Uzun yıllar bu meslekte zaman geçiren herkesin olduğu gibi benim de kendi yapımım olmayan ürünleri tercih etmek konusunda epey fazla kriterim vardır. Bu kriterler yapım aşamalarını bildiğimiz ve defalarca farklı mutfaklardan tattığımız o yemeğin en mükemmel formunu arama gayemizden gelir. Belirli lezzetlerde bu çita daha da yükselir zira, kendi elimizden çıkma versiyonu dışında bir tık daha üst seviye bir lezzeti olan muadiline rastlamamışızdır. Burger de benim için tam olarak bu yargıları karşılıyor.

Ev yapımı versiyonunda ayrı ayrı özenle ekmeğini, köftesini, karamelize soğanlarını, soslarını tasarladığım ve yapımının zevki yanında lezzet olarak beni oldukça fazla tatmin eden kendi burgerimin benzerine hatta biraz daha aşağı seviyesindekine bile rastlayamamıştım. Ta ki geçen haftaya kadar. Üstelik bu kesinlikle beklenti içine girmediğim, evden çalışılan yoğun bir günün ardından yemek yapmaya ekstra vaktim olmayan bir akşamda dışarıdan istediğim bir siparişti. Gelelim bu siparişin ayrıntılarına ve burger ile ilgili mekanlara dair ön yargımı kıran bu nefis ev yapımı burgere.


Burger konusunda her bireyin farklı standartları var. Benim sevdiğim tip burgerde ise aradığım özellikler; briyoş tarzı yumuşak fakat iç dokusu tok lezzetli, köftenin önüne geçmeyen bir ekmek, orta pişmiş tek çekim tercihen antrikot formundan elde edilmiş bir köfte, özenle pişirilmiş bir karamelize soğan ve cheddar peyniri.. Ekstra malzeme aramam.


Burger Make’de beni cezbeden noktalar da tam olarak bu isteklerimle örtüşüyor. Öncelikle ekmeğinin lezzeti çok güzel. Yazdığım gibi yapımında tereyağı kullanıldığını ve dinlenme süresinin oldukça iyi planlandığını düşünüyorum. Köftenin boyutu hakkında size seçenekler sunuluyor. Standart gramajı 100 gram. Ben 150 gram tercih etmiştim. Evet, iyi bir ev yapımı burger ekmeği bulmak köfteye kıyasla daha kolay. Fakat açıkyüreklilikle söylemek isterim ki bugüne kadar dışarıda yediğim hiçbir mekanın köftesi tat olarak beni bu derece tatmin etmemişti.


Günlük hayatında sık sık burger yiyenler ve bu konuda belirli ölçütleri olanlar dediğimi anlayacaktır. Kayış gibi tadı olan çok kez çekilmiş, sokak yapımı ya da ev tarzı kuru köfte kadar fazla yoğrulmuş, hatta içerisine galeta unu dahi eklenmiş bu burger köfteleri beni çok uzun bir zaman dışarıdan ev yapımı burger yememe konusunda ikna etmişti. Kendi yaptığım köftemde kullandığım tuz, karabiber ve bir miktar pekmezin verdiği sonuçtan nasıl memnun kalıyor ve haz alıyorsam; Burger Make köftesinde de aynı şeyi hissettim. Sulu, çok güzel pişmiş ve gerçekten sadece et tadını aldığınız başka hiçbir şeyin baskılamadığı yalın ve muhteşem bir tadı vardı. Karamelize soğanın lezzetini de yine aynı şekilde çok iyi buldum. “Master Piece, Aubergine, Deep Inside” gibi burger çeşitleri var. Ayrıca her burgerin de kendine has özel sosu var. Burger olduğu kadar patatesin lezzeti de önemli tabi. Ev yapımı tipindeki özel baharatlı patateslerini de oldukça iyi buldum.


Özetle sevgili takipçilerimiz, Burger Make, burger konusunda sizi mutlu edecek bir mekan. Şu an Ankara da 6, İstanbul’da 1 şubesi var. Ben Etlik şubesinden hizmet aldım. Umarım franchise verdikleri şubeleri de hep bu lezzette kalır. Eğer mekana gidip bu tadımı yapsaydım, sipariş getirdiklerini öğrenince bir de o yolla memnun olmayı beklerdim. Lakin direkt siparişten gelen bir tatminiyet olduğu için buraya yazmayı fazla bekletmek istemedim. Kendi mekanlarında sınırsız içecek gibi ekstra opsiyonları da varmış; ziyaret edince tekrar güncellerim.


Yazım üzerine gidenler düşüncelerini benimle “leylagunbay” instagram sayfam üzerinden paylaşabilir ya da buraya yazabilir. Hepinize mutlu haftasonları diliyorum.


Sevgi ve lezzet ile kalın...


Leyla Günbay

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak