Bu yazımda size zamana yenik düşen zerde tatlısından bahsedeceğim. Kalp hastalarının temel tatlısı olan olan zerde; karaciğeri temizler, damar tıkanıklığına iyi gelir. Onu bu kadar üstün yapan içindeki safran ve zerdeçaldır. İkisi de çok kıymetli tıbbi baharatlardır ve kanser bastırıcı olarak bilinirler. Aynı zamanda sinir sistemini güclendirirler.


Gelelim tarife;


Yarım çay bardağı sıcak suya bir silme çay kaşığı gerçek öğütülmüş zerdeçal ve yarım çay kaşığı da safran atın. Bunlar yarım saat bu yarım çay bardağı sıcak suda beklesin. Siz diğer taraftan bir kap içine 3 su bardağı su koyun. Bu suyun içine 1,5 çay bardağı pirinç, bir bardak gül suyu, yarım su bardağı nöbet şekeri ilave edin ve kaynatın. Damak zevkinize göre nöbet şekeri yerine bir çay bardağı bal da kullanabilirsiniz. İçine 1,5 çay bardağı atalık pirinç veya derviş pirinci ilave edin. Suşi pirinci veya baldo pirinç de olur.


Bakmayın siz pirinç zamanın lüks yiyeceğiydi; bebeklere verilirdi. Keşke ucuzlamasaydı da şifası kalsaydı. Okudukça, araştırdıkça ucuzlayan şeylere antipati gelişti bende.


Neyse pirinç kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişsin. Pişerken bir köşede bir çay bardağı su içinde 3 çorba kaşığı nişastayı iyice çırpın. Bunu kaynayan pirinçli karışıma ilave edin. Bu işlemler sırasında kısık ateşteki karıştırma devam ediyor. Ocağın başındasınız yani. Pirinçli karışıma en son süzdüğünüz safran ve zerdeçalı ilave edin. Muhallebi kıvamı elde edeceksiniz. Soğuyunca dekor olması için üzerine 3-5 tane sıcak suda bekletip yumuşattığınız kuş üzümü koyun.


Afiyetler olsun...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak