Osmanlı saray sofralarında ekmek pek yok! Daha doğrusu ekmek elzem değil. Saray hekimleri ve onların kontrolündeki aşçılar ekmekle ilgilenmiyorlar. Ekmek, halkın ve fakirin sofrasında elzem! Saray sofralarında daha faydalı gıdalar hakim.


Helvahane’de ilaç tatlılar yapılıyor. Helvahane saray mutfağında ilk defa Kanuni ile ayrı bir bölüm olarak açılıyor. Ha! Bu arada kahve caiz mi değil mi tartışması sürüyor senelerce!


Neyse konuyu dağıtmadan saraya ait şifalı bir tatlıdan daha bahsedelim. “Zrva Tatlısı” Saray düğünlerinin vazgeçilmezi! Yeniçeriye güç veren tatlı! Kışların, medreselerin, imaretlerin tatlısıdır zırva.


Gelelim tarife;


100 gr. kuru kayısı, 100 gr. kuru üzüm, 100 gr. kuru incir, 100 gr. hurmayı bir gece önceden ıslayın. Sabah ince ince doğrayın. Tencereye 1,5 litre suyu koyun.  İçine 1 su bardağına yakın modifiye edilmemiş nişasta koyup Salep kıvamına gelene kadar ağır agır pişirin.  İçine damak tadınıza göre yarım bardak civarı gün balı (güneşte pişen pekmez) ve kuru meyveleri ilave edip 15 dakika kadar kısık ateşte pirin. Kaselere dökün. Üzerine çam fıstığı dökün bolca. Pekmez kullanmazsanız da olur tatlı sevmiyorsanız.


Eskiden baklava da balla yapılıyormuş. Abdî’nin Câmasb-nâme’sinde, “Baklavalar yağı balı bol idi, işte nimetler yiyecek ol idi diyor. Bal baklavanın vazgeçilmezi. Ve baklava hamuru aşırı ince. Osmanlı’da bal, pekmez ve kuru meyvelerle tatlı yapılıyor. Ballı baklava ihraç ediyor Osmanlı.


Sağlıcakla kalın...

Yorumlar (2)
Fatma aksu
Posted 9.11.2019 07:34:17 Cevapla

Kürü meyvelerin suyunu döküyormuyuz?

Yorum Bırak