Aşureyi bir de benden dinleyin!

Daha çok Anadolu ve Balkanlar'da pişen Aşur çok şifalı bir tatlıdır. Terkipdir, hastaya verilir. Türklerle bağdaşmış bir tatlı. Bağışıklık sistemi için birebir. Peygamberlerin insanlık için yaptıkları fedekarlıkları hatırlatıcı bir sunumdur. Yapacağımız aşureler onların ruhlarına değsin. Ben çok yoğun olduğum için vereceğim tarifi Foresta Ev Kafe yapacak. Ankara’da olup da aynı tarifi yaptırmak isteyen olursa Foresta Ev Kafe ile iletişime geçebilir. Farklı bir versiyonunu da Saka Çiftliği yapacak.


Normalinde aşureye şeker katmasanız olur. Dünyada farklı versiyonları var. Arnavut mutfağında çok özel bir konuma sahip. Asyalıların yaptıgı “kichra” da bir tür etli aşure. Ermenilerin yaptıgı “anuş abur” da aşure. Yunanlıların “kolivası” da. Koliva’nın bizdekinden farkı, içinde baklagiller yok. Çok daha fazla kuruyemiş içeriyor.


Geleneksel aşureyi Koliva tarzı baklagiller olmaksızın yaparsanız şeker gibi bir yapay tatlandırıcıya pek ihtiyaç duymazsınız. Zaten en eski tariflerde üzüm şurubu, pekmez gibi şeylerle yapılıyor. Ya da bal kullanırsınız. Aşure dünyanın en eski tatlısı. Bu yüzden orjinal tarifinde zaten rafine şeker yok. Ben burada size sadece malzeme listesini verebileceğim. Yapımını netten bakıp verdiğim malzeme listesine uyarlarsınız.


1 bardak tam tahıl buğday, 3 litre su (2 bardağı gül ya da portakal çiçeği suyu), 1 bardak bal, 12 adet kayısı, 10 adet incir, 20 badem, 20 fındık, 20 ceviz, 1 portakal kabuğu rendesi, 2 avuç kuru üzüm, 2 avuç kuş üzümü, 2 avuç çam fıstığı, 1 çorba kaşığı nişasta, 2 çay kaşığı mahlep, 2 çubuk tarçın, 10 hurma, 1 tatlı kaşığı safran. Nişaştayı da çiçek suyu ile eze eze açarsınız.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak