Bazlama ekmeği Anadolu’da bir çok farklı isimle bilinmektedir. Bunlardan bazıları katlaç, pıtpıt, bezdirme ve darı ekmeğidir. Ayrıca değişik malzemeler de eklenerek bir çok türü yapılmaktadır. Örneğin kıymalı, peynirli, ıspanaklı, patatesli vb. Özellikle Orta Anadoluda çok yapılan bu ekmek türü, Çukurova Bölgesi’nde ve Karadeniz’de de yaygın olarak yapılmaktadır.

Yuvarlak bir biçimde 1 cm kalınlığında açılan hamurlar saçda pişirilir. Buğday unu, tuz, su ve maya ile hazırlanır. Mayalanmış hamur bezelere ayırılarak saclarda pişirilir. Geleneksel hali odun ateşinde saclarda pişirilirken, günümüzde evlerde ocak üzerinde yapışmaz tavalarda da yapılabilmektedir. Özellikle tereyağ ile yağlanan ekmeğin tadı enfes olmaktadır.


Malzemeler;

1 litre su

1 paket yaş maya

2 yemek kaşığı şeker

2 yemek kaşığı tuz

Ele yapışan yumuşak bir hamur elde edene kadar un ekliyoruz (yaklaşık 7-8 su bardağı kadar)


Yapılışı;

Öncelikle mayamızın aktifleşebilmesi için suyumuzun mutlaka ılık olması lazım. Yaş maya soğuk veya sıcak suda aktif hale gelmez, yani işimize yaramaz. Suyun derecesi yoğurt mayaladığımız süt gibi 40 derecede olmalı. Evet hamuru güzelce yoğurup 40 dk. kadar mayalanmaya bırakıyoruz. Akabinde mayalanan hamurun maya kokmaması için gazını alıyoruz. Yani kabaca havasını alarak yoğuruyoruz. Portakal büyüklüğünde bezelere ayırıp elimizle yassı bir hamur elde ediyoruz. Yapışmaz teflon tavalarda ocakta orta ateşte pişiriyoruz (tava önceden ısıtılmış olmalı)


Not: Ocaktan aldığımız zaman üzerine bir parça tereyağ sürüp tulum peyniri ile denemenizi naçizane tavsiye ederim. Afiyet olsun.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...


Ayşe Ece Olgun

Yorumlar (2)
Yorum Bırak