Yıl boyunca çok çalıştınız ve üniversite sınavına girdiniz. Sonuçlar açıklanacak ve siz tercihler yapacaksınız.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü son zamanların en popüler bölümlerinden biri. Hatta araştırmacılar tarafından geleceğin meslekleri listesinde bile yerini alınmış. Fakat sosyal algısı sırf böyle yüksek diye bu bölümü tercih eden bir çok öğrenci, bölüme gittiği ilk haftadan itibaren okulu bırakıyor yada yazdığı bölümün kişisel yeterlilik kriterlerini bilmeden yazdığı için mesleğini yapamıyor. Ve hatta kimisi bu bölümü tamamen bilmeden, araştırmadan tercih ediyor.

Memur olarak atanamama korkusu da insanları bu bölümü yazmaya iten sebeplerden bir diğeri. Ama sizce bütün hayatınızı etkilecek bu karar sadece çalışma alanı geniş diye bu bölümü tercih edecek kadar basit mi...? Sizinle bu yüzden bölümle alakalı bir kaç şey paylaşmak istiyorum.


1. Lütfen bu bölümü yazarken gastronominin mide bilimi olduğunu bilin. Uzay bilimiyle uğraşmak niyetindeyseniz, bilesiniz yazdığınız bu bölümde yemek üzerine çalışılıyor.

2. Kendinize şu soruyu sorun, ben bu işi gerçekten yapabilir miyim...? Çünkü okuldan mezun olduğunuzda kimse sizi aşçıbaşı olarak mutfağına almayacak. Gerekirse okurken çalışacaksınız, yaz tatillerinde işi öğrenmek için tatil yapmak yerine çalışacaksınız. Eğer bunun sorumluluğunu alabiliyorsanız, buyrun yazın gelin.

3. Yazdığınız üniversite gerçekten çok önemli. Büyük hayallerle gittiğiniz üniversitede bir de bakıyorsunuz ki eğitim almak için bir mutfak dahi yok. Maalesef devlet üniversitelerinin bir çoğu bu konuda yetersiz. Ayrıca yazdığınız üniversitenin fakültesinin nerede olduğunu da iyice araştırıp öyle yazın. Çünkü bazen terkedilmiş bir ilçeye gidip gastronomi okumaya terkedilebilersiniz. Bu yüzden bir kaç köklü devlet üniversitesinden hariç, özel üniversiteler de bu bölümü okumak daha iyi olacaktır.

4. Hayatınızın büyük bir bölümünü ailenizle sevdiklerinizle geçiremeyeceksiniz. Bunun için hazır mısınız...? Çünkü bayramlarda, anneler gününde, hemen hemen tüm özel günlerde çalışmak zorunda olacaksınız. Belki de mutfağınızla aile olacaksınız. Bu işinizi ne kadar sevdiğinizle alakalı bir durum.

5. Okuduğum üniversitede 100 kişi başlamışken şu an 80 kişiyiz. Bu 80 kişinin içinde bu mesleği yapmayı düşünen 50 kişi bile yok. Diyeceğim o ki 100 kişi başladığımız yolda yaprak dökümü gibi teker teker azalıyoruz. Kim bilir okul bitene kadar belki de sadece 50 kişi kalacağız.

6. Yazmayı düşündüğünüz üniversitenin kesinlikle ders içeriklerini iyi araştırın. 4 yıl boyunca sadece mutfağa girmiyoruz. Muhasebe, matematik, ekonomi gibi bir çok farklı dersimiz oluyor. Bu konuda hayal kırıklığına uğrayan kişilerden biri de benim.

7. Bunları yazmamın sebebi, bir zamanlar bu bölümü araştırırken kaynakların çok yetersiz olması ve bölümle ilgili aradığım temel bilgilere çok zor ulaşmış olmam. En azından Gastronomi ve Mutfak Sanatları okuyan birinden bunları duyun istedim. 

Saygılarımla...

Pelşin Kardeş

Yorumlar (2)
Rıdvan Taşkın
Posted 5.7.2019 21:39:21 Cevapla

Açık ve net bilgilendirme için teşekkürler.Emeğinize sağlık..

Coşkun Coşkuner
Posted 5.7.2019 21:57:43 Cevapla

Aynı kaygılar lise seçiminde de olmalı ve bu liselere seçilme de mülakat geri gelmeli.

Yorum Bırak