Bu yazımda sizlere simya ilmine göre sirke yapımından bahsedeceğim. Simyacılar nasıl sirke yapar? Öncelikle simya ilmi ay takvimini kullanır. Aslında iyi sirke yapımı az çok bitki bilimi ve astroloji temeli gerektirir. Bu arada İbn-i Sina en büyük simyacılardandır. Yağmur suyunu dahi fermente ediyor.


İmkanı olan herkes simya ilmine göre sirke yapabilir. Bu ilme göre iyi bir sirke için bitkiyi dolunayda topluyorsunuz. Çünkü ay; duyguları, içgüdüleri ve bilinçaltını yönetiyor. Okyanus suları, bitki özleri ve bütün evrenesel sıvılar ayın etkisi altında. Her şey ayın ritmi ile büyür. Bitkiler alemi güneşe bağımlıdır ama bitkilerin sıvıları ayın büyüme ve küçülmesiyle uyumlu hareket eder. Ay dolunay sürecine geçtikçe bitki özlerini üste doğru çeker. Ay küçüldükçe de bitki özleri köklere doğru iner. Bitkinin kökü lazımsa; ay hilalken toplarsınız. Ama bitkinin yaprağı, çiçeği veya meyvesini kullanacaksanız dolunayda toplamalısınız.


Sağlığı yöneten güneştir! Güneşsiz sağlık olmaz. Ama bitki sıvıları aya tabidir. Simya ilminin temel unsurlarından biri fermentasyondur ve sirke simyada çok önemlidir. Eğer sirkeye su ilave edecekseniz; mümkünse yağmur suyu ilave edin. Gökyüzü ile yeryüzünün damıtık özü olan çiy de ilave edin. İdeal yağmur suyu ise gök gürültülü yağmur suyudur. Mümkünde bu su ele, yere ve metale değmemiş olsun.


Yağmur suyu yaşamsal manyetik ve bağdaştırıcı özelliğe sahiptir. Zaten simyacılara göre; gökten olmayan tıbbın kıymeti harbiye yoktur.


Tarif zor, herkesin harcı olmasa da; bir simyacı nasıl yapar bilin istedim.  Simyacıların ana konularından biridir tıp. Bunlara dikkat edip, bir de güzelce duanızı okursanız; iksir sirkeler ortaya çıkar.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (2)
bilge
Posted 8.12.2020 14:07:35 Cevapla

yazılarınızı heyecanla bekliyoruz takipteyiz. sizden ilhamla nelerin sirkesi olabilir diye sürekli düşünüyorum. emeklerinize sağlık

Ebediyet Seyyahı
Posted 21.12.2020 12:40:35 Cevapla

Merhaba. İpek uyku yastığı ve uyku gözlüğü yapımı için, eski % 100 ipek eşarplar kullanılabilir mi? Bazen pazarlarda 2. el ya da eski sezon ipek eşarplar olabiliyor uygun fiyata. Başka türlü tedarik etmesi külfetli, pahalı bir kumaş.

Yorum Bırak