Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Güney Afrika’da da Türk restoranları var. Yaklaşık 20 tane olan bu restoranlar çok kaliteli mekanlar ve burada hepsine yoğun ilgi var. Bunun en büyük nedenlerinden biri, yaklaşık 10 milyon müslümanın burda yaşaması. Bir diğer nedeni ise Türk filmlerin burda çok sevilmesi ve insanların Türk kültürüne merak duyması. Tabi bu durum da gastronomi tanıtımı açısından ülkemize büyük katkı sağlıyor. 


Kendi adıma gastronomi tanıtımının ne kadar önemli olduğunu burda bir kez daha farkına vardım. Çünkü yüzlerce Türk şef bu mekanlarda çalışıyor ve yüzlerce Türk ürünü bu şefler sayesinde tanıtılmış oluyor. Bu durum da sosyo-ekonomik açıdan ülkemize çok güzel katkı sağlıyor. Dijital ve sosyal medyanına etkisi ile Türk filmlerinin gücü birleşince, gastronomi tanıtımımız hızlanmış oluyor. Mutfak kültürümüzün zenginliği sayesinde Türk restoranlarına büyük bir talep oluşmuş. Rezervasyonsuz yer bulmak adeta çok zor.


Güney Afrika dünyanın her yerinden insanları barındırıyor. Türk mutfağı bir Arap mutfağı, bir Hint mutfağı gibi çok ağır baharatlar içermediğinden dolayı daha genele hitap ediyor. Güney Afrikalı olsun, Uzak Doğulu olsun veya Hintli veya Arap; Türk restoranında yemek yiyebiliyor. Çünkü Türk mutfağı çok geniş bir yelpaze sahip. Bunun nedeni tabiki tarihsel olarak Türk imparatorluklarının çok geniş bir coğrafyada hüküm sürmüş olmaları.


Biz milleti olarak özellikle Türk şefler, kendi mutfağımızın zenginliklerinin farkına varmamız lazım. Ne yazık ki Batı mutfak kültürüne daha çok özeniyoruz. Ve maalesef gastronomi bölümlerinde öğrencilere Türk mutfak kültürünü, Türk yemeklerini öğretmektense; hep farklı mutfakları öğretme amaçlı bir sistem kurulmuş. İnanın bütün gastronomi ogrencileri rissotto yapmasın biliyor ama iyi bir kebap ya da iyi bir Türk pilavı yapamıyorlar.


Bir suşi düşünün ki dünyanın her yerinde servis ediliyor. Bu suşi yemeği Japonya’ya milyarlaca dolar kazandırıyor ve binlerce Japon şef yurt dışında çalışma imkanı buluyor. Bizler belki dünyanın en geniş mutfağına sahibiz ama bu zenginliğin farkında değiliz. Zenginliğin içinde fakirlik yaşıyoruz.


Güney Afrika’da ise bunu bilmeyerek başarmışız. Filmler sayesinde de olsa umarım bir gun bütün dünyaya Türk gastronomisini tanıtırız. Umarım böylelikle Türk şefleri, Türk yemekleri bir marka haline dönüşür.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın…


Yusuf Dursun

Yorumlar (3)
Ophelia
Posted 21.1.2022 12:03:04 Cevapla

Başarılı bir yazı teşekkürler :))

Gurme Akademi Yönetici
Posted 21.1.2022 12:03:04 Cevapla

Teşekkür ederiz

Yorum Bırak