Yasemin özellikle parfüm sanayinin olmazsa olmaz çiçeğidir. Yağı, gül yağından çok daha pahalıdır. Bir kilogram yasemin esansiyel yağı üretmek yaklaşık 7.6 milyon çiçek gerekir. Kokusu nedeniyle o kadar değerlidir ki, yağların kralı olarak adlandırılır. Gül yağı sönük kalır yanında. Fransızlar için hayati önem taşıyan parfüm endüstrisinin en önemli parçasıdır yasemin çiçeğidir.


Bu yazımda size yasemin sirkesi tarifi vereceğim. Elinizde kendi yaptığınız 3 litre elma sirkesi olsun. 5 litrelik kavanozun yarısını yasemin çiçeği ile doldurun ve üzerine kendi yaptığınız 3 litre elma sirkesini ilave edin. Yasemin çiçekleri dibe çökene kadar günde bir defa karıştırın. Bu şekilde kavanozda 5 ay dinlendirin ve 5 ay sonrasında şişeleyin. Yalnız şişelerken litre başına bir çay bardağı yasemin buhur suyu (hidrosolü) ilave edin. Bu halde 3 ay bekletin. Sonrasında şifayı avuçlarınızda tutmuş olacaksınız.


Yasemin antioksidan açısından çok zengindir. Kalp ve damar sağlığı için bire birdir. Doğada bulunan en etkili adet söktürücüdür. Adet ağrısını keser. Miyomlara çok iyi gelir. Depresyonla mücadelede başarı sağlar. Hafızaya çok iyi gelir. Böbrek ağrısında etkilidir. Ruh hali üzerinde güçlü canlandırıcı etkisi çoktur. Yasemin cilt bakımı için mükemmeldir. hormonal bir dengeleyicidir. Öksürük gibi akciğer problemleri için de oldukça iyidir. Yasemin doğum sonrası depresyon tedavisinde etkilidir. Doğuma gidecekler yanında götürsün. Doğum için en değerli yağdır. Doğumdan önce alt karnınıza ve sırtınıza sürün. Ağrıyı hafifletir, uterus kasılmalarını güçlendirir.


Bağında, bahçesinde olan bol bol kurutsun, çayını içsin, sirkesini yapsın. Sirkesi antibiyotik gibidir. Tonik olarak sivilcelere çok iyi gelir. Saçı pırıl pırıl yapar. Hele bağışıklık için yasemine diyecek şey yoktur. Üst solunum yolu enfeksiyonların da çok iyi gelir. Helenas rica ettim. Benim için yasemin hidrosölü yaptılar. Türkiye de olmayan her hidrosölü yapacaklar bana. Ben de sirke, tonik, yüz yıkama jelleri, diş macunları ve kremler de  yapacağım yaseminden.


Çinli bitki uzmanları, baş ağrısı, uykusuzluk ve kemik ağrısını tedavi etmek için kullanıyor yasemini. Hindu dini törenlerinde kullanılır. Duygusal engelleri çözer ve böylece samimiyeti teşvik eder. Sevginin parfümüdür. Güzel doğal koku korkuyu azaltır, kendinize güveni artırır. Unutmayın; korku depresyonu getirir.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak