Ankara'da sadece Hamsiköy Sütlacı üzerine bir mekan olduğunu öğrendiğimde oldukça şaşırdığımı hatırlıyorum. Zira bir yerel lezzeti başkentinden kilometrelerce ötede, üstelik bu işin uzmanlığını alarak misafirlere servis etmek büyük cesaret ister fikrimce. Bu, apaçık bir biçimde imalatı yapılan ürüne olan güvenin bir göstergesidir. Aklımda bu düşünceler ile gittiğim Etlik/Aşağı Eğlence’de yer alan “Akbey Hamsiköy Sütlaçcısı” beni yanıltmadı. Son derece lezzetli bir sütlaç yedim. Yapılan sütlacın özellikleri düşünüldüğünde bu lezzet tesadüf değildi elbette. Kalitesini en başta işletme sahibi Fethi Bey ve ailesinin özenli çalışmasından alan Akbey Sütlaçcısı, ham maddelerini tedarik ettiği yerler bakımından da benzer segmentteki mekanlar arasında kendine çok sağlam bir yer bulmuş.

Bütün sütlaçlar Trabzon Maçka’dan günlük geliyor. Soğuk zincir faktörü hakkında sorular yönelttiğimde oldukça bilinçli bir tutum sergilediklerini gördüm ve bu durum oldukça hoşuma gitti. Menünün devamında yer alan spesiyal ürünler için kullanılan dondurma Maraş’tan, kadayıf, bal, antep fıstığı, fındık gibi ürünler ise oldukça bilindik markalardan temin ediliyor. Tercihim Bol Fındıklı Sütlaç’tan yana olsa da gözüm menünün yıldızı Turbo Sütlaç’da da kalmadı değil. Dondurma, fındık, fıstık, karamel, bal ve çilekten olan üst dekoru ile gerçekten parıldayan bir spesiyal olan "Turbo Sütlaç"ın sevenleri de azımsanamayacak kadar çokmuş öğrendiğime göre.

Trabzon’un yüksek rakımdaki köylerinden biri olan Hamsiköy’ün sütlacı sarı rengi, beldede yetişen ineklerinin sütleri, ek olarak sadece tuz, şeker ve pirinç eklenmesiyle meşhur. Karadeniz bölgesinin bu nadide coğrafi işaretli lezzetini kusursuz bir biçimde sunmaya çalışan Akbey Hamsiköy Sütlaçcısı'da bu işin hakkını vermiş kesinlikle. Saat 14.00 ila 02.00 saatleri arasında hizmet veren bu mekana gidip lezzetli sütlaçlarını tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca ziyaret ettiğimde tesadüfen ek olarak Laz Böreği’de servis ettiklerini öğrendim. Gidip denemeye değer mi? Buna da siz değerli takipçilerimiz karar versin.

Bir sonraki inceleme yazımda görüşmek üzere sevgilerimle...

Leyla Günbay

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak