bilseler tavırları daha farklı olur, böyle selamsız sabahsız davranmazlardı. Ortamı gözlemlemek için sessizce ilk gördüğüm masaya oturdum. Beş dakika sonra bir kadın servis personeli geldi. Hiçbir şey söylemeden önüme menü bıraktı ve arkasını döndü gitti. Üzerinden on dakika geçti fakat ne gelen var ne giden; kimse benimle ilgilenmiyor. Bir çay siparişi vermek  için yaptığım akrobatik haraketler işe yaradı ve dikkatlerini çekmeyi başardım. Sonunda beni gördüler ve bir çay isteyebildim. Yarım saat sonra işletmenin sahibi olduğunu sonradan öğrendiğim beyefendi geldi. Daha içeri girer girmez, bana çay getiren garsona doğru, adeta kükreyerek “La bu dükkanın önünü adam gibi süpürsenize gerizekalılar” dedi! İlk cümlesi bu oldu. Akabinde asık suratıyla kendisi karşımdaki masaya oturdu. Nezaketen kalktım ve yanına gidip kendimi tanıttım. Öyle olumsuz bir enerjisi vardı ki beş saatlik ziyaret benim için sanki beş gün sürdü. Varın orada çalışanların halini siz düşünün!


1990’lı yılların başında restoran komisi olarak Kaya Hotels Grup bünyesinde işe başladım. Akşam servisi öncesi tüm komiler, garsonlar, bar personeli ip gibi tek sıra dizildi ve “meeting” denen seremoni başladı. Çok heyacanlıydım. Yaklaşık 30 yıllık meslek hayatımın (ki bunun 10 yılı bu otel zincirinde geçti) başladığı bu ailenin o zamanki Barlar Şefi Emrah Bilgin (kendisi dünyanın en büyük kahve zincirlerinden Gloria Jean’s Coffees’in başında görev yapıyor) ve o zamanki Yiyecek İçecek Müdürü Gürcan Kızılırmak (kendisi bu sektörde duayen ve kanaat önderidir) karşımıza geçip şu konuşmayı yaptılar.


Sizler hanımefendi ve beyefendilere hizmet veren hanımefendi ve beyefendilersiniz. Bizim için önemli ve kıymetlisiniz. Elbette zaman zaman yanlışlar yapacaksınız. Bu gibi durumlar karşısında bizler sizlerin destekçisi olacağız. Sizlerin de gayretiyle bu mesleğin inceliklerini sizlere öğreteceğiz. Bu sonucunda sizleri daha az yanlış yapar duruma getireceğiz. Biz size güveniyoruz, siz de bize güvenebilirsiniz.


Mesleğe neredeyse 30 yıl önce komi olarak başlayıp, üst düzey yöneticilik yapar duruma gelen ben; hala bu insanlarla görüşüyorum ve de onları çok seviyorum.


Elbette her işletmede zaman zaman sorunlar yaşanır, sinirler gerilir. Ama işin özü karşılıklı anlayış ve güven ise; günün sonunda orada sadece yorulan ayaklar ve huzur vardır. Neticede insanlar önemsendiği, değer gördüğü ve kendisine birşeyler kazandıran işletmelerde uzun yıllar çalışırlar. Emeğini ve güler yüzünü esirgemezler. Aksi durumda Dubai veya Kırşehir farketmez; çatal bıçak gümüşten olsa bile, orası cehennemin tam ortasıdır ve insanlar cehennemde olmak istemezler.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...


Ceyhun Sivik

Yorumlar (18)
Turan Sivik
Posted 1.6.2020 15:09:30 Cevapla

Günlük hayattan somut olaylara dayalı sade güzel bir yazı olmuş.Emegine sağlık. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Turan

Gurme Akademi Yönetici
Posted 1.6.2020 15:09:30 Cevapla

Teşekkür ederiz

Kenan ANT
Posted 1.6.2020 15:53:08 Cevapla

Her zamanki tecrübe konuşmuş sıkı bir takipçiniz olduk! Umarım kısa bir zamanda sizden öğreneceklerimizi sıcak bir kahve eşliğinde dinleme fırsatı buluruz teşekkürler Ceyhun Bey.

Gurme Akademi Yönetici
Posted 1.6.2020 15:53:08 Cevapla

Teşekkür ederiz

Çetin Hanecioğlu
Posted 1.6.2020 16:06:00 Cevapla

Ceyhun Bey sizin gibi bir yöneticiyle çalışmak bir zevkdi.Sizden ögrendiklerimizi uygulamaya çalışıyoruz.

Gurme Akademi Yönetici
Posted 1.6.2020 16:06:00 Cevapla

Teşekkür ederiz

Mehmet Kılınç
Posted 1.6.2020 17:49:44 Cevapla

Meraba ceyhun bey sizin gibi değerli bir üstadımızın bu yazısını okuduğum için öncelikle çok şanşliyim size sonsuz teşekkürler yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyecem

Gurme Akademi Yönetici
Posted 1.6.2020 17:49:44 Cevapla

Teşekkür ederiz

Sadık
Posted 1.6.2020 18:20:29 Cevapla

Kısa zaman da cok sey örendik sizden mdürüm işallah tekrar çalişma şansim olur sinle saygılar

Gurme Akademi Yönetici
Posted 1.6.2020 18:20:29 Cevapla

Teşekkür ederiz

Ramis Manav
Posted 1.6.2020 20:20:46 Cevapla

Personelin aidiyet duygusunu perçinleyen doğru bir yönetim anlayışı. Altına imzamı atarım...

Gurme Akademi Yönetici
Posted 1.6.2020 20:20:46 Cevapla

Teşekkür ederiz

Ozgur KANICI
Posted 1.6.2020 20:31:46 Cevapla

Abi çok alçak gönüllü bir yazı olmuş.bizlerdeki sevgin iki kelimeden ibaret değil ceyhun abi buna inan. gloria jeans de edindiğimiz iş ahlaki. hayatımızın bir çok yerin de senden öğrendiğimiz şekilde bir isyeri mutlu bir eve nasıl dönüşür onu öğretti

Gurme Akademi Yönetici
Posted 1.6.2020 20:31:46 Cevapla

Teşekkür ederiz

Süleyman Ergüven
Posted 1.6.2020 23:08:17 Cevapla

Ceyhun Bey çok güzel bir yazı daha tebrik ederim bir nefeste ilgiyle okudum..👋

Gurme Akademi Yönetici
Posted 1.6.2020 23:08:17 Cevapla

Teşekkür ederiz

Habibe PEKDOĞAN
Posted 2.6.2020 00:50:31 Cevapla

Güzel bir yazı gerçekten tebrik ederim keyifle okudum. 👏👏👏

Gurme Akademi Yönetici
Posted 2.6.2020 00:50:31 Cevapla

Teşekkür ederiz

Yorum Bırak