Ben de Restoran Açacağım

Neredeyse her bir yanımız restoran, kafe, meyhane, bistro ve brasserie ile doldu taştı. Bir yiyecek içecek işletmesi sahibi olmak artık herkesin hayali oldu. Farklı meslek erbabları bile bu işe merak sardı.

Fakat dikkat etmeleri gereken bir çok madde var. Bunlardan bazıları çok kolay olduğu gibi, bazıları ise çok zor.

Restoran veya benzeri bir işletme açma kararı almak kolaydır. Asıl zorlukluklar kolları sıvayınca ortaya çıkar. Öncelikle ailenizin, düzenli düzensiz çalışma saatlerinize anlayış göstermesi gerekir. Tüm hafta, hatta bir ay boyunca 12 saatin üzerinde çalışmanız gerekebilir. Bir süre para kazanmadan hayatınıza devam etmek zorunda da kalabilirsiniz. Bunlar öncelikli düşünmeniz gereken şeyler arasında gelir.

Daha sonrasında ise gerçekten yemek yemeyi sevmeniz, tüm yiyecek içecek gruplarını tanımanız ve ayırt etmeniz gerekir. Yeni sunum ve fikirlere sahip olmanız ya da olanlara açık olmalısınız. Kazandığınız somut ve soyut her şeyi paylaşmayı bilmeli, bunu biz yaptık diyebilmelisiniz. Bunlar altın kurallardan bazılarıdır. İnsanlarla iletişiminiz güçlü olmalı. Hem personel, hem misafirlerle sürekli diyalog halinde olmalısınız. Her şartta tebessüm etmek zorundasınız.

İyi yorumları dinlemeyi herkes sever, siz her eleştiriye olumlu ya da olumsuz açık olmalısınız. Kendi standartlarınızı oluşturmalı aynı zamanda farklı ve güzel bir lezzet yakalamış iseniz bunu korumayı bilmeniz gerekir. Bununla beraber yeni lezzetler ortaya çıkarmalı, tasarımınızla ve mekanınız ile farklılığı ortaya koymalısınız.

Sosyal medya ile aranız çok iyi olmalı yeni trendleri takip etmeli, sosyal medyadan gelen eleştirileri dikkate almalısınız. Restoranınızın mevkisi bu saydığımız hususlarla eş değer önemi taşır. İyi bir inceleme yapmalı, her koşulu göz önünde bulundurmalısınız. Bölgedeki işletme türlerini ve kiralarını iyi analiz etmelisiniz. Ayrıca cadde üzerinde mi, çevresinde neler var bunları da iyi değerlendirmelisiniz.

Hata götürmez konulardan bazıları da, iş yeri izni, açılış prosedürleri ve belgeleridir. Bu sektörde sık sık prosedür değişiklikleri olabilir ve bunları sürekli takip etmeniz gerekir. İşletmenizin mimarisini gözünüzde canlandırmanız ve hatta profesyonelce çizdirmeniz gerekir.

Dışarıdan kolay gibi görünen aslında iyi bir gastronomi bilgisine, tasarım gücüne, kaliteli bir yatırıma, profesyonel bir ekibe ve hizmet sektörünün her alanında gerekli olan güler yüze sahip iseniz bu sektörde yaptığınız her yatırım sizi doğruya götürecektir. Mutfakla ticaretin birleştiği bu alan herkese kazanç getirmez belki ama işin erbabı iseniz kazanç tablonuzun ivmesi hep yukarı çıkar.

Onur SEZGEL

Yorumlar (2)
Cihan ŞANLI
Posted 13.2.2018 17:08:56 Cevapla

Çok harika bir yorum olmuş. Bu işin hem alaylı hemde mekteplisi olmak işte bu olsa gerek. Meseleğinle ilgili iyi bir gözlem ve denetim içinde olduğunuzu bu yorum ele veriyor.

Gurme Akademi Yönetici
Posted 13.2.2018 17:08:56 Cevapla

Teşekkürler Cihan bey...

Yorum Bırak