Tam Buğday Unu

Beyaz una göre daha fazla lif içerdiği için bağırsak sağlığını korumada yardımcıdır. B1, B2, B3 ve folik asit içerir. Yapısında bulunan kepek, rüşeym (ki bana göre buğdayın en kıymetli kısmı)ve protein bulunur. Diyabet riskini %30 düşürür. Kas kemik gelişimini destekler ve enerji kaynağıdır. Gluten içerir!


Siyez Unu

A, B ve E vitaminlerini içerir. İçeriğinde folik asit,selenyum,magnezyum,fosfor,demir ve daha bir çok farklı mineral barındırır. Folik asit hamilelik dönemin de önemlidir tereddüt etmeden siyez unlu ürün tüketebilirsiniz. Glisemik indeksi düşüktür bu sebeple kan şekerini aniden yükseltmez.


Badem Unu

E vitamini bakımından zengindir. Bol liflidir sindirim sistemini destekler. E vitamini sayesinde cildi korurken aynı zamanda damar sertleşmesi probleminin de önüne geçiyor.


Amarant Unu

En yüksek proteini içerir. Bütün tahıllar içerisinde sadece kinoa bitkisinin demir değeri Amaranth'ın değerinden fazladır. İçinde kanserle savaşmaya yardımcı olan Skualen denen bir madde bulunuyor. Glutensiz bir besin. Bu nedenle çölyak hastalarının gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri ürünlerden biri.


Teff Unu

Gluten içermez. Demir ve lif açısından zengin olan teff, tam bir kalsiyum ve protein deposudur. Protein, magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir, tiamin ve C vitamini içerir.


Ruşeym

Bünyesinde A, E, B1, B6, demir ve çinko bulundurur. Yüksek miktarda antioksidan barındırır. Sindirim sistemini destekler. Kanın pıhtılaşmasını önler.


Karabuğday Unu

Lif oranı oldukça yüksek olduğundan bağırsakların çalışmasını da kolaylaştırır. Kötü kolesterolü düşürür. Karaciğer dostudur. Gluten içermez. Kansızlığa karşı faydalıdır.


Keçiboynuzu Unu

Fosfor, E, A, D, B vitaminlerini barındırır. Solunum yolu, kansızlık, grip ve kemik erimesine iyi geldiği bilinmektedir. Tatlandırıcı özelliği vardır diyabeti olanlar dikkatli kullanmalıdır.


Kinoa Unu

Gdo ve gluten içermez. Bütün aminoasitleri içeren nadir bitkisel protein kaynaklarındandır.


Hindistan Cevizi Unu

Gluten içermez. Potasyum, magnezyum, fosfor, sodyum, demir, bakır ve B vitamini içerir. Protein oranı yüksektir. Karbonhidrat değeri düşüktür.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...


Ayşe Ece Olgun

Yorumlar (3)
Yorum Bırak