Garsonları Hoşlanmadığı Misafir Davranışları

1-Bahşiş Bırakmayı Unutmayın!
Bahşiş garsonlar için sabit bir gelir kaynağıdır. Yani garson arkadaşlar maaş+tip (bahşiş) sistemi ile çalışırlar. Bu sebeple maaşları düşüktür. Patron yada işletmeci garsonu işe alırken, maaşın bu kadar ve ortalama şu kadar da bahşiş gelirin olacak vaadinde bulunur. Dolayısıyla siz, bahşiş vermeden restorandan ayrılırsanız, garsonun ortalama maaşında kesinti yapmış olursunuz. Tavsiye edilen, yani ön görülen bahşiş tutarı Avrupa ve ülkemiz için hesabın yüzde 10 ile 15’i, Amerika için yüzde 15-20 aralığıdır. Özetle 100 tl. hesap geldiyse en az 10 tl. bahşiş bırakın. 20 tl. bırakırsanız, bu gönlünüzün ne kadar zengin olduğunu gösterir. Tabiki aldığınız hizmetten ve garson davranışından mutlu olmadıysanız, tepki olarak bahşiş bırakmayabilirsiniz. Ama bunun için sudan sebepler aramayın. %10 cimri bahşişi, %12 eh işte, %15 makul, %20 ideal.

2-Garsonunuz size “merhabalar efendim, hoşgeldiniz” dediğinde “bir tane kahve alabilir miyim” diye cevap vermeyin. Nezaket göstererek siz de ona “merhabalar, hoşbulduk” diye karşılık verin. Sonrasında garsonunuz, ne arzu edersiniz diye sorduğunda, siparişinizi zaten söylersiniz. Tabi bu merhabalar, hoşgeldiniz diyen garsonlar için gerçerli. Misafiri selamlamayan garsonlardan bahsetmiyoruz.

3-Ne sipariş edeceğinize karar vermediyseniz, karar vermiş gibi davranarak boşuna garson arkadaşı masanıza çağırmayın. Özellikle servisin yoğun olduğu öğlen ve akşam saatlerinde. Sizin dışınızda ilgilenilmesi gereken başka misafirlerin olduğunu unutmayın.

4-Yemeğin yarısını veya tamamını bitirdikten sonra ben bunu beğenmedim demeyin. Yemeğin lezzeti bir iki lokmadan sonra anlaşılır. Eğer beğenmediyseniz devam etmeyin. Garson arkadaşı çağırın, beğenmediğinizi söyleyin ve menüden başka bir seçim yapın. Bu sizin en doğal hakkınız. Beğenmediğiniz yemeğin parasını da lütfen ödemeyin. Ve sakın bir takım ikramlar almak için gereksiz şikayetlerde bulunmayın. Zaten garson arkadaşımız daha önce paylaştığımız servis prosedürünü yerine getirirse, bu durum hakkında konuşmamıza da gerek kalmaz.

5-Tabaklarıı Üst Üste Koymak
Masadan boş tabakları toplamanın bir sistemi, bir estetiği vardır. Siz iyi niyetli olarak bitmiş tabaklarınızı üst üste koyarak garsona yardım ettiğinizi düşünürsünüz. Halbuki bunu yaparak bilmeden onun işini zorlaştırırsınız ve ona ekstra işi yükü çıkarırsınız. Çünkü garson masadan boş tabakları toplarken belirli bir sırayı ve düzeni takip eder. Dolayısıyla siz hiç bu işlere girişmeyin. Bırakın garson arkadaşlar kendi işlerini kendileri yapsın.

Ali Rıza YÜCEL 

Yorumlar (7)
Emra Guvenalp
Posted 1.12.2017 17:49:19 Cevapla

Tabak toplama dışında sınıfı geçtim sanırım😉

Gurme Akademi Yönetici
Posted 1.12.2017 17:49:19 Cevapla

Artık bundan sonra tabakları üst üste koymazsınız 😀

Hakan Yalçınsoy
Posted 25.12.2017 15:05:43 Cevapla

Hizmetten memnun kalırsam mutlaka hesabın en az yüzde onu kadar bahşiş bırakırım.

Bülent Tombak
Posted 25.12.2017 15:12:01 Cevapla

Garsonlara yardım olsun diye tabakları üst üste koyardım, bundan sonra kesin dikkat ederim.

Ferhat kurtcu
Posted 20.4.2018 14:35:28 Cevapla

Birde yemeğiniz bittikten sonra lütfen oturun ve hesabınızı masanıza isteyin hem kasamızı boştan yere meşgul etmiş olmazsınız hemde bahşiş bırakma yüzdeniz artmış olur ..

Can Dumlupınar
Posted 22.5.2018 21:57:59 Cevapla

Bir garson olarak hepsini doğru buluyorum :)

Yorum Bırak