Bu yazımızda da şifalı tarifler vermeye devam edelim! Bunlar binlerce yıllık geçmişi olan ilaç mahiyetinde tarifler. Çoğu yüzlerce kitabın tek bir satırında gizli. Eski hekimlere ait devayı gıda tarifleri verdiklerim. Kimi de saç zararlı diye, saçını kazıyıp gezen mısır rahiplerinin tarifleri. O kadar eskiye gidiyor yani bazıları.


İşte bunlardan biri, soğan kabuklu yumurta. Bu tarifi zayıf benizli çocuklara, kanser hastalarına, ağır hastalığı olanlara ve yaşlılara yapın. Haftada bir yesinler.


Gelelim tarife. Bunun için öncelikle 7 tane kaliteli yumurta bulun. Üç soğanın dış kabuğunu soyup bir tencereye koyun. İçine bir silme çay kaşığı kahve, bir tatlı kaşığı zeytin yağı atın. En üstüne yumurtayı dizin. Üstüne göz kararı su koyun. Bu halde en kısık ateşte (mum ışığı gibi) yumurta yarım saat haşlanacak, suyunu ona göre katın. Yarım saat sonra ocağın altını kapatın ve soğunca tüketin.


Yumurta bu şekilde soğan kabuğunun ve kahvenin hem lezzetini, hem de mucizevi şifasını emecek. Haşlama yumurtalar uzun dayanır, üç gün yiyebilirsiniz. Soğan kabuğu mücize. Yumurta da öyle! Zeytinyağı da mucize. Böbrek hastası, şeker hastası hep yapsın bu tarifi. Büyüme çağındaki çocuklara yapın. Tansiyonu düşürüyor ve damar tıkanmasını ciddi anlamda önlüyor. Haşlanmış yumurtayı böyle tüketip gerçek şifasını görebilirsiniz. Ödem atar, hücre yeniler. Ayrıca çok tok tutar. Soğan kabuğunun gıda kıymeti paha biçilmez. Millet sanıyor ki soğan kabuğu sadece yumurtayı boyamaya yarar, çocukların eğlencesidir. Soğan kabuğu ile yumurta haşlamak Antik çağın ilacıdır.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (2)
M. Öz
Posted 31.5.2020 17:08:11 Cevapla

Merhaba. Yarım saat mum ışığı ayarında yazmışsınız daha sonra 3 saat sonra ocağın altını kapatıyoruz diye yazmışsınız. Üç saat kaynamayacaktir galiba değil mi?

Gurme Akademi Yönetici
Posted 31.5.2020 17:08:11 Cevapla

Biz kaynaklı bir yazım hatası olmuş. uyarı için teşekkürler. Gerekli düzenleme yapıldı.

Yorum Bırak