Gastronomi ve Mutfak Sanatları son yılların trendi oldu. TV’lerde yayınlanan yemek yarışmaları yanında şehirlerde kurulan Yöresel Mutfaklar Tanıtım Günleri insanlarda gastronomi üzerine farkındalık yaratarak öğrencilerin tercihi olma yolunda büyük bir sıçrama gerçekleştirdi.


Özellikle İstanbul’da özel üniversitelerde hatırı sayılır çoğunlukta olmakla birlikte bir çok ilde de kendini göstermeye başlayan gastronomi, devlet üniversitelerinde de iyi bir derece ile öğrenci alımları başladı.


Öğrenciliği oldukça yorucu olması yanında inanılmaz keyifli olan gastronomi, farklı mutfakların farklı pişirme teknikleriyle birbirine benzer ya da tamamen farklı tatlara ulaşma deneyimi sunuyor. Sonuç başarılı bir lezzetse sizden mutlusu olmuyor.


Bu işin içine girene kadar aslında ne kadar hassas bir konu olduğunu bilemiyorsunuz. Öyle ki, bir yemekte kullanacağınız sebzelerin doğrama şeklinden, pişirme sırasına, pişme süresinden yemeği dinlendirme süresine dikkat edilmesi gerektiğini, sonucun sizi mutlu edebilmesinin bu kriterlere önem vermeniz gerektiğini öğrenmek sizi bilinçli sonuçlara ulaştırıyor. Ve bu hem sizi hem de yiyenleri mutlu ediyor.


Sadece bunlarlada kalmıyor, karıştırma tekniğiniz bile sonucu etkiliyor. En basit sostan en zor yemeklere, ekmek ve pastalardan, salatalara kadar eklediğiniz veya çıkardığınız her bir bileşenin sonucu nasıl etkilediğini deneyimliyor, bilinçli yaptığınız her bir deneyimin mutlu sonucuna ulaşabiliyorsunuz.


Restoranda yediğiniz herhangi bir yemeği evde yapmayı denediğinizde neden aynı sonuca ulaşamadığınızın püf noktası ise tam da burada yatıyor.


Sonuç olarak ortaya çıkarmak istediğiniz lezzet koy-karıştır-pişir tekniğinden çok öte ve en küçük bir değişiklikte hayal kırıklığı yaşamak içten bile değil. Yani tıpkı bir laboratuvara dönüştürdüğümüz mutfağı ortaya çıkarıyoruz.


Kendi fikrimce yeni nesil meslek olarak öğrencilerin tercih etmesi yerinde olacak. Ki mutfağa ilgileri varsa çok yerinde bir seçim, yoksa da inanın içine girince sevecekler.


Benim 26 yıllık sağlık deneyimi sonrasında girdiğim maceralı bir eğitim olması yanında iyi ki yapmışım dediğim bir karar.


Hiç korkmayın, inanın siz de seveceksiniz!


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hepinize sağlıklı ve güzel günler dilerim.


Hafize Mutlu

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak